יו"ר אורכית מחק שווי של 650 מיליון דולר - אך לקח הביתה מיליוני דולרים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יו"ר אורכית מחק שווי של 650 מיליון דולר - אך לקח הביתה מיליוני דולרים

יצרנית ציוד התקשורת מזרזת חתימת הסכם עם מפיץ בהודו וטוענת שבעלי האג"ח מטרפדים את העסקה ■ אך הנושים כבר שבעים מהבטחות, ולא מאמינים כי יראו את כספם גם ב-2017

6תגובות

>> יצרנית ציוד התקשורת אורכית פנתה אתמול לבית המשפט בתל אביב בבקשה למתן צו הקפאת הליכים למשך 90 יום. הצו עשוי להגן על החברה מפני הנושים, ולאפשר לה לבצע הסדר בפיקוח בית המשפט באמצעות עו"ד דורון טישמן, שיופקד כנאמן. לדברי החברה, הקפאת ההליכים היא המוצא האחרון העומד בפניה נוכח איומים ולחצים כבדים המופעלים עליה, על הדירקטורים ועל נושאי המשרה בחברה מצד מחזיקי האג"ח.

בחודשיים האחרונים פנו לחברה מחזיקי אג"ח א', המיוצגים על ידי חברת הנאמנות הרמטיק, ודרשו כי אורכית תעביר לידיהם באופן מיידי 20 מיליון דולר מתוך קופת המזומנים המידלדלת שלה, שבה 24 מיליון דולר. הפנייה נועדה להבטיח את פירעון התחייבויותיה החברה כלפי מחזיקי אג"ח אלה בלבד, שכן לדבריהם, "אם לא יצליחו להיפרע ממנה כעת, הם לא יצליחו לראות את כספם בעתיד".

מחזיקי סדרה ב' ששמעו על הדרישה איימו באמצעות חברת משמורת נאמנות על אורכית כי אם יתגבש הסדר שיקדים את הפירעון של סדרה א', הדבר יהווה העדפת נושים ועילה חמורה להעמיד גם את סדרה ב' לפירעון מיידי. גם באורכית טוענים כי הסדר עם סדרה אחת בלבד יהווה העדפת נושים, שכן ההסדר ייצור בטוחות חדשות ומפלות לטובת מחזיקי סדרה א' בלבד.

"מדובר במעין אקדח הצמוד לרקתה של אורכית, שכן האיומים לפירוק החברה אינם מאפשרים לה לפעול מול הלקוחות הדורשים הבטחת מתן שירות לאורך זמן, ולא להתקשר בהסכמים אסטרטגיים חדשים כדוגמת העסקה שביצעה החברה עם Kodi היפאנית, שהניבה לה כשלושת רבעי מיליארד שקל בהזמנות ומכירות" - כך נכתב בבקשת הצו להקפאה ולהסדר נושים של אורכית.

בעלי אג"ח של החברה טוענים כי הם כבר שבעי הבטחות, ולא מאמינים כי יראו את כספם גם ב-2017. אחד מהם ציין כי "לחברה לא יישארו מספיק מזומנים בקופה אם קצב שריפת המזומנים יימשך". במסחר אתמול צנחה מניית החברה ב-16.5%, האג"ח מסדרה א' קרסה ב-29% לתשואת זבל של 24.4% והאג"ח מסדרה ב' קרסה ב-15.7% לתשואה של 26.1%.

"פריצה עסקית"

באורכית טוענים כי החברה נמצאת על סף "פריצה עסקית" עם שלושה לקוחות אפשריים גדולים בהודו, שעמם היא נמצאת במשא ומתן מתקדם. בחברה מאמינים שהמוצרים יחלו להיות מסופקים ממחצית 2012, ויגיעו להיקף של 150 מיליון דולר. החברה מציינת כי היא מודעת לכך שאין בהתקשרויות האלו לייצר לקבוצה תזרים מזומנים מיידי שיהווה מקור לפירעון מלוא סדרה א' אם כל מחזיקי האג"ח יחליטו לממש את זכות הפדיון המוקדם במארס, אך טוענת כי הן יקלו עליה לגייס הון חדש בהנפקת מניות.

ב-2007 הנפיקה אורכית את אג"ח סדרה א' בהיקף 107 מיליון שקל, וב-2011 את סדרה ב' בהיקף של כ-30 מיליון שקל. מועד הפירעון הקובע של שתי הסדרות יחול ב-2017 (סדרה א' במארס וסדרה ב' בדצמבר). למחזיקי אג"ח א' זכות להקדים את מועד פירעון האג"ח שבידיהם לסוף מארס 2012, אך בעלי אג"ח שיבחרו לממש את האופציה לא יהיו זכאים לריבית הצבורה.

אם בית המשפט יקבל את פניית אורכית, חובותיה יוקפאו ולא ניתן יהיה לפתוח בכל הליך משפטי נגדה. החברה לא תוכל לשלם חובות ללא אישור של בית המשפט בשל החשש שתשלום החוב ייחשב להעדפת נושים.

אורכית נוסדה ב-1990 על ידי יצחק (איציק) תמיר ואריק פאנט, הונפקה ב-1996 וזכתה מאז לגלי הערצה והסתייגות מצד המשקיעים. תמיר, שמשמש יו"ר פעיל ונשיא, הוא מהנדס תקשורת בהכשרתו ויזם שצמח בבזק, ופאנט, המנכ"ל, שימש במשך שנים מהנדס תקשורת במשרד התקשורת. הצמד הצליח לשבות את לב המשקיעים בתקופת הבועה עם זכייה בחוזה ADSL גדול של ענקית התקשורת הגרמנית דויטשה טלקום.

ההסכם שהתקבל בתרועות על ידי האנליסטים זיכה את החברה בהערכת שווי של כמיליארד דולר, אך התברר כאסון עסקי: החברה מכרה ב-2001 ב-141.6 מיליון דולר והפסידה 32.5 מיליון דולר. ב-2003 מכרה אורכית רק ב-1.7 מיליון דולר והפסידה 21.6 מיליון דולר. שווי החברה בשיא ב-99' היה 680 מיליון דולר. בסוף 2002 הידרדרה מנייתה למחיר של פחות מדולר ושווי החברה היה פחות מ-5 מיליון דולר.

למזלה נותרו בקופתה 79 מיליון דולר. תמיר ופאנט, שחזו את ההתפתחויות בדו"חות של 2002, הצליחו להציל את החברה עם פיתוח של טכנולוגיות חדשות. ב-2005 הצליחה החברה להגיע למכירות של 101.2 מיליון דולר ורווח נקי של 22.2 מיליון דולר, מהפך שהזניק את שווי המניה ליותר מ-30 דולר ואת שווי השוק של החברה ליותר מחצי מיליארד דולר.

העלייה החדה במכירות בשנים 2005-2007 באה כולה מענקית התקשורת היפאנית Kodi, שרכשה מאורכית את הציוד החדש שפיתחה לתקשורת עירונית. ב-2006 ציינה החברה בדו"ח השנתי שאינה בטוחה שהלקוח היחיד הזה ימשיך לקנות ממנה ציוד, והוא אכן הפסיק. ב-2010 מכרה החברה רק ב-14.6 מיליון דולר, הפסידה 25.3 מיליון דולר ונותרה עם 35 מיליון דולר בקופה. לפי התוצאות של תשעת החודשים הראשונים של 2011 והערכת ההנהלה, אורכית תסיים את 2011 עם מכירות של כ-16 מיליון דולר והפסד של יותר מ-20 מיליון דולר. לאחר פרסום הדו"חות האחרונים חזרה המניה אל מתחת לדולר, ושווי החברה הוא כ-23 מיליון דולר.

חשש לדילול נוסף

אורכית ביצעה כמה גיוסי כספים בשנים האחרונות. החברה עברה להתמחות במוצרים המסייעים בהעברת מידע על פס רחב, תחום שבו היא מתחרה באלקטל-לוסנט, סיסקו, אריקסון, נוקיה-סימנס ופוג'יטסו.

הבעיה הגדולה של אורכית, שקיבלה אזהרת הורדה לבורסת הבולטין, היא הידרדרות האמון בהנהלה של המשקיעים. קיים גם החשש לדילול נוסף עקב הצורך לגייס עוד כספים לקופה המידלדלת. לכך אפשר להוסיף את ההידרדרות במכירות באחרונה, בניגוד לתחזיות ההנהלה בתחילת השנה.

עלות שכר ההנהלה ב-2010 - 3.6 מיליון דולר

>> איציק תמיר מחזיק 11.2% ממניות אורכית, וכן 420 אלף אופציות במחיר מימוש של 2.7 ו-3.2 דולרים, לפקיעה ב-2016 ו-2017 בהתאמה (כרגע מחוץ לכסף). שכרם של 15 חברי ההנהלה הבכירה ב-2010 הגיע ל-3.6 מיליון דולר, מתוכם 700 אלף דולר עבור תנאים סוציאליים. בנוסף מקבל תמיר שכר שנתי של 14 אלף דולר כחבר הדירקטוריון.

שכר חברי ההנהלה בעשר השנים האחרונות הסתכם ב-23.3 מיליון דולר. השוק העולמי לסוג מוצרים המיוצר על ידי החברה מוערך על ידי אנליסטים ב-6 מיליארד דולר בשנה.

אורכית מעסיקה 145 עובדים, מהם 120 בישראל, מחזור המכירות השנתי הממוצע שלה בשלוש השנים האחרונות היה כ-14 מיליון דולר, ובקופתה מזומנים ושווי מזומנים בסך של 24 מיליון דולר. לאורכית צבר הזמנות של כמה מיליוני דולרים.

מ-2000 השקיעה אורכית 190 מיליון דולר ומאות אלפי שעות בפיתוח טכנולוגיה חדשה, ייחודית ופורצת דרך בתחום פעילותה, והיא מצויה במגעים מתקדמים לשדרוג ההתקשרויות עם כמה לקוחות אסטרטגיים, ובכללם ספקיות תקשורת מהגדולות בעולם.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#