"הלאום לא משפיע על דירוג האשראי"

ראש החטיבה הבנקאית בלאומי ברוך לדרמן, וסגנו מוחמד עווד - שמשמש ראש אגף אשראי, ניהול סיכונים ובקרה - אומרים כי המגזר הערבי צריך לשפר את רמת הדו"חות הכספיים. עווד ידבר מחר בכנס הכלכלי-ערבי למגזר העסקי על הפעילות הבנקאית בקרב האוכלוסייה הערבית

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

>> בשנתיים האחרונות גוברים החיזורים של הבנקים אחר האוכלוסייה הערבית, למרות הפעילות הפיננסית הדלה יחסית שמאפיינת אוכלוסייה זו, שכ-85% ממנה נמנים עם העשירונים 1 עד 4. בנק לאומי, הנחשב מוביל במגזר הערבי, נכנס לפעילות זו ב-1971 כשרכש את בנק ערבי-ישראלי, שמפעיל 28 סניפים ביישובים ערביים. יחד עם הפעילות הישירה של בנק לאומי במגזר הערבי מגיע נתח השוק של הקבוצה במגזר לכ-35%.

בנק הפועלים קיבל לפני שנתיים החלטה אסטרטגית לחזק את נוכחותו במגזר הערבי, והגדיר אותו כאחד ממנועי הצמיחה של הבנק. הפועלים הקים בשנתיים האחרונות שמונה סניפים ביישובים ערביים, וכמעט הכפיל את מספר הסניפים המשרתים את האוכלוסייה הערבית ל-20. נתח השוק של הפועלים במגזר הערבי מגיע לכ-30%, מה שממצב אותו במקום השני אחרי לאומי.

כניסתו של הפועלים למגזר הערבי נובעת מהצורך להמשיך לצמוח, לאחר שניסיונות מעבר לים לא הוכיחו עצמם ובאוכלוסייה הכללית הפועלים כבר מחזיק ב-30% מהשוק, כך שיכולתו להציג צמיחה שם מוגבלת. בנק נוסף שנחשב מוביל במגזר הערבי הוא מרכנתיל.

נראה כי התחרות המתחזקת מצד בנק הפועלים לא הזיקה לפעילותה של קבוצת לאומי במגזר הערבי, אלא סייעה להגדלת העוגה. מאז תחילת 2010 ועד לרבעון השלישי של 2011 צמח האשראי של בנק ערבי-ישראלי לציבור הערבי ב-21%, והתשואה על ההון זינקה מ-21.2% ב-2010 ל-28.8% בינואר-ספטמבר 2011. במערכת הבנקאות מציינים כי הרווחיות הגבוהה של בנק ערבי-ישראלי נובעת מהעובדה שעיקר לקוחותיו הם צרכני אשראי במרווח ריבית גבוה יחסית.

היקף האשראי שמעניק בנק ערבי-ישראלי מסתכם בכ-3.6 מיליארד שקל, רובו למשקי בית ולעסקים קטנים. ההערכה היא כי אשראי זה מהווה פחות ממחצית מהאשראי שקבוצת לאומי מעניקה למגזר הערבי - כך שסך האשראי של קבוצת לאומי למגזר הערבי נאמדת ביותר מ-7 מיליארד שקל.

בהערכה גסה, סך האשראי שמעניקה מערכת הבנקאות למגזר הערבי גדול מ-20 מיליארד שקל. רוב צרכני האשראי במגזר העסקי הערבי אינם תאגידים, אלא משקי בית ועסקים קטנים - מה שמקשה על הבנקים לצמוח במגזר העסקי.

לקראת הכנס הכלכלי-ערבי למגזר העסקי שיוזמים TheMarker וקבוצת לאומי שוחחנו עם ברוך לדרמן, ראש החטיבה הבנקאית בלאומי, ועם סגנו מוחמד עווד, המכהן כראש אגף אשראי, ניהול סיכונים ובקרה.

מודל אוניברסלי

השבוע יתקיים הכנס הראשון שבו קבוצת לאומי, בהשתתפות גליה מאור, תפנה ישירות למגזר הערבי. למה דווקא עכשיו - האם זה בגלל הקושי לצמוח מעבר לים?

עווד: "ההערה שלך נכונה, אבל לא בהכרח לבנקים, כי הם תמיד פעלו במגזר הערבי. רשתות האופנה ניסו לצאת לחו"ל, לא הצליחו, וכעת מתחילות להיכנס למגזר. לפני חמש שנים לא היית מוצא קסטרו במגזר. סופר פארם היה רק בנצרת. רשתות מזון לא פעלו במגזר - אבל בנקים תמיד היו.

"מה שכן השתנה בפעילות הבנקים, זה עבודה לפי סיגמנטים. ברגע שאתה מתחיל לזהות את הלקוח שלך לפי רזולוציות, אתה מזהה את הצרכים של הלקוח הערבי ונותן לו מענה. כיום, הכוח הכלכלי העולה זה הנשים במגזר. ברור לכל בר דעת שהכוח הנשי הופך להיות הכוח המשמעותי בהתנהלות של הכלכלה הערבית ושל הצריכה במשפחה הערבית".

כמה קשה לצמוח באשראי במגזר הערבי לעומת מגזרים אחרים?

לדרמן: "ככל שאתה מעורב יותר ויש לך יותר סניפים בשטח, ואתה נותן שירות טוב יותר ללקוחות - כך מתאפשר לך לצמוח יותר. הפריסה שלנו כקבוצת לאומי היא הכי גדולה בקרב האוכלוסייה הערבית - זה שם המשחק. אתה מכיר את העסק, את הסביבה, ויכול להגיב מהר יותר. מעבר לזה, אין הבדל בין עסק ערבי ליהודי".

עווד: "הבנק מעניק כיום הרבה יותר אפשרויות מאשר בעבר, אבל השאלה היא איך האוכלוסייה צומחת. עדיין אני לא רואה בחברה הערבית התפתחות של רשתות. אם תיקח, למשל, את ענף האופנה בישראל שעבר מגופים קטנים לפריסה של רשתות, הרי מספר הגופים באוכלוסייה הערבית שפועלים כרשתות מצומצם מאוד ובהיקפים קטנים. הצמיחה שלנו היא גם פונקציה של צמיחת האוכלוסייה עצמה. אבל מבחינת ההיצע אני לא זוכר תקופה שבה מערכת הבנקאות הציעה כל כך הרבה אפשרויות לאוכלוסייה הערבית - גם מבחינת צמיחה, מספר סניפים ומערכות אוטומטיות".

לדרמן: "החברה הערבית מאופיינת בעסקים קטנים. זה מקור התעסוקה והצמיחה הכי גדול. כמו כן, מורים, רוקחים ושכירים בתחומים שונים. אנחנו פונים גם לאוכלוסיות שנכנסות למעגל העבודה, ומתמקדים בסטודנטים, אבל גם בעסקים משפחתיים, מסחר, תשתית, ביצוע וחברות בתחומי היבוא והריהוט".

סעיף הלאום מהווה פרמטר במערכות דירוג האשראי בבנק?

לדרמן: "המודל שלנו הוא התנהגותי אוניברסלי. אם מודל אומר שסטטיסטית תוכל לפרוע את האשראי, הוא ימליץ על מתן האשראי. אין שום קשר לשכונת מגורים, לדת או לגזע. המודל הוא רק התנהגותי. שם המשחק שלנו הוא לדעת לתמחר נכון את הסיכון, כשמעל רף סיכון מסוים אתה לא רוצה לעבוד".

מה ההבדל בקשר עם לקוח ערבי לעומת לקוח יהודי?

עווד: "כדי לבסס מערכת יחסים עם לקוח ערבי אתה צריך להגיע ללבו. צריך לדעת לעשות סמול-טוק, צריך לדעת לתת משקל למי האיש שיושב מולך. צריך לדעת יותר על הלקוח שיושב מולך לעומת לקוח מתל אביב. אתה צריך לתת משקל גדול יותר לאיכות האיש, ואני יכול לומר לך שהיכרות של הבנק את הלקוחות מהווה יתרון אדיר.

"הלקוח הוא לא רק דו"ח כספי. לפעמים צריך לגשר על הפער הגדול של התכנון הפיננסי הגבוה שהמערכת דורשת אל מול הדרך שעסקים מתנהלים. וכאן היתרון - כשאתה מכיר את הלקוח ורואה אותו בתדירות גבוהה, זה מקל עליך את העבודה. אנחנו גם נמצאים פיסית במקומות שלפעמים אנחנו הבנק היחידי והבלעדי, כך שבלי הנוכחות שלנו לא בטוח שהיתה שם בכלל בנקאות".

שני פספוסים

מה כדאי למגזר העסקי-ערבי לשנות בהתנהלותו?

עווד: "המגזר הערבי מפספס בשתי נקודות מרכזיות בהתנהלות מול מערכת הבנקאות. העסקים הקטנים במגזר הערבי צריכים לשדרג את רמת הניהול הפיננסי ואת הדו"חות הכספיים. נקודה נוספת שתקל על המגזר מול מערכת הבנקאות היא חיזוק ההון העצמי של העסקים הקטנים. לפעמים צריך להעלות את רמת הניהול כדי לעמוד בסטנדרטים.

"ועדות האשראי בבנק ערבי-ישראלי ובלאומי דורשות אותם סטנדרטים. לפעמים, כשאנשים מתקשים לעמוד בדרישות, הם אומרים 'לא נותנים לי אשראי בגלל מי שאני'. זה לא נכון. להפך, נתתי אשראי בבנק ערבי-ישראלי משום שהכרתי היטב את האנשים. אבל אתה לא יכול לתת עשרות מיליונים רק משום שאתה חושב שהאיש הוא בסדר.

"צריך להגיד לאוכלוסייה לשדרג את רמת הניהול הפיננסי. צריך לשים יותר הון עצמי בעסק ואיתו להתקדם עם אשראי בנקאי. רמות ההון במגזר צנועות, ומעכבות התפתחות עסקית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker