יום שישי ה-13 של איטליה

אם הפסגה תיגמר במבוי סתום - ייתכן שזו תחילת סוף המערכת הפיננסית האירופית

אסא ששון

ב-13 באוקטובר 1307 פשט צבא צרפת על כל מעוזי מסדר הטמפלרים, אסר אותם ואת רובם אף העלה על המוקד. הסיבה העיקרית לפשיטה היתה כלכלית. הטמפלרים היו אז המסדר העשיר ביותר, ולכן גם החזק ביותר. מלך צרפת פיליפ היפה הצליח להשתלט על חלק מאוצרות הכסף שחמד, אך רוב האוצרות "נעלמו" ולא נמצאו. הפשיטה היתה ביום שישי, ולפי אחת הפרשנויות מאז זכה יום שישי ה-13 לכינוי של יום המועד לפורענות.

למרות עברו הקודר של תאריך זה, ממשלת איטליה אינה מתרגשת ממנו במיוחד ומתכננת ביום שישי, ה-13 בינואר, לגייס 10 מיליארד יורו באג"ח לחמש שנים. נראה כי ממשלת איטליה שאבה עידוד מהצלחתן של הנפקות האג"ח שלה מהשבוע שעבר. אז מכר משרד האוצר האיטלקי אג"ח לחצי שנה (179 יום) בהיקף של 9 מיליארד יורו ובתשואה נמוכה של 3.251% בלבד. תשואה זו היתה נמוכה ב-50% מהתשואה בהנפקה דומה שנערכה ב-25 בנובמבר (6.5%). כלומר, השווקים הגלובליים העריכו בוודאות גבוהה כי איטליה תוכל להחזיר את חובה בטווח של חצי שנה. הביקוש היה פי 1.69, כלומר 15.2 מיליארד יורו. אלא שבמקרה של איטליה המצב לא כל כך אופטימי, שכן השווקים רואים הבדל בין יכולתה להחזיר חוב בטווח הקצר ליכולתה לעשות זאת בטווח הארוך. אתמול התשואה של האג"ח של איטליה לחמש שנים היתה 5.97%, לאחר שנרשמה בה תשואה של 7.74%.

התשואה הגבוהה מקשה על איטליה לגלגל את חובותיה ותאלץ אותה לצמצם את הוצאותיה, מה שגורר התנהגות הפוכה בדיוק לנדרש ממדינה המצויה במשבר.

ממשלת איטליה צריכה לגלגל השנה חוב של 233 מיליארד יורו, והתשואות הגבוהות משקפות את חששות המשקיעים מיכולת החזר החוב שלה. ייתכן שמה שמעודד את האיטלקים היא הפסגה הצפויה ביום שני הבא בין אנגלה מרקל לניקולא סרקוזי, שבה הם צפויים לדון, שוב, בצעדים להצלת גוש היורו. התקווה הזאת גם העלתה אתמול את הבורסות בעולם.

ואולם זאת המכשלה הגדולה של ממשלת איטליה. האיטלקים תלויים לחלוטין ברצונן הטוב של גרמניה וצרפת להמשיך ולתמוך ביורו; החלטה שהיא בעיקרה פוליטית ולא רק כלכלית. אם הפסגה תיגמר בחוסר הסכמות ובמבוי סתום, ייתכן שהפעם יום שישי ה-13 יסמן את תחילת הסוף של המערכת הפיננסית האירופית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker