הקרב על ראשות לאומי: חביבת הטייקונים מול האאוטסיידר

במרוץ לצמרת בנק לאומי יש כרגע רק שני מתחרים: מצד אחד ניצבת רקפת רוסק-עמינח, המועמדת של גליה מאור. מהצד השני ניצב רוני חזקיהו ■ "היא חסרת ניסיון מהשטח ומחוברת לטייקונים", טוענים מתנגדיה של רוסק-עמינח ■ "הוא מגיע מבחוץ - וזאת בעיה בזמן כזה", טוענים תומכיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

פרישתה של המנכ"לית של בנק לאומי ב-16 השנים האחרונות, גליה מאור, ריחפה באוויר כבר שנה וחצי - מאז שמאור, שתחגוג בחודש הבא יום הולדת 69, הפסידה ביולי 2010 במירוץ אחר תפקיד יו"ר דירקטוריון לאומי. "אל תצפו שאעדכן אתכם מראש על הפרישה", נהגה מאור לומר לבכירים בלאומי שניסו להבין מה תוכניותיה. "ברגע שאקבל החלטה סופית - אעשה זאת כמעט באופן מידי".

כמובטח, מאור לא עידכנה מראש אף אחד - וביום ראשון השבוע, עם פתיחת השנה החדשה, הטילה את הפצצה הסופית והודיעה בישיבת הדירקטוריון כי היא פורשת במהלך הרבעון השני של השנה. אף אחד לא ממש הופתע מההכרזה, זה רק העיתוי שגרם להרמת גבות: מדוע דווקא כעת, אחרי פרסום דו"חות לא מחמיאים לבנק וכשמערכת הבנקאות והמשק כולו עומדים על סף אחת השנים המאתגרות שידעו, כאשר קבוצות עסקיות לא מעטות במשק תחת איום של אי יכולת לפרוע את חובן.

היו גם מי שציינו כי התאריך דווקא לא מקרי: ההודעה על פרישתה של מאור באה ביום שבו נכנסה לתוקף פרישתו מהבנק של המשנה הבכיר למנכ"לית, זאב נהרי, לאחר 46 שנה בבנק. במקביל, בדיוק באותו היום אמור היה רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים לשעבר, להיכנס לתפקידו החדש כמנהל בכיר בתחום הפיננסים והאנרגיה בקבוצת דלק של יצחק תשובה - ובכך, למעשה, לזוז מהדרך כמועמד לתפקיד מנכ"ל הבנק.

שני האירועים האלה, לפי מקורבים ללאומיגרמו למאור להרגיש שמדובר בעיתוי נוח לפרישה - כזה שיאפשר לסגניתה, רקפת רוסק-עמינח, 46, להיכנס לתפקיד המנכ"לית בקלות יחסית. בין אם הערכות אלה נכונות או לא, על דבר אחד אין ויכוח: רוסק-עמינח, המשמשת משנה בכיר למנכ"לית וראש החטיבה העסקית בבנק, היא מבחינת מאור היורשת הטבעית והמועמדת המתאימה ביותר לתפקיד והיא תעשה לא מעט כדי לסייע לה.

אלא שבינתיים, התברר כי לחזקיהו, 61, יש תוכניות אחרות: הוא עדיין לא חתום על חוזה מחייב עם תשובה, ובמסגרת השיחות בין הצדדים, הוא הבהיר לתשובה כי במידה שתיקרה בפניו הזדמנות להתמודד על תפקיד בכיר כמו מנכ"ל בנק לאומי, סביר להניח שהוא לא יוותר עליה.

מלבד רוסק-עמינח וחזקיהו, מוזכרים שמות נוספים של מועמדים לתפקיד המנכ"ל של הבנק השני בגודלו בישראל, ובהם יונה פוגל (לשעבר ראש חטיבה בנקאית בלאומי, וכיום מנכ"ל פז של צדיק בינו), שי טלמון (לשעבר ראש חטיבה עסקית בבנק הפועלים, וכיום מנכ"ל כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר), גיורא עופר (לשעבר ראש חטיבה מסחרית בבנק לאומי ולשעבר מנכ"ל בנק דיסקונט), שוקי אורן (לשעבר מנכ"ל לאומי שווייץ ולשעבר החשב הכללי באוצר), דוד ברוך (לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים, וכיום מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס), לן רוזן, מנכ"ל סניף בנק ברקליס בישראל, ואחרים.

ואולם כרגע כלל לא בטוח שמישהו מאלה יגיש את מועמדותו לתפקיד, וכפי שזה נראה כעת - אלא אם למירוץ יצטרף במפתיע מנהל בכיר כמו, למשל, אלי יונס (לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים וכיום מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות) - המאבק העיקרי על הכסא הנחשק יהיה בין רוסק-עמינח לחזקיהו.

חברת ההנהלה הצעירה בבנק

רוסק-עמינח, רואה חשבון בהשכלתה, שימשה בעבר עוזרת אישית של מאור, ולאחר מכן התקדמה בפירמת ראיית החשבון סומך חייקין עד לתפקיד המנכ"לית. ב-2004 חזרה לבנק לאומי כראש החטיבה העסקית, כשהיא בת 38 בלבד, והיתה לחברת ההנהלה הצעירה ביותר בבנק.

עבור רוסק-עמינח, על אף גילה הצעיר, זאת לא היתה הפעם הראשונה שבה כבשה עמדה בכירה: בגיל 20 היא שימשה מרצה בפקולטה למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, תפקיד שבו המשיכה למלא במשך כ-14 שנה. רוסק-עמינח גדלה ברמת אביב, והיא בוגרת לימודי כלכלה, מינהל עסקים ומשפטים בהצטיינות יתרה מאוניברסיטת תל אביב, ובעלת תואר שני במינהל עסקים. בגיל 34 כבר שימשה מנכ"לית של משרד רואי חשבון סומך חייקין KPMG. בגיל צעיר סומנה על ידי רבים כמי שתגיע רחוק. כיום היא גרה ברמת השרון, עם בעלה, ראם עמינח, תא"ל בצה"ל, שנכנס באחרונה לתפקיד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל, ושתי בנותיהם.

באופן טבעי, התקדמותה המהירה הצמיחה לרוסק-עמינח לא מעט מתנגדים, הן בבנק והן מחוצה לו. אלה לא היו צריכים להתאמץ כדי למצוא חרב להשתמש בה נגד רוסק-עמינח - קרבתה היתרה לטייקונים, בהם עידן עופר, שנחשב חבר אישי קרוב שלה. לפני כארבע שנים הוטסה רוסק-עמינח על חשבונו של עופר, במטוסו הפרטי, לאי היווני מיקונוס לרגל חתונתו. רוסק-עמינח מקפידה לומר בכל הזדמנות שהיא הצהירה על הקשר עם עופר - ואינה מטפלת בענייניו מאז שהגיעה לבנק. בנק לאומי, יש לזכור, מעורב בעסקי משפחת עופר, מחזיק מניות בחברה לישראל שבשליטת עופר ומלווה לו כספים.

אבל זו אינה הביקורת היחידה שמשמיעים המתנגדים בלאומי למינויה של רוסק- עמינח לתפקיד הבכיר: הם אומרים שלא לייחוס, כי אין לה ניסיון בנקאי ממשי שמתאים למנכ"ל של גוף ענקי כמו לאומי. לכך מתלוות טענות על סגנון ניהול בעייתי. "היא מאוד נחמדה לאנשים כשהיא צריכה אותם, אנשים שהיא מייחסת להם כוח", אומר בכיר לשעבר בלאומי. "בשנתיים האחרונות היא עברה תהליך של קואצ'ינג בנוגע לסגנון הניהול שלה, והיא גם מאוד אמביציוזית ומשקיענית, אבל היא רחוקה מניהול של אנשים - והשאלה אם היא מסוגלת לעמוד במבחן הלחצים".

"היתרון הגדול של רקפת הוא שאין כוכב-על שממש מאיים עליה", מסביר הבכיר לשעבר. "יכול להיות שצריך דם חדש בבנק, אבל העובדה שהיא באה מבפנים בימים אלה מהווה יתרון. מה שמפריע זה שמה שהיא עשתה זה תפקיד בנקאי חד-ממדי. היא לא ראתה סניפים לעומק ולא ממש מכירה את "גברת כהן מחדרה", שכן היא לא עמדה בראש חטיבה בנקאית עם אלפי עובדים. סביבת העבודה העיקרית שלה היא טייקונים כמו נוחי דנקנר, יצחק תשובה, אילן בן-דב ואליעזר פישמן.

"נכון שגם כשמאור הגיעה לבנק, לא היה לה ניסיון בנקאי רב בשטח, אך בתור המפקחת על הבנקים לשעבר ומשנה למנכ"ל לאומי היא נחשפה לתחומים רבים יותר", מספר הבכיר לשעבר בבנק. "רקפת היא זהירה ושמרנית, אבל להיות שמרן זה לא מטרה אלא אמצעי. מה שלאומי צריך זה דמות של מנהיגות, מישהו שידחוף קדימה. בלי זה, הבנק יתפזר ויאבד את ההובלה לבנק הפועלים שצובר כוח. רקפת עוד לא היתה במעמדים כאלה. יש הבדל גדול בין לסגור עניינים בחדר הסגור לבין להיות בפרונט. אני גם לא בטוח שיש לה מקורבים בבנק".

"בסוף 2008, בשיא המשבר הפיננסי העולמי, רקפת היתה לחוצה ובקושי ישנה בלילות וסגרה את ברז האשראי", אומר הבכיר לשעבר. "נכון שלא היו לה טעויות והסתבכויות כמו לבנק הפועלים עם שטיינמץ, זיסר ואחרים, אבל זה נבע מהשמרנות שלה ומזה שהיא העבירה חלק מהסיכון לתיק הנוסטרו ולמניות והשתדלה שהידיים שלה לא יתלכלכו".

"מאור רצתה בעלת ברית קרובה"

מול רוסק-עמינח ניצב חזקיהו, שסיים לפני שנה קדנציה מוצלחת של ארבע שנים כמפקח על הבנקים באחת התקופות הסוערות במשק, ולפני כן מילא במשך כ-30 שנה תפקידי מפתח ניהוליים בבנקי הפועלים ודיסקונט, הן בישראל והן בחו"ל. למרות הניסיונות להדביק לו תווית של מי שנשבה בקסמיו ואולי אף בכיסיו העמוקים של טייקון כמו תשובה, חזקיהו זוכה להערכה רבה במערכת הבנקאית ובמשק.

"רקפת מבינה ביזנס", אומר מנהל בכיר במשק המכיר את הנעשה בלאומי מקרוב, "וחזקיהו לעומתה מבין ברגולציה. היא מאוד אינטליגנטית וחריפה, אבל האינטליגנציה הרגשית שלה הרבה פחות גבוהה, ולא כל כך ברור לי איך רקפת תנהל מנהלים חזקים כמו דני צידון, המשנה למנכ"ל וראש חטיבת שוקי הון, וקובי הבר. לעומת זאת, הטייקונים זה המילייה שלה. היא מדברת אתם באותה שפה, ובעלה התפרנס מהם. חזקיהו הוא לא במילייה שלהם, הוא איש עבודה".

"יש טענות שלרוסק-עמינח יתרון מובהק מכך שהיא באה מבפנים, אך אסור לשכוח שגם חזקיהו מכיר היטב את לאומי", אומר אותו מנהל בכיר. "גם כשהיה בבנק הפועלים ובדיסקונט בתור מתחרה, הוא ידע לא מעט על מה שקורה בלאומי, אך יותר מכך כשהיה מפקח על הבנקים, הוא נחשף לכל כך הרבה אינפורמציה ותהליכים בתוך לאומי, שלא בטוח שהמנהלים בתוך הבנק מודעים להם. לחזקיהו גם ניסיון עצום בממשל תאגידי וניהול סיכונים. להבדיל מרוסק-עמינח, הוא לא מחובר לטייקונים - גם כשהוא מנהל מגעים עם תשובה. הוא לא מדבר בשפה שמדברים בשדרות רוטשילד וברחוב יהודה הלוי בתל אביב, אלא יותר בשפה הירושלמית המקובלת בקרב הפיקוח על הבנקים ואצל נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר".

"ייתכן כי חזקיהו היה המפקח על הבנקים הטוב ביותר במערכת זה עשרות שנים", מוסיף הבכיר. "מי חוץ ממנו יצא בפומבי באופן בולט כל כך לקרב מול הטייקונית שרי אריסון, או הצליח, בגיבוי מלא של פישר, להדיח את יו"ר בנק הפועלים מתפקידו (הכוונה לדני דנקנר, יו"ר לשעבר של בנק הפועלים)? צריך בשביל זה אומץ לא מבוטל, שכן אירוע כזה עלול לסגור בפניך הרבה דלתות בעתיד. יש כאלה שיטענו כי אין לחזקיהו יכולת להניע אנשים, אך גם זה לא מדויק. הוא ניהל חטיבות, וגם כשהגיע לפיקוח על הבנקים הוא נתקל בהתנגדות לא מבוטלת של חלק מהעובדים, אבל הוא מצא שפה משותפת אתם, בנה במהירות תוכניות עבודה ויישם תהליכים - כך שאם ימונה למנכ"ל לאומי, כניסתו לשם תהיה חלקה בהרבה מזו שהיתה כשנכנס לפיקוח לפני חמש שנים".

"חזקיהו הוא בנקאי בכל רמ"ח איברי, ויש לו ניסיון גם בבנק הפועלים וגם בדיסקונט", מוסיף הבכיר. "הוא ניהל סניפים בארה"ב, בבריטניה ובאזור הנגב, ניהל את בנק הספנות והיה מנהל חטיבה עסקית בדיסקונט - כך שהוא צבר ניסיון בנקאי עשיר עם סוגים שונים של לקוחות - עסקיים, מסחריים וקמעוניים, וגם ניסיון רב ברגולציה. מאור החליטה להעצים ככל האפשר את כוחה של רוסק-עמינח במהלך 2008-2009, פשוט מכיוון שהיא חשבה שהיא תמונה ליו"ר הבנק, והיא הבינה שהיא צריכה בעלת ברית קרובה - ורקפת התאימה לזה, על אף שהן לא דומות".

"הטייקונים לא חברים שלה"

רוסק-עמינח מכירה היטב את הטענות נגדה, אומרים מקורבים, אבל לדבריהם, "היא לא מתייחסת אל הטענות ברצינות, אלא מתרכזת בעבודה". היא כנראה גם מעדיפה להקשיב לקולות המנוגדים - אלה שטוענים כי היא מועמדת מצויינת. ויש לא מעט כאלה במשק.

"לרקפת יש עדיפות. היא מבריקה, מכירה היטב את המטריה, מכירה את כל המשק על בוריו ונחשפה לדברים הכי גדולים באשראי. אז מה אם היא לא היתה בתחום הקמעוני, גם סמדר ברבר-צדיק לא התנסתה בקמעונות לפני שמונתה למנכ"לית הבנק הבינלאומי. רקפת שולטת בתחום הכי חשוב במערכת. חזקיהו לא מגיע מהבנק, ובשנה כל כך לא קלה, עדיף למנות למנכ"לית את רקפת, ש'שוחה' בלאומי", אומר בכיר באחת הקבוצות העסקיות הגדולות במשק.

"טוענים שאין לה אינטלגנציה רגשית?", מוסיף הבכיר. "אז נכון, היא ג'ינג'ית וסגנון הניהול שלה שונה מאחרים. היא לא מורחת אנשים, שמה הכל על השולחן ואומרת לכפופיה שמבחינת הקידום הם מיצו את עצמם. נכון שבהתחלה זה כואב לאותם העובדים, אבל לאחר מכן הם מודים לה".

"רוסק-עמינח רואה שהתפקיד שלה כראש חטיבה עסקית השתנה", אומר הבכיר. "זה אומר שצריך להיות מעורה בעולם העסקי, שכן אי אפשר לנהל אשראי דרך ניירות, אלא צריך להגיע לאירועים ולהיות בקשר עם הלקוחות. אבל הטייקונים הם לא חברים שלה, וראינו ב-2008-2009 שהיא עשתה לחלק לא קטן מהם חיים קשים. נכון שיש כאלה, כמו עידן עופר וגיל אגמון, שהם חברים שלה שנים ארוכות, אך היא דאגה לנטרל זאת ולא לטפל בתיק שלהם.

"כל מי שיושב על ברז האשראי, מחזיק ברישיון להרוג את הבנק", מסביר הבכיר, "כי ברגע שאתה מוציא את האשראי, אי אפשר להיפטר ממנו, ולכן רוסק-עמינח היא שמרנית. לאומי לרוב לא מממן רכישת מניות וגרעיני שליטה של טייקונים, אלא בעיקר עסקות שהביטחונות להן הן על חברות תזרימיות, כמו תנובה, בזק ואחרות. בזמן שבנק הפועלים יורק דם ונלחם כדי למזער נזקים מול מוטי זיסר, ולפני כן מול לב לבייב, בני שטיינמץ ואחרים - לאומי, כשנקלע לסיטואציה מאתגרת מול טאו של בן-דב, ידע מהר מאוד להחזיר את האשראי הביתה".

"היא בנתה תפישת אשראי חדשה", אומר הבכיר. "היא עצרה את קציני האשראי, שרק חשבו איך להגדיל עוד ועוד אשראי. היא יצרה הפרדה מוחלטת בין מי שנותן את האשראי ולאחר מכן מנתח אותו ומטפל בו באופן שוטף. גם הטענות שהתפקיד שלה צר ושהיא טיפלה רק בחטיבה העסקית לא נכונות. היא קיבלה לידיה גם את תיק הנדל"ן, אגף אשראים מיוחדים ואחראיות על אשראי בכל הקבוצה - זה תיק שהגיע כיום לכ-237 מיליארד שקל, ובחצי השנה האחרונה מאז שמונתה למשנה למנכ"ל, היא התעסקה גם ברכש, בטכנולוגיה, בנוסטרו ובתחומים נוספים. גם בסניפים היא היתה, והיא בקשר טוב עם ועד העובדים".

"אנחנו נמצאים בסיטואציה מיוחדת מאוד", מסביר בכיר בענף הבנקאות. "תוך פחות משנתיים עזבו ועוזבים את לאומי כל המנהלים הבכירים: היו"ר איתן רף, המשנה למנכ"ל זאב נהרי, ועכשיו גם המנכ"לית גליה מאור - כל זאת בזמן שסערות גדולות בשווקים מצפות לכולנו. בעיתוי כזה, גם אם יש לא מעט מועמדים שיש להם מה להציע, לא צריכה להיות התלבטות גדולה בבחירתה של רוסק-עמינח לתפקיד המנכ"לית. היא חלמה תמיד לנהל דיביזיות גדולות. היא הגיעה ללאומי ב-2004 כדי להיות מנכ"לית. היא רואה בתפקיד אתגר גדול, יש לה ביטחון עצמי רב, והיא לא נרתעת מלהיכנס בנעליה של מאור, שכן היא מאמינה שמי שעבר בשלום את המשבר של 2008, עם תיק אשראי הכי איכותי במערכת, לא יכול לפחד מכלום, גם אם 2012 עלולה להיות שנה גרועה יותר מ-2008".

ומה יקרה אם רוסק-עמינח לא תיבחר בסופו של דבר לתפקיד?

"אם היא לא תיבחר, היא תעזוב את הבנק", אומר הבכיר. "אין על כך שאלה אפילו, ואז יצטרכו לא רק להתמודד עם המנכ"ל החדש שיבוא מבחוץ, אלא גם עם ראש חטיבה עסקית חדש". הטיעון הזה, לפי הערכות בענף, יכול להיות הקלף המכריע, שיגרום לדירקטוריון לבחור ברוסק-עמינח, כדי למנוע מהבנק לעבור טלטלה גדולה בשנת משבר.

"הדירקטוריון לא ייקח סיכון"

גם את הטענות על קרבתה של רוסק-עמינח לטייקונים הודפים אוהדיה. "אין פה קשר ישיר לטייקונים", מסביר בכיר באחת הקבוצות העסקיות הגדולות במשק. "הבנק אוהב אותך כשאתה גדול וחזק, אבל רקפת יודעת למצוא את הפתרונות המסובכים ולפצח את הבעיות. עד שהמוסדיים מתעוררים וקולטים שיש בעיה, היא תמיד כמה צעדים לפניהם. גם בהסדר של לבייב, לאומי לא היה עם חשיפה גדולה לעומת בנק הפועלים לממורנד (החברה האם של אפריקה ישראל), אך רוסק- עמינח נטלה חלק פעיל בדיונים באופן ישיר".

"אם תבדקו את המאזנים של לאומי, תראו שהחשיפה היא נמוכה ויש רק שתי קבוצות לווים עם אשראי של יותר מ-15% מההון העצמי של הבנק, ושתיהן קטנות יחסית, אם משווים לבנק הפועלים", מוסיף הבכיר במשק. "כבר ב-2006 לאומי הוריד בהדרגה את החשיפה לקבוצות הגדולות והגדיל את הפיזור".

רוסק-עמינח עם נוחי דנקנר

אליעזר פישמן, בעל השליטה בחברות נדל"ן כלכלית ירושלים, מבני תעשיה, דרבן, מירלנד ועוד שורה של חברות, הוא לקוח נכבד של בנק לאומי, שלפי טענות שונות, נפגע ישירות מסגירת ברזי האשראי של הבנק ב-2008. גם הוא מתנדב לומר דברים בזכותה של רוסק-עמינח: "אני אמנם לא בוועדת האיתור ולא בדירקטוריון, אך לדעתי, הדירקטוריון לא יעז להסתכן בכך שמישהו יבוא מבחוץ ויתאמן, בתקופה כה רגישה בשווקי העולם".

אבל יש טענות שרוסק-עמינח לא מכירה מערכות כמו קמעונות ושוקי הון.

פישמן: "כיום רוב הבעיות הן בתחום האשראי, ושם יש לה יתרון והיא חזקה מאחרים".

אבל ללאומי יש תיק ניירות ערך בחו"ל במיליארדי שקלים. מדובר בחשיפה גדולה בתקופה רגישה שעלולה להסב הפסדים.

פישמן: "קודם כל יש לה את דני צידון, וחוץ מזה, היא לא חיה את הענף הפיננסים? היא כן. ולגבי החטיבה הבנקאית, היא תסתדר ותלמד תוך כדי תנועה - מה גם שהחלטות בחטיבה העסקית הן כנראה מסובכות יותר".

היא לא צעירה מדי לתפקיד?

"כמה שנים נשארים צעירים? זה לא לנצח. חוץ מזה, היא בת 46, ואני עברתי את קרן רונית כשהייתי בן 39 - כך שהכל יחסי. גם מאור, כשמונתה למנכ"לית, לא היתה מבוגרת בהרבה".

ומה לגבי קשריה עם טייקונים? זה יכול להשפיע עליה בעת קבלת ההחלטות.

"מה זה מחוברת לטייקונים? אני כל הזמן מחפש אותה בסביבה ולא מוצא. אתה מכיר מישהו מהטייקונים שרקפת נתנה או תתן לו אי-פעם אשראי ללא ביטחונות? אני יכול להבטיח לך שלא, וזה גם לא יקרה. אסור לה להיות בקשר עם משפחת עופר? היא לא מטפלת בעניינים שלהם, ומי אמר שלאומי זה בנק של עופר? חוץ מזה, בלי לנקוב בשמות, יש כמה טייקונים שלא בטוח שמרוצים מהיחס שלה כלפיהם". פישמן לא מוכן להגיד מי, אך לפי הערכות, הוא מתכוון בכך לבן-דב, שרוסק-עמינח עשתה חיים קשים לטאו שבשליטתו ואילצה אותה בסוף 2009 לממש נכסים בשיא המשבר, כדי לפרוע ללאומי אשראי של מאות מיליוני שקלים.

ומה לגבי זה שהיא מופיעה בחתונות ואירועים מרובי משתתפים. אתה לא חושב שמי שנותן אשראי, לא צריך להגיע לאירועים כאלה?

"ממש לא. גם אני לפעמים מגיע לאירועים מסוימים מכיוון שאני חייב בכך. אני גם לא זוכר מנכ"לים ומנהלי אשראי בכירים של בנקים שלא הגיעו ל-50 האירועים הכי גדולים שהיו במשק. אם לא באים, לא מביאים לקוחות - ככה זה עובד".

גם בעלי שליטה אחרים במשק, שהם גם הלווים הגדולים של הבנקים, מביעים תמיכה במינויה של רוסק-עמינח למנכ"לית לאומי. "קשה לי מאוד להגיד אם מועמד כזה או אחר מתאים לתפקיד או לא", אומר הבעלים של אחת מחברות האחזקה הגדולות במשק. "אבל אצלי כתפישה אני תמיד אעדיף לקדם מישהו מבפנים, שכן זה נותן אופק ומעביר מסר למנהלים אחרים בארגון שיש למה לשאוף ובשביל מה לעבוד קשה. זה כמובן תנאי הכרחי, אך לא יחיד".

הדילמה של ועדת האיתור

מי שיכריע את ההחלטה על זהות המנכ"ל החדש היא ועדת האיתור שהוקמה, שבראשה יעמוד דוד ברודט, יו"ר לאומי (מיולי 2010), והיא כוללת בנוסף כמה מהדירקטורים של הבנק: ציפי גל-ים, דורון כהן, גבריאלה שליו ואפרים צדקה. הדילמה שניצבת בפניהם היא לא פשוטה: האם יבחרו את המועמדת הטבעית שצמחה מבפנים ומכירה היטב את המערכת, או את האיש המוערך שמכיר היטב את מערכת הבנקאות הישראלית.

רוסק-עמינח, אם תיבחר, לא מתכננת מהפכות בבנק, ולא בטוח שתוביל את הבנק למקום שונה מזה שבו הוא נמצא כיום. כניסה של מנכ"לית שתעשה פחות או יותר את אותו דבר כמו מאור מהווה יתרון וחיסרון בו-זמנית, שכן לאומי כיום הוא לא הבנק המוביל בישראל.

חזקיהו, אם ייבחר לתפקיד, יצטרך לסגור את הפערים מול בנק הפועלים, המנוהל על ידי ציון קינן, וכן להביא לידי ביטוי את הניסיון הרב שצבר הן בניהול מערכות שונות בתוך קבוצות בנקאיות בישראל ובעולם, ולתרגם את הידע הרב שצבר בתחום הרגולציה והממשל התאגידי בהיותו מפקח על הבנקים.

גם רוסק-עמינח וגם חזקיהו סירבו בתוקף לשתף פעולה עם כתבה זו, אבל משיחות רבות שערכנו עם בכירים בשוק ההון ובענף הבנקאות, עולה כי באופן כללי המגזר העסקי תומך ברוסק-עמינח, בעוד שבנקאים בכירים תומכים בחזקיהו. אין ספק כי בפני ועדת האיתור ניצבת דילמה לא פשוטה. מה שבטוח, צפוי להיות מאבק מעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker