הבנקים איבדו 1%; "משבר החוב מתפשט באירופה" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
אחד העם

הבנקים איבדו 1%; "משבר החוב מתפשט באירופה"

ת"א 25 נסגר ביציבות ■ בלטו במסחר מניית הכשרה אנרגיה שעלתה בכ-10%, מניית מודיעין שהוסיפה כ-4.5% ואפריקה ישראל שהתחזקה בכ-3.5%

24תגובות

יום מנומנם למדי נרשם היום בבורסת תל אביב. במשך רוב שעות המסחר, המדדים עברו לסירוגין מעליות שערים קלות לירידות שערים, כשהמשקיעים עוקבים אחר האירועים באירופה. עם סיום שעות המסחר ננעלו לבסוף המדדים במגמה מעורבת, כשת"א 25 ות"א 100 רושמים עליות קלות, בעוד מדד הבנקים ננעל בירידות של עד 1%.

בסיכום יומי, מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100הוסיפו עד 0.1%. מדד מניות הבנקים איבד 1%, ומדד נדל"ן 15 עלה ב-0.1%. מתחילת השנה עלה ת"א 100 ב-3.25%. בלטו במסחר מניית הכשרה אנרגיה שעלתה בכ-10%, מניית מודיעין שהוסיפה לערכה כ-4.5% ואפריקה ישראל שהתחזקה 3.5%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל - מחזור נמוך, הדומה לימי המסחר האחרונים.

אייל כהן, מנהל חדר המסחר בבנק מרכנתיל דיסקונט, הסביר: "בשבועיים האחרונים אנחנו רואים עליות מינוריות במדדים במחזורים מאוד נמוכים. צריך לזכור שבשבוע שעבר טבע עלתה בכ-8%, והמדד עולה בקושי ב-2.5%. המשקל של טבע מאוד גבוה במדד, כך שלכאורה העליות של טבע אמורות היו לסחוף את המדד. עם זאת, ראינו שזה לא קורה. כנראה ששאר המניות קיזזו את העליות החדות של טבע".

לדברי כהן, המצב באירופה ממשיך להיות בעייתי, דבר המשתקף בעלייה בריבית על האג"ח של צרפת - מדינה שטרם נדבקה במשבר החוב ביבשת. "הריבית על אג"ח של ממשלת איטליה עולה כבר על 7% וגם בצרפת הריביות עולות. נוצרה תופעה אנומלית - איך יכול להיות שהריבית על אג"ח של קרן החילוץ באירופה תהיה נמוכה מזו של צרפת - אחת המדינות שערבות לקרן. כיצד ייתכן שהדירוג של צרפת ירד, בעוד שהדירוג של קרן החילוץ יישאר באותה הרמה", תהה כהן.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

"אנחנו רואים שמשבר החוב מתפשט בימים האחרונים גם למדינות מזרח אירופה, כמו הונגריה למשל, שלא הצליחה בשבוע שעבר להנפיק אג"ח. המחלה של גוש היורו אמנם החלה במדינות המערב, אך היא מתפשטת במהירות, כך שהמצב לאו דווקא נהיה טוב יותר", אמר.

סימן נוסף המבטא את חששות המשקיעים בכל הנוגע למשבר באירופה הגיע היום מגרמניה: הממשלה המקומית ביצעה הנפקת אג"ח של 3.9 מיליארד יורו לשישה חודשים בריבית שלילית - לראשונה בתולדותיה. הבנק המרכזי של גרמניה הודיע כי האג"ח, שמועד פירעונן חל ביולי, הונפקו בריבית ממוצעת של 0.0122%.הביקוש בהנפקה עלה כמעט פי שניים על ההיצע.

הריבית השלילית מעידה על כך שהמשקיעים הסכימו לקבל סכום נמוך מכפי שהלוו לגרמניה כשהאג"ח תיפרענה. הסיבה העיקרית שהמשקיעים הסכימו לכך היא אי הוודאות בשווקים, שגרמה להם לברוח להשקעות מקלט – דוגמת איגרות החוב של הממשלתיות. בנוסף, יתכן שהמשקיעים חיפשו הגנה מפני דפלציה.

מדדי התל בונד (תל בונד 20,40,60) נסחרו בעליות שערים קלות של עד 0.15%. מדד תל בונד שקלי הוסיף כ-0.2%. בלטו במסחר אג"ח מסדרה ד' של חברת הנדל"ן לוי השקעות, שאיבדה 7.5% לתשואה של 33%, וסדרה א' של חברת הנדל"ן י' רשי שנפלה ב-7.3% והתשואה עליה עלתה ל-23%. לעומתן, בלטה לחיוב סדרה א' של אדריאל שעלה ב-4.2% והתשואה עליה ירדה ל-14%.

אגף החשב הכללי במשרד האוצר רשם הבוקר הצלחה לאחר שזכה לביקושים של 1.13 מיליארד שקל בהנפקת איגרת החוב הממשלתית החדשה. האיגרת החדשה, ממשלתית שקלית לטווח של 30 שנה, נסגרה במחיר הפארי שלה (100 שקל ערך נקוב) עם תשואה של 5.5% המגלמת אינפלציה חזויה של 2.55%.

במהלך החודש (16 ינואר) מתוכננת הנפקה נוספת בהיקף דומה של 200 מיליון שקל לציבור המשקיעים הפרטיים. בתום המכרז, גייסה ממשלת ישראל 200 מיליון שקל, כפי שתיכננה, כאשר מי שרכש את מרבית איגרות החוב היו קרנות הפנסיה ארוכות טווח. עודף הביקוש על ההיצע נותן יחס כיסוי של 5.7  לעומת יחסי כיסוי של 2% המקובלים בהנפקות מקבילות במדינות מערביות.

על רקע המכרז, איגרות החוב הממשלתיות - הן השקליות והן הצמודות - רשמו עליות. איגרות חוב ממשלתית מסוג שחר (שקלית בריבית קבועה) במח"מ של 10 שנים נסחרו בעליות של עד 0.1% והתשואה עליהן ירדה ל-4.96%. לעומתן, אג"ח מסוג גליל (צמודה למדד בריבית קבועה) במח"מ של 10 שנים זינקה בכ-0.5% ונסחרת כעת בתשואה לפדיון של 2.28%.

חברת הדירוג מידרוג העריכה אתמול כי בשנה וחצי הקרובות קיימת סבירות גבוהה להורדת הדירוג לחברות האחזקה במשק. מידרוג דירגה את 20 חברות האחזקה (לא כולל חברות אחזקה המתמחות בנדל"ן) שחובותיהן לבעלי האג"ח נכון למועד עריכת הדו"ח הגיעו לעד 30 מיליארד שקל. הדירוג הממוצע של חברות אלה הוא כעת על A2-A3 - שמשמעותו סיכון אשראי נמוך. כיום, ליותר ממחצית מהחברות האלה נקבע אופק דירוג "שלילי".

בסקירה מתודולוגית של חברות האחזקה שהוציאו רו"ח ליאת קדיש, ראש צוות במידרוג, וסיגל יששכר - ראש תחום מימון חברות במידרוג, מסבירות השתיים כי בשנה הקרובה, יצטרכו חברת האחזקה להתמודד עם מינוף גבוה על רקע האי ודאות בשווקים והקושי ביכולת למחזר חוב הן בשוק האג"ח (עלויות מימון גבוהות) והן בשוק האשראי הבנקאי בעקבות החמרת הרגולציה. בין חברות האחזקה הבולטות במשק: אידיבי אחזקות, קבוצת דלק, החברה לישראל, כלכלית ירושלים, סאני, אינטרנט זהב ועוד.

מניות בולטות במסחר

שותפות "תמר" חתמה אמש על הסכם עם דליה אנרגיות, שעתידה להקים את תחנת הכוח בצפית (בסמוך לכביש 6 קרוב לכפר מנחם), בצמוד לתחנה קיימת של חברת החשמל. התחנה, בהספק של 870 מגה וואט, תופעל בגז הטבעי מהקידוח. דליה אנרגיה תרכוש 1.38 BCM בשנה למשך 17 שנים, בסכום כולל של כחמישה מיליארד דולר. הבעלות על "תמר" מתחלקות בין נובל אנרג'י (36%), שמשמשת גם כקבלן הקידוח, דלק אנרגיה בחלקים שווים בין דלק קידוחים לאבנר, ישראמקו ודור גז.

על רקע ההסכם, גולדמן סאקס הוריד הבוקר את התחזית למחיר הגז הטבעי בניו יורק ל-3.10 דולרים למיליון יחידות תרמיות בריטיות (BTU) ב-2012, לעומת התחזית הקודמת למחיר של 3.70 דולרים. זאת לאחר שהמחירים נפלו ביותר מ-40% ב-2011. כעת יורדים החוזים על הגז הטבעי ב-1.5% ל-3.017 דולר למיליון BTU במסחר האלקטרוני בניו יורק. הפעם האחרונה שבה המחירים היו מתחת ל-3 דולרים היתה בספטמבר 2009, אך הפעם האחרונה שבה המחירים ירדו אל מתחת ל-3 דולרים בעונת החורף היתה בפברואר 2002.

מניית כיל השילה אתמול 2.5% במחזור הגבוה בבורסה על רקע הודעתו של מנכ"ל החברה ב-13 השנים האחרונות, עקיבא מוזס, על פרישתו הקרובה. עזיבתו של מוזס מצטרפת לפרישתם של שניים מהמנכ"לים הבכירים במשק בשבוע שעבר: גליה מאור שהודיע על פרישתה מניהול בנק לאומי ושלמה ינאי שעוזב את טבע.

התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת פנתה בסוף שבוע שעבר לממונה על ההגבלים ולמפקח על שוק ההון והביטוח בבקשה לפתוח בחקירה כנגד סוכנות הביטוח "שקל" מקבוצת הפניקס שבשליטת יצחק תשובה, בטענה שזו פועלת כ"קרטל" בניסיון למנוע ולסכל הטבות הניתנות לציבור המבוטחים והחוסכים בקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות.

דלתא גליל , יצרנית ההלבשה התחתונה, דיווחה הבוקר לבורסה על הפסקת משא ומתן לרכישת פעילות הג'ינס של יצרנית מוצרי אופנה Jones Group. זאת בהמשך להודעתה באוקטובר האחרון כי מנהלת משא ומתן לעסקת רכישה שעלולה לשנות את פניה.

חברת הנדל"ן אדרי-אל ישראל נכסים, שבשליטת גבי אדרי (83%), הודיעה אמש כי היא שוקלת לערוך בימים הקרובים גיוס חוב בשוק באמצעות הרחבה של סדרה אג"ח ב' . החברה, שעתידה לפרסם בימים הקרובים דו"ח הצעת מדף בו יפורטו פרטי ההנפקה המלאים, טרם החליטה בנוגע להיקף הגיוס המתוכנן. היא ציינה כי ההחלטה על הגיוס כפופה עוד לאישור הדירקטוריון ולקבלת אישור הבורסה לניירות ערך בתל אביב.

יצרנית כלי הרכב הממוגנים תכוף , מבהירה היום למשקיעים כי גילתה טעות בדו"חותיה הכספיים ברבעון הראשון של שנת 2011 ותיקונה צפוי להקטין את הרווח מ-167 מיליון שקל לכ-156 מיליון שקל. זאת בשעה שהגירעון בהון העצמי יגדל מ-1.2 מיליון שקל ל-11.8 מיליון שקל. החברה עדיין בודקת את השפעת התיקון על דו"חותיה לרבעון השני והשלישי של השנה, ותפרסמם במסגרת הצגה מחדש של הדו"חות כנדרש בחוק.

מג'יק תעשיות תוכנה , הנסחרת בנאסד"ק ובתל אביב, הודיעה היום כי הגדילה את אחזקותיה במניות המפיץ הדרום אפריקני Magix Integration בכ-25% נוספים - ובכך השלימה את רכישת החברה לפי שווי כולל של 2.8 מיליון דולר

ת"א 25
ת"א 100
מדד נדל"ן 15
מדד הבנקים


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#