הפחמימות של הצמיחה הגלובלית

קנדה, אוסטרליה, רוסיה, ברזיל ודרום אפריקה, ה-CARBS - קיצור של המלה פחמימות באנגלית - הן יצואניות הסחורות המובילות בעולם ■ אחרי האכזבה ממדינות ה-BRIC, ובזמן שארה"ב ואירופה עוברות ממשבר למשבר - ה-CARBS עשויות להשביע את רעבונם של המשקיעים

יוליה ויימן
ארז ברית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יוליה ויימן
ארז ברית

>> כולם אוהבים קיצורים קליטים, והמשקיעים אוהבים אותם במיוחד: איחוד כמה ישויות לקבוצה וכינויה בשם חיבה גורם לתחושה שהכנסנו קצת סדר בעולם הסוער של השווקים. הניסיון המוצלח ביותר לעשות זאת עד כה היה של האנליסט ג'ים אוניל מגולדמן סאקס, שהמציא את ראשי התיבות BRIC - ברזיל, רוסיה, הודו וסין.

איחוד המדינות השונות לחלוטין זו מזו הושרש בשפת המשקיעים - ואף גרם להן לראות את עצמן כחלק מקבוצה. ואולם ה-BRIC איכזבה לאחרונה, כשמדדיה רשמו ביצועים גרועים אף יותר מאלה של השווקים באירופה. נראה שהגיע זמן למצוא נתיבי השקעה חדשים - או לפחות לקטלג את הישנים אחת. ואכן, אנליסטים מסיטיגרופ טבעו לאחרונה כינוי חדש: CARBS (פחמימות) - קנדה, אוסטרליה, רוסיה, ברזיל ודרום אפריקה.

מדינות ה-CARBS מייצרות 25-50% מהסחורות בעולם

חמש המדינות אוחדו לקבוצה מסיבה אחת: מדובר ביצואניות הסחורות המובילות בעולם. הן מחזיקות בסחורות בשווי של כ-60 טריליון דולר ומייצרות 25%-50% מכל סחורה עיקרית בעולם. שטחן של המדינות הוא כ-30% מהשטחים המיושבים בעולם, אך אוכלוסייתן מהווה רק כ-6% מאוכלוסיית העולם, כך שהתמקדותן ביצוא סחורות כמעט בלתי נמנעת. מה שמבדיל בינן ליצואניות סחורות משמעותיות אחרות, כמו ערב הסעודית או מקסיקו, הוא שוק מניות גדול, מפותח ונזיל - שמקל על משקיעים זרים להשתתף ברווחים.

קנדה: כל בעיה של ארה"ב נהפכת לבעיה שלה

קנדה היא מדינה בעלת כלכלה בריאה ויציבה, ובמבט ראשון היא נראית חסרת בעיות - אי של שלווה בים הסוער של הכלכלה הגלובלית. פרט להון אנושי איכותי, היא מתגאה בעושר טבעי עצום. עתודות הנפט והגז של קנדה יספיקו ל-200 שנה, וטכנולוגיות חדשות מוזילות באופן משמעותי את עלויות הייצור בשדות הנפט.

הבעיה העיקרית של קנדה היא חוסר גיוון, הן מבחינת שותפות הסחר והן מבחינת הרכב היצוא. כמעט כל היצוא שלה מיועד לארה"ב, כך שכל בעיה כלכלית מעבר לגבול מיד נהפכת לבעיה של קנדה. סחורות מייצגות 75% מסך היצוא ותורמות 17% לתמ"ג, כך שתנודתיות במחירי הסחורות בעולם בהחלט משפיעה על הכלכלה הקנדית. משקל מגזר הסחורות הקנדי במדד המניות הוא כ-50%. התחזית לשיעור הצמיחה הכלכלית בקנדה ב-2012 היא 2.5%, לעומת 2.3% ב-2011.

אוסטרליה: ביקוש מסין

אוסטרליה היא היצרנית הגדולה בעולם של פחם ועופרת ברזל, לצד סחורות אחרות. בשנים האחרונות היא נהנית מביקושים גדלים לסחורות מצד סין, שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה. סין אמנם צפויה לרשום האטה מסוימת, אך זו אינה צפויה להיות חדה. התחזית לשיעור הצמיחה הכלכלית באוסטרליה ב-2012 היא 3.1%, לעומת 1.5% ב-2011.

סחורות מהוות 60% מהיצוא של אוסטרליה, ותורמות כ-10% מהתמ"ג. ואולם כלכלת אוסטרליה היא הרבה מעבר לסחורות - היא נתמכת בצריכה פרטית חזקה, מגזר פיננסי איתן וייצור מקומי תחרותי. אוסטרליה היתה המדינה המתועשת היחידה שלא נכנסה למיתון במשבר הכלכלי הגלובלי. משקלו של מגזר הסחורות האוסטרלי במדד המניות העיקרי (37%) נמוך ביחס ליצואניות המובילות האחרות.

רוסיה: תלות בסחורות

המצב הכלכלי והפוליטי ברוסיה רחוק מלהיות יציב, והמדינה מתמודדת עם בעיות כמו שחיתות, צמצום האוכלוסייה ובריחת הון, שפוגעות בתחזיות הצמיחה. עם זאת, העושר הטבעי שלה עצום: היא בורכה באוצרות טבע רבים, ובפרט נפט וגז.

אם תחזית הבסיס של מחירי סחורות חזקים נכונה - מגזר הסחורות הרוסי צפוי לגזור קופון יפה, ואתו ייהנו גם המשקיעים הזרים. שיעור הצמיחה הכלכלית ב-2012 ברוסיה מוערך ב-5%, לעומת 4.3% ב-2011.

אין הרבה מדינות בעולם בעלות תלות כה גבוהה ביצוא סחורות. הן מהוות יותר מ-90% מהיצוא, ותורמות כ-25% מהתמ"ג. להשקעה במדד המניות העיקרי ברוסיה מתאם גבוה עם מחירי הסחורות בעולם, שכן משקלו של מגזר הסחורות הרוסי במדד הוא 75%.

ברזיל: כבר לא במשבר

ברזיל שינתה את פניה באופן משמעותי: היא כבר לא המדינה שהיתה נתונה למשברים תכופים ואינפלציה מתפרצת, אלא כלכלה מנוהלת היטב, שבשנים האחרונות נהפכה למנהיגה אזורית. פרט לניהול כלכלי נכון, השינוי נובע גם מהעושר הטבעי שלה.

עם זאת, יש לכך השלכות שליליות מבחינת הגיוון, שכן חלק היצוא שאינו סחורות קטן והולך. פרט לענף זה, הכלכלה מקבלת תמיכה חזקה מביקושים פנימיים, שצפויים להתחזק לאור ההקלה המוניטרית. שיעור הצמיחה בברזיל צפוי להיות 3.5% ב-2012, לעומת 3.1% ב-2011. כיום סחורות מהוות כ-50% מהיצוא, ותורמות 15% לתמ"ג. משקל מגזר הסחורות הברזילאי במדד המניות הוא 45%.

דרום אפריקה: מעצמת מתכות יקרות

דרום אפריקה עברה שינויים גדולים וכואבים, וכלכלתה עדיין לא התאוששה מהמהפך הפוליטי. למדינה בעיות רבות - ממערכת השכלה לקויה שתורמת לאבטלה גבוהה, דרך רמת שחיתות ואלימות גבוהה, ועד ניהול פיסקלי בלתי יעיל.

ואולם לברזיל גם יתרונות גדולים, והעיקרי הוא היקף משאבי הטבע. דרום אפריקה ידועה בזכות יצוא הזהב, אך היא גם היצואנית הגדולה בעולם של פלטינה. דרום אפריקה מחזיקה בכ-80% מסך עתודות הפלטינה הגלובליות, ובעלת השפעה גבוהה ביותר על מחירי המתכת בעולם.

הסחורות מהוות 65% מסך היצוא מדרום אפריקה, ותורמות כ-10% לתמ"ג. משקלו של מגזר הסחורות של דרום אפריקה הוא 35%. שיעור הצמיחה הכלכלית בדרום אפריקה ב-2012 צפוי להיות 3%, זהה לזה של 2011.

כורי פלטינה בדרום אפריקה

סחורות: תחזית חיובית

ואולם השאלה החשובה ביותר היא הכיוון העתידי של מחירי הסחורות. גם בתקופות שקטות מתן תחזית בעניין זה קשה, בשל תנודתיות גבוהה והשפעה של גורמים רבים. בתקופה האחרונה מחירי הסחורות מושפעים לא רק מביקוש והיצע של הסחורות הפיסיות, אלא גם מהשתתפות גוברת של המשקיעים בשוקי החוזים העתידיים, ואלה בעצמם מושפעים מהסנטימנט בשווקים.

מצד אחד, ההאטה בשווקים המתפתחים, המיתון באירופה והצמיחה החלשה בארה"ב צפויים להחליש את הביקושים לסחורות. מצד שני, השיבושים השונים ביצואניות הנפט והגורמים הפוליטיים (כגון אמברגו על יבוא נפט מאיראן) ואי ודאות כללית בזירה הפוליטית, צפויים לתמוך במחיר הנפט - ובעקיפין במחירי הסחורות האחרות.

השווקים המתפתחים אמנם רושמים האטה, אך הצמיחה במדינות אלה עדיין חזקה בהשוואה למערב, ואיננו צופים ירידה משמעותית בביקושים לסחורות מצדן. גם ארה"ב ממשיכה להתאושש, אם כי באופן אטי יותר מלאחר תקופות המיתון הקודמות - אך היא אינה צפויה לחזור למיתון, כך שלא צפויה נפילה בביקושים לסחורות מצדה.

בסך הכל, ללא אירוע דרמטי כלשהו שישבש את סדר היום העולמי - כגון פירוק גוש היורו - התחזית היא במחירי הסחורות חיובית, אם כי ללא עליות דרמטיות, ותוך תנודתיות גבוהה.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה לבצע עסקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker