הכנס הכלכלי-ערבי |

גליה מאור: "להיערך להתמודדות עם תרחישי קיצון ולנקוט במשנה זהירות"

מנכ"ל בנק לאומי בנאום ראשון מאז הודעת הפרישה: "תנודתיות מוגברת ואי-יציבות כלכלית, פיננסית, חברתית ופוליטית בחלקים שונים של העולם יימשכו גם בשנים הקרובות, ועלינו להיות ערוכים לכך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי, פתחה הבוקר את הכנס הכלכלי-ערבי למגזר העסקי של TheMarker בשיתוף קבוצת לאומי, בנאום ראשון מאז הודיעה על כוונתה לפרוש מהבנק במהלך הרבעון השני של 2012. מאור פתחה את דבריה בתיאור פסימי אודות מצב הכלכלה: "אין כמעט כלכלן שלא יאמר לכם שאנחנו נמצאים בפתחה של תקופה קשה, שהיא בעיקרה תוצאה של ההתרחשויות באירופה בימים אלה".

"עלינו לזכור שכשליש מהיצוא הישראלי מופנה לאירופה, והתקדמות המשבר אל עבר המדינות הגדולות של היבשת, והתעצמות אפשרית שלו במדינות כמו ספרד, איטליה ואולי אף צרפת, עלול להשפיע לרעה גם עלינו. סימנים ראשונים לכך כבר נראים בהאטת קצב הצמיחה בישראל במהלך 2011 ובהנמכה של ממש בתחזיות הצמיחה של ישראל לשנת 2012. המשמעות של אלה עשויה להתבטא כמובן גם בעלייה בשיעור האבטלה, בפגיעה בהכנסות המדינה ובקיצוץ אפשרי של תקציבי הממשלה, על כל המשתמע מכך.

"אין ספק שעלינו לעקוב בקפידה ובזהירות אחר התקדמות המשבר באירופה ולהיערך, איש איש בתחומו כדי למזער את הנזק לפירמות העסקיות ולכלכלת המדינה".

גליה מאורצילום: ישראל הדרי

"דבר נוסף שעלינו לזכור הוא שאנו חווים כיום רצף של משברים, וכל משבר כזה, כשלעצמו, מחליש את המערכת החיסונית הטבעית של הכלכלה העולמית. ככל שמשבר מתארך והמשברים מצטברים, גדלה התנודתיות בשווקים ועולה רמת האי וודאות. להערכתי, מצב כזה של תנודתיות מוגברת ואי-יציבות כלכלית, פיננסית, חברתית ופוליטית בחלקים שונים של העולם, יימשך גם בשנים הקרובות, ועלינו להיות ערוכים לכך".

"על כן, על כל אחד מאיתנו להקדיש תשומת לב רבה מבעבר כדי להיערך להתמודדות עם תרחישי קיצון ולנקוט במשנה זהירות. בשורה התחתונה, חובה על כולנו להתייעץ הרבה יותר, להקשיב, לשקול מגוון וטווח רחב יותר של שיקולים מבעבר ולקבל בהתאם, החלטות מדודות ומושכלות".

מאור התייחסה בדבריה לעובדה כי בעבר החזאים הזהירו כי המשבר של 2008 יהיה הגדול ביותר מזה כמאה שנים, אולם בסופו של דבר ובסופו של דבר חווינו בישראל אירוע קצר, שחלף מהר יחסית למדינות אחרות. לדברי מאור, "אכן, החזאים הזהירו, והמשבר הכלכלי העולמי היה באמת גדול ודרמטי - ואת רישומו אנו רואים בעיקר בארה"ב ובאירופה עד היום - אך בהשוואה למרבית המדינות המפותחות, הצליח המשק הישראלי לחמוק, עד כה, ובמידה רבה, מפגיעתו. הפעילות הכלכלית במשק הישראלי אמנם התכווצה בסוף 2008 ובתחילת 2009, אך ההתאוששות הייתה מהירה וכבר במהלך 2010 והחצי הראשון של 2011 חזר המשק לצמוח בשיעורים נאים".

מאור הסבירה כי "לפגיעה הפחותה בישראל תרמו, בין היתר, מצבו האיתן של המשק ערב פרוץ המשבר, מערכת פיננסית שמרנית ומפוקחת בקפדנות ומדיניות כלכלית מוצלחת. בהקשר זה אני מבקשת לציין את המערכת הבנקאית הישראלית, אשר בניגוד למקומות אחרים בעולם הפעילה מנגנוני ריסון ואיפוק לתיאבון הסיכון שלה".

מאור התייחסה בנאומה בהרחבה גם להתפתחויות במגזר הערבי תוך שהיא שמה דגש על שלוש המגמות אשר לטעמה יבשרו את הכיוונים הכלכליים של משקי הבית והעסקים במגזר הערבי הישראלי. מאור הזכירה לחיוב את העלייה ברמת ההשכלה במגזר הערבי כאשר כיום 12% מהסטודנטים לתואר ראשון הם ערבים לעומת 6.7% בלבד בשנת 1990. כמו כן, התייחסה בחיוב לעלייה בשימוש במחשב ובאינטרנט בקרב האוכלוסייה הערבית ומנגד הזכירה את האתגר הגדול בתחום שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ובשיפור מאפייני התעסוקה של המגזר הערבי.

מאור ציינה כי שיעור ההשתתפות הכללי של המגזר הערבי בכוח העבודה עומד על כ- 45% לעומת כ-59% במגזר היהודי. עוד ציינה מאור כי פילוח שיעור ההשתתפות לגברים ונשים, מעלה כי שיעור ההשתתפות של גברים במגזר הערבי ובמגזר היהודי זהה ועומד על כ-63%, אולם שיעור ההשתתפות של נשים ערביות בכח העבודה עומד על 22.5% בלבד לעומת כ-59% במגזר היהודי.

מאור אמרה בהקשר זה כי "אם עלינו לסמן אתגר הראוי לקידום, הרי שזהו האתגר. עלינו לדאוג ליצירת המנגנונים שיאפשרו השתלבות חלקה ונוחה של נשים ערביות בשוק העבודה.

אתגר נוסף שאליו התייחסה מאור הוא "תופעה לפיה הערבים עובדים בעבודות שאינן הולמות את כישוריהם ושהסיכויים שלהם - ובעיקר של המשכילים שבהם - לעסוק במשלחי יד ההולמים את השכלתם, נמוכים מאוד לעומת סיכוייהם של עמיתיהם היהודים".

בנק לאומי נחשב לבנק המוביל במגזר הערבי כשהוא פועל בו מאז 1971, אז השלים את רכישת בנק ערבי ישראלי. כיום קבוצת לאומי מחזיקה ב-39 סניפים המשרתים את האוכלוסייה הערבית וכן עוד 15 סניפים המשרתים ישובים מעורבים. נתח השוק של קבוצת לאומי במגזר הערבי עומד על כ-35% ובשנתיים האחרונות זיהה בנק הפעולים את הפוטנציאל במגזר הערבי והחל לחזק את נוכחותו במגזר כאשר כיום פועלים כבר הגיע על פי הערכות לנתח של כ-30% משוק הבנקאות במגזר הערבי.

מאור עקצה את הבנק המתחרה ואמרה כי "אני יכולה לומר לכם שאת הערך הגבוה של המגזר הערבי ומרכזיותו בחברה הישראלית, אותו בלאומי זיהינו מזמן, מזהים בשנים האחרונות גם המתחרים שלנו, ואנו כמובן שמחים על כך. אך אנו בלאומי, מאמינים כי אין תחליף למערכת היחסים הארוכה וההדוקה שנבנתה בינינו לביניכם במשך שנים רבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker