ההמלצה של אקסלנס לשנה החדשה: חברות כרייה, מניות בברזיל ונדל"ן בארה"ב - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההמלצה של אקסלנס לשנה החדשה: חברות כרייה, מניות בברזיל ונדל"ן בארה"ב

מחלקת המחקר של בית ההשקעות אקסלנס נשואה מסמנת חמישה אפיקי השקעה בעולם שצפויים לככב השנה ■ השווקים המתעוררים תופסים מקום של כבוד ברשימה

>> איגרות חוב, שווקים מתעוררים, אולי נפט - מחלקת המחקר של בית ההשקעות אקסלנס נשואה מסמנת חמישה אפיקי השקעה בעולם שצפויים להיות הכוכבים הגדולים של 2012. נתחיל עם אזהרה. אל תמלאו את התיק שלכם בהשקעות האלה. הן מתאפיינות בתנודתיות גבוהה. אבל אם כבר בחרתם להגדיל את הסיכון, מדובר באפיקי השקעה שאולי יככבו השנה.

להתעורר עם שוק המניות הברזילאי

מדד הבווספה הברזילאי ירד בכ-20% בשנה האחרונה, מה שמביא את האנליסטים של אקסלנס להעריך כי הוא זול גם בהשוואה לעמיתיו באזור. מכפיל הרווח של שוק המניות בברזיל הוא 10, קרוב מאוד למכפיל של מדד השווקים המתעוררים של MSCI. מכפילי הרווח בהודו ובמקסיקו גבוהים בהרבה - 13.5 ו-15.5 בהתאמה.

המכפילים בענפי הצריכה והתעשייה בברזיל שקפצו לרמות של 40-50 בשנים האחרונות, בעקבות ציפייה להתאוששות מהירה מהמשבר של 2008, התכווצו במהירות. גם מניות הפיננסים בברזיל נענשו, שלא בצדק, בגלל הבריחה העולמית ממניות הבנקים. בנוסף, הריאל חזר להיחלש אל מול הדולר, מה שעשוי לעזור לחברות היצואניות - ניסיון העבר מלמד שכשהריאל מתחזק מול הדולר הבורסה יורדת, ולהפך.

הריבית בברזיל עדיין גבוהה, אם כי ירדה מ-12.5% ל-11% בחודשים האחרונים בתגובה להאטה בקצב הצמיחה, מה שעשוי לתמוך בבורסה המקומית. ברקע, המדינה נוקטת צעדים כדי לחזק את ההשקעות ואת הצריכה. ברזיל נהנית גם מגידול התפוקה בענף האנרגיה, שצפוי לעזור למגזר היצוא. ברזיל צפויה להיות השנה, לראשונה, יצואנית נפט.

הדרך הנוחה להשקיע בשוק המניות הברזילאי היא באמצעות תעודות סל הנסחרות בבורסה הישראלית. זכרו, השקעה כזו חשופה גם להיחלשות הריאל אל מול השקל, מה שעלול לגרוע חלק מהתשואה.

שנה טובה נוספת לאג"ח של השווקים המתעוררים

ירידה באינפלציה וציפייה להורדת ריבית הן בין הסיבות לכך שהאג"ח בשווקים המתעוררים, שקפצו בכ-8.5% ב-2011, עשויות ליהנות משנה נוספת של עליות. משבר החובות באירופה והירידות בשווקים, בשילוב עם הריביות הגבוהות שנועדו לקרר את הכלכלה, מיתנו את הביקושים. בעקבות זאת, בחודשי הקיץ צצו סנוניות ראשונות של ירידה בריבית בשילוב עם צעדי הרחבה נוספים.

הפחתות ריבית באות בדרך כלל גם עם ירידה באינפלציה. מנגד, צריך לזכור כי המשך החוסר-ודאות בנוגע לאירופה והפחתות הריבית עלולים להוביל ליציאה של כספים מהשווקים המתעוררים ולפיחות במטבעותיהם - מה שעלול למחוק לא רק את התשואה, אלא גם חלק ניכר מההשקעה.

הדרך הנוחה לפזר את הסיכון המטבעי היא רכישת תיק מגוון של אג"ח ממשלתיות באמצעות קרן סל זרה. קרן EMLC, שנסחרת בארה"ב, משקיעה באג"ח של מדינות בשווקים מתעוררים, כמו ברזיל, פולין, דרום אפריקה ומקסיקו - וחשופה גם לשינויי מטבע של המדינות האלה כנגד הדולר.

להרוויח בעזרת הצרכן האינדונזי

אחרי שנתיים של העלאות ריבית, ייתכן שנראה התאוששות במניות של חברות הצריכה בשווקים המתעוררים. הפחתות הריבית, צמיחת האשראי וניסיון הממשלות להסיט את משקל הצמיחה מיצוא לצריכה פרטית, כדי להפחית את הרגישות לזעזועים מהעולם - כל אלה ייטיבו עם הצרכנים המקומיים.

אחת האפשרויות הבולטות להרוויח ממגמה זו היא השקעה באינדונזיה. מדובר בכלכלה הגדולה בדרום אסיה, שצפויה לצמוח ב-6.5% ב-2012. אינדונזיה, שמספר תושביה מגיע ל-240 מיליון, נהנית מצמיחת מעמד הביניים, מאוכלוסייה צעירה ומאוצרות טבע רבים ומגוונים - היא היצואנית הגדולה בעולם של בדיל והשלישית בגודלה ביצוא פולי קקאו.

גם המשקיעים הזרים באינדונזיה נהנים מאקלים עסקי נוח, לצד העלאות דירוג האשראי של המדינה. היצוא האינדונזי מהווה רבע מהתוצר בלבד, כך שההערכה היא כי הביקוש המקומי יחפה על האטה ביצוא לאירופה ולסין.

מכפיל המניות של השוק האינדונזי הוא 15 - הגבוה באזור, אם כי הדבר נובע גם מביקוש ער של זרים למניות הצריכה. ניתן להשקיע בשוק המניות האינדונזי באמצעות קרנות הסל IDX או EIDO הנסחרות בארה"ב.

מניות הכרייה מפגרות אחר הזהב

הביקושים לזהב וגל העליות במחירו באו בעקבות החשש ממשבר עולמי, אבל גם מביקושים גוברים ממדינות כמו סין והודו. למרות זאת, חברות הכרייה של זהב נותרו מאחור. מניות המגזר, שנסחרות בתמחור הנמוך ביותר מאז שנות ה-90, ירדו ב-9% בשנה האחרונה - בעוד מחיר הזהב עלה ב-20%.

הרווחיות של חברות הכרייה צפויה להיות גבוהה באופן משמעותי בשנים הקרובות מהממוצע ההיסטורי. בנוסף, גם מחירי התשומות ירדו. תעשיית הזהב עתידה להוליד עסקות מיזוגים ורכישות, מיזמים ארוכי טווח וגידול בדיווידנדים - מה שצפוי לתמוך עוד במניות המגזר.

אחת הדרכים להשקיע בענף הכרייה של זהב היא באמצעות קרן הסל GDX, המשקיעה בחברות כרייה של זהב בעיקר באוסטרליה, קנדה ודרום אפריקה. הסיכון הגדול ביותר למחירי הזהב הוא צמיחה מהירה יותר של כלכלת העולם ועלייה בתשואות על האג"ח, ששימשו תחליף להשקעה בזהב.

הבנקים והנדל"ן בארה"ב עשויים לחזור מהכפור

ענף הנדל"ן למגורים בארה"ב, אחד הענפים המדוכאים של השנים האחרונות, התחיל להתייצב באחרונה ואף נרשמה בו עלייה במספר התחלות הבנייה. עם זאת, מוקדם עדיין להכריז על שינוי מגמה - מספר התחלות הבנייה והביקוש למשכנתאות אמנם עולים, אבל שיעור הפיגורים והעיקולים מתוך סך המשכנתאות עדיין גבוה.

באקסלנס מעריכים כי שוק הדיור האמריקאי יעבור שינוי חיובי בשנים הקרובות. הממשל עשוי לנקוט צעדים תומכים בשוק הדיור, בין השאר באמצעות תוכנית לרכישת אג"ח מגובות משכנתאות (MBS). בנוסף, תוכניות כמו מתן אשרת תושב לרוכשי דירות זרים עשויות לתמוך גם כן בענף.

האשראי הזול שמקבלים הקבלנים יוצר רווחיות גבוהה לחברות שמניותיהן נסחרות במחירי שפל. מי שיכול עוד להרוויח מדיכאון בענף הן החברות "לשיפור הדיור" - בתקופה כזו הצרכנים מעדיפים להשקיע בשיפוץ או בריהוט מחדש של הדירה הקיימת במקום לרכוש חדשה. רשתות כמו הום דיפו ו-Bed Bath & Beyond, למשל, צפויות ליהנות מביקוש מוגבר למוצריהן - גם אם שוק הדיור ימשיך לדשדש וגם אם יחול בו שיפור.

קרנות הסל XHB או ITB, המשקיעות בחברות בנייה וברשתות קמעונות הפועלות בתחומים משלימים לנדל"ן, הן דרך להשקיע בענף. תחום נוסף שאמור להתאושש, לפי אקלנס, הן מניות הבנקים - אם כי כאן כדאי להשקיע בצורה סלקטיבית. הבנקים בארה"ב לא יידרשו לגיוסי הון גדולים בהשוואה לעמיתיהם באירופה, מה גם שחלה התעוררות בתחומי כרטיסי האשראי והביטוח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#