שלמה ינאי פורש אחרי 5 שנים: "מי שהסתכל על טבע כהשקעה לטווח ארוך - תמיד קיבל תשואה מעבר לכל מדד אחר"

טבע מאבדת זהות ישראלית? "הבית שלנו הוא ישראל" ■ שלמה ינאי במסיבת עיתונאים: "אל תחפשו מתחת לשטיח סיבות לעזיבתי; אינני חושב על תפקידיי העתידיים" ■ מחליפו, דר' ג'רמי לוין: "חזרתי הביתה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חמש שנים לאחר שמונה לתפקיד מנכ"ל טבע, הודיע היום שלמה ינאי על פרישתו. מחליפו יהיה ג'רמי לוין, המנכ"ל הלא ישראלי הראשון בתולדות החברה.

"אני רוצה להודות לד"ר פיליפ פרוסט על התמיכה האישית. להיות מנכ"ל טבע זוהי זכות אדירה אשר תלווה אותי בכל מה שאעשה ובכל אשר אלך", אמר ינאי במסיבת עיתונאים שכינסה החברה לפני הצהריים. ינאי סירב להתייחס לעתידו וכשנשאל האם בכוונתו לעבור לחיים הפוליטיים, השיב: "המפלגה שאני הולך אליה מפה - היא המשרד שלי. בראש מעיניי כעת להעביר את התפקיד בצורה החלקה ביותר למחליפי ג'רמי ואינני חושב על תפקידיי העתידיים מחוץ לחברה".

"אני מציע לא לחפש מתחת לשטיח סיבות לעזיבתי ופשוט לקבל את הדברים כפשוטם", הדגיש ינאי. "אני חמש שנים וחצי בטבע. מדובר בתקופה מאוד ארוכה של פעילות מאוד אינטנסיבית לחברה בגודל הזה. אני חושב שלטבע עתיד נפלא לפניה. תרמתי את תרומתי ועתה תפקידו של הבא אחריי לתת את תרומתו. תסתכלו על זה כמו מירוץ שליחים שכל אחד מהמנכ"לים בטבע מבצע את תפקידו כאשר הוא מחזיק במקל במקצה".

שלמה ינאי, דר' פיליפ פרוסט ודר' ג'רמי לויןצילום: תומר אפלבאום

"אין לפרישתי קשר למציאות הכלכלית. יש אומנם האטה בעולם ויש מספר פרמטרים מדאיגים גם בכלכלה הישראלית ועל רקע זאת צריך לבוא ולראות איך אנחנו מצליחים לצמוח גם בשווקים אשר נמצאים בלב הסערה רבעון אחרי רבעון שנה אחר שנה.

"מנכ"לים צריכים להתמקד בפיתוח החברה לטווח הארוך. טבע הינה חברה תעשייתית גלובלית אשר פועלת לטווחים ארוכים ומייצרת ערך לא במקצבים של רגע. מי שהסתכל על טבע כהשקעה לטווח ארוך - תמיד קיבל את התשואה מעבר לכל מדד אחר. אין דבר כזה חברה גלובלית בלי בית - הבית של טבע הוא מדינת ישראל".

יו"ר טבע, ד"ר פיליפ פרוסט, אמר במסיבת העיתונאים: "כפי שאתם יכולים לחשוב, אנחנו מצטערים על החלטתו של שלמה ינאי לעזוב. הוא תרם רבות לטבע במהלך חמש השנים האחרונות והפגין מנהיגות חזקה אשר הורגשה בטבע בכל רחבי העולם. שלמה הצליח לגוון את המוצרים של טבע,שהציגה צמיחה יפה".

