דלק לא קיבלה אישור לשעבוד לוויתן; הגז עשוי להתעכב

מועצת הנפט ממליצה שלא לאשר את השיעבוד מכיוון שהוא עשוי לפגוע בתחרות, למרות הפגיעה בפיתוח תמר; דלק קידוחים ואבנר אמורות היו לקבל הלוואה של חצי מיליארד דולר מ-HSBC תמורת השעבוד לצורך פיתוח תמר ולוויתן

ליאור זנו
ליאור זנו

מועצת הנפט שהתכנסה אתמול (שני) המליצה שלא לאשר את בקשתן של אבנר ודלק קידוחים מקבוצת דלק של יצחק תשובה לשעבד את שטחי רישיונות חיפושי הגז והנפט הימיים "רחל" ו"עמית" שבשטחן נמצאת תגלית הגז הטבעי "לוויתן" לבנק HSBC. תמורת השעבוד, אמור היה בנק ההשקעות להעמיד לאבנר והחברה האחות דלק קידוחים (המחזיקות כל אחת ב-22.5% מלוויתן) הלוואה של חצי מיליארד דולר (250 מיליון דולר לכל אחת מהשותפות) למשך שנתיים.

בתמורת ההלוואה תיכננו השותפות להשתמש לפיתוח תגלית לוויתן ולפיתוח מאגר תמר, שכיום מקווים שיצליח לספק גז טבעי למשק עוד בתחילת 2013. במיוחד לאור העובדה שבשנה האחרונה הופסקה פעמים רבות זרימת הגז הטבעי ממצרים של חברת EMG בשל פעולות חבלה חוזורת ונשנות, מאגר ים תטיס הישראלי ההולך ואוזל, וחברת החשמל עברה להשתמש בתחליפים יקרים יותר, סולר ומזוט, שגרמו לייקור החשמל.

יצחק תשובה

"מדובר ברישיונות הנמצאים בשלב חיפוש וטרם הוכחה תגלית" נכתב בפרוטוקול ישיבת מועצת הנפט, למרות שברישיונות התגלו 16 TCF של גז טבעי לפני כשנה ותגלית מסחרית הוכרזה על ידי נובל אנרג'י - אך לא על ידי המשרד. את ההחלטה מסבירים בפרוטקול בכך שעל פי הבקשה, "מטרת השעבוד היא בעיקרה פיתוח חזקת תמר ובנוסף פיתוח נכסי נפט נוספים. הוצגה לחברי המועצה עמדת הממונה לפיה שיעבוד זכויות 'עמית' ו-'רחל' לטובת זכויות אחרות עלול לפגוע בזכויות המשועבדות ואף לפגוע בתחרות. כמו כן, הוצגה דעה לפיה אי אישור השעבוד יפגע בפיתוח חזקות תמר, נעה ואשקלון ויסב הפסדים כספיים ולכן יש לאשר את השעבוד לתחומים אלו בלבד".

בנוסף, אישרה המועצה את העברת 20% ברישיון חיפושי הנפט הימיים "יצחק" מאדירה לאלומיי קפיטל של שלמה נחמה. כעת, תעמוד החלוקה ברישיון כך: אדירה (60%), אלומיי (20%), בראונסטון הקנדית (15%) ו-AGR, המפעיל הנורווגי (5%).

המועצה גם שמה קץ למאבק משפטי בן כמעט שנתיים, כאשר המליצה על העברת 75% ברישיון חיפושי הנפט היבשתיים "אירוס" ו"חלץ-כוכב" מידי אבניו של האחים מוצ'קין ללפידות של יעקב לוקסנבורג, השותפה הקטנה ביותר (25%) עד כה ברישיונות. מדובר ברישיונות בשטחן נמצא שדה חלץ המיתולוגי, שבו ניתן להפיק מספר קטן של חביות נפט ביום מאז שנות ה-50. אך כבר חודשים ארוכים שנפט אינו זורם.

אחרי שאבניו לא עמדה בתוכניות העבודה לפיתוח הרישיון, בשל קשיים תזרימיים, הפרה זו את ההסכם בינה לבין לפידות, וזו האחרונה דרשה כי היוצרות התהפכו והיא תקבל את האחוזים שבידי אבניו. לאחרונה העניק בית המשפט את אישורו לביצוע המהלך.

צילום: מאייר טלי

ממשרד המים והאנרגיה נמסר כי: "דחיית הבקשה אינה סיבה לעיכוב הפיתוח, על השותפויות לעמוד באבני הדרך של תוכנית פיתוח מאגר תמר. החברה ביקשה לשעבד שני רישיונות במבנה לוויתן לטובת פתוח מאגר תמר וכן נכסי נפט אחרים של החברה ובכלל זה כאלה מחוץ לישראל. המועצה המליצה לממונה על הנפט שלא לאשר את הבקשה כפי שהוגשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