ד"ר ג'רמי לוין, שדיבר באנגלית ובעברית במבטא אמריקאי, אמר: "חזרתי הביתה. יהיה מאוד קשה למכור אותי בעברית. חבריי יודעים כמה משמעותי עבורי המעבר לישראל. כבוד הוא לי להצטרף לטבע. לטבע יש היסטריה ארוכה של הצלחה לאורך שנים רבות , הובילו אותה מנהיגים יוצאי דופן: אלי הורביץ , מקוב ושלמה ינאי, אשר בנו את אחת החברות הגדולות בעולם. זכיתי להימנות על ממשיכי דרכם, יש בליבי צער אחד על כך שהורביץ זכרונו לברכה אישיות אותה היכרתי והערכתי עמוקות איננו עמנו היום. אני מחזק את ידי ההנהלה והדירקטוריון על בחירתם לעבוד עמי. אני רוצה להודות במיוחד לשלמה ינאי המנכ"ל היוצא ואני אעבוד עמו יחדיו בתקופת החפיפה".

לא הצליח להקטין את תלותה של טבע בקופקסון

חמש שנותיו בחברה של שלמה ינאי התאפיינו במאמץ שיטתי לשמור על קצב צמיחתה המהיר של החברה הגנרית הגדולה בעולם ולהקטין את התלות שלה בתרופה אחת ­קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה , התרופה המקורית הראשונה שפותחה על ידי טבע והתרופה המשמעותית היחידה שלה עד עתה.

במבחן התוצאה קשה להכתיר את כהונתו של ינאי כהצלחה למרות סדרה של מהלכים משמעותיים שבוצעו על ידי החברה תחת ניהולו שחלקם עשוי לתת פירות בעתיד. מניית טבע רשמה תשואת חסר של 7% מול מדד ת"א 25 מאז כניסתו לתפקיד, כשחלק ניכר מתשואת החסר ניתן לזקוף לחובת התיסוף בשער השקל כלפי הדולר בתקופה זו. התשואה מול מדדי חברות בנות השוואה כמו DRG ו-XLV מעלים תשואות עודפות של 25% ו‑7.6% אם כי במחצית השנייה של תקופתו של ינאי חלה הרעה ניכרת בביצועיה של המניה.

ינאי סבל מאבדן של אמון בשוק ההון בשל תחזיות שחלקן ניראה אופטימי מדי בראייה לאחור ואין זה מקרה שהתחזית שניתנה על ידי טבע ל‑2012 היתה שמרנית להערכת אנליסטים למרות שינאי מצוטט הבוקר כאומר ש‑2012 תהיה שנה מצויינת.

טבע צמחה משמעותית בתקופתו של ינאי אבל תלותה בקופקסון לא פחתה אלא להיפך. זהו הכשלון המרכזי של המנכ"ל הפורש, שבשל פרק הזמן הממושך לפיתוח תרופה מקורית כזו שמסוגלת לייצר מכירות שנתיות של 4 מיליארד דולר לשנה, משותף לא רק לו אלא גם לקודמו, ישראל מקוב.

קופקסון
קופקסוןצילום: עופר וקנין

קופקסון אחראית על פי הערכות ל‑40% מהרווח הנקי של טבע, והיא חשופה להפסד במשפט הפטנטים מול שתי גרסות חיקוי (גנריות) שיוכרע במחצית הראשונה של 2012 ולתחרות מצד הדור החדש של התרופות למחלה, תרופות שניתנות באמצעות גלולה, בניגוד לקופקסון הניתנת בזריקה. טבע ניסתה לפתח תרופה אורלית משלה, לקווינימוד, וכשלה.

בכך נגזר גורלה של קופקסון להישחק ולהשאיר את טבע ללא חלופה מקבילה בגודלה. תופעה זו שקרויה צוק הפטנטים, הנפילה במכירות של תרופה מקורית לאחר פקיעת הפטנט, היה החשש העיקרי של משקיעי טבע בשנתיים האחרונות וטבע תחת ינאי לא הצליחה להפיג אותו. ינאי ניסה לפתור את התלות באמצעות רכישה של תיק תרופות מקוריות בפיתוח של חברת ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר באוקטובר 2011 ופירותיה של החלטה זו יתבררו רק בטווח הבינוני.

תקופת ינאי הצטיינה במסע רכישות שבמהלכן קנתה טבע חברות תמורת מעל 20 מיליארד דולר. אחת מרכישות אלו, באר האמריקאית תמורת 7.4 מיליארד דולר שהושלמה בדצמבר 2008, נראית יקרה בשלב זה, ואחרת שביססה את טבע כחברה הגנרית הגדולה באירופה והפאן אירופית היחידה נעשתה בעיתוי בעייתי, זמן קצר לפני החרפת המשבר הכלכלי.

טבע נחלה כשלון גם בשוק הגנרי המשמעותי ביותר שלה, ארה"ב, במחצית השניה של כהונת ינאי. מכירותיה ירדו בשוק זה ב‑40% ברבעון השלישי כתוצאה משחיקה חדה בנתח השוק שלה בעקבות שתי תקלות בקרת איכות בהר חוצבים בירושלים ובמפעלה של החברה בירושלים והיעדר השקות של תרופות חדשות. כשלון זה סדק גם הוא את תפישת שוק המניות בכל הקשור להיותה של טבע חברה שצומחת במהירות ומניתה הציגה ביצועי חסר מול חברות גנריות מתחרות.

עם זאת, השיג ינאי כמה הישגים כמו הקטנת התלות הגיאוגרפית של טבע בשוק האמריקאי וזאת על ידי סדרת רכישות בשוק הגרמני, השוק הגנרי השני בגודלו לאחר ארה"ב, ובשוק היפני שהוא שוק התרופות השני בגודלו בעולם. ינאי הכין גם תשתית למעורבות משמעותית יותר בשוק של תרופות ללא מרשם רופא באמצעות שיתוף פעולה עם ענקית התרופות ומוצרי הצריכה Gamble& Procter.

מחליפו של ינאי יידרש לתת מענה לשתיים מהחולשות הגדולות של טבע כחברה בעלת מודל מעורב גנרי ­מקורי , והיא יכולתה לזהות ולפתח מועמדות טובות לתרופות מקוריות רבות מכר, וכן חידוש הצמיחה בשוק הגנרי שנחלשה משמעותית בשנתיים האחרונות לתקופת ינאי.

שלמה ינאי, בן 59, מכהן כנשיא ומנכ"ל טבע מאז 2007. לפני שהצטרף לטבע, היה נשיא ומנכ"ל מכתשים אגן משנת 2003 ועד שנת 2006. ינאי השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף לאחר שכיהן כראש אגף התכנון בצה"ל (1998-2001), מפקד פיקוד דרום (1996-1998) וראש חטיבת תכנון והתעצמות בזרוע היבשה (1994-1996). בשנת 1973, הוענק לו עיטור המופת של צה"ל על לחימתו במלחמת יום הכיפורים.

ינאי הוא בוגר התוכנית למנהלים של בית הספר לעסקים של אוניברסיטת הרווארד, בעל תואר שני במנהל משאבים לאומיים מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בארה"ב, בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומדעי המדינה מאוניברסיטת תל-אביב ובוגר המכללה לביטחון לאומי של ארה"ב (NDU) בוושינגטון. שלמה נשוי לאהובה, אב לשני בנים ובת וסבא לשלוש נכדות.

יו"ר טבע, פיליפ פרוסט, אמר הבוקר כי "במהלך כהונתו של ינאי, הוא תיכנן ויישם בהצלחה רבה תוכנית אסטרטגית שהניבה צמיחה דו-ספרתית במשך 18 רבעונים רצופים, עם הכנסות שצמחו בממוצע שנתי בקצב של כ-17% ורווח למניה שיותר מהוכפל בתקופה זו. הוא הוביל את החברה להתרחבות גיאוגרפית משמעותית באירופה ובאסיה, ויצר שיתופי פעולה חדשים בשוק התרופות הביולוגיות הדומות ((Bio Similar ובתחום ה-OTC, לרבות המיזם המשותף עליו הוכרז לאחרונה עם חברת פרוקטר וגמבל. שלמה ינאי בנה תשתית חזקה לעתיד של החברה. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בכל אשר יבחר לעשות בעתיד ואנו מלאי הערכה על כך שהוא ימשיך להיות יועץ בעל ערך לחברה גם לאחר חילופי המנכ"ל. שלמה ואני הפכנו לחברים אישיים ואני מקווה שתהיה לנו ההזדמנות לעבוד יחד שוב בעתיד".

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע לשעברצילום: סיון פרג'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker