גליה מאור פורשת מתפקיד מנכ"ל לאומי לאחר 17 שנה בבנק

בין המועמדים להחלפתה: סגניתה וראש החטיבה העסקית רקפת רוסק-עמינח, והמפקח על הבנקים הקודם רוני חזקיהו - שלא הגיע לעבודתו היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

גליה מאור, מנכ"לית בנק לאומי ב-16 שנים וחצי האחרונות ואחת הנשים החזקות במשק הישראלי, הטילה פצצה בישיבת דירקטוריון הבנק כשהודיעה כי בכוונתה לפרוש מתפקידה בתוך שלושה-ארבעה חודשים. מאור לא חשפה את תוכניותיה להתפטר והפתיעה את הדירקטוריון, שהתכנס לישיבה שוטפת.

רקפת רוסק עמינח וגליה מאורצילום: מוטי קמחי

מאור פורשת מהבנק בגיל 69. היא הסבירה לדירקטוריון הבנק את עיתוי הפרישה בסיום הכנת תוכנית העבודה התלת-שנתית של הבנק, וכן בכך שסיימה להרכיב את הדור החדש של הנהלת לאומי, לאחר שההנהלה הבכירה של הבנק פרשה בהדרגה בשנתיים האחרונות. למרות הסבר שנתנה, רבים בענף הבנקאות במשק נותרו סקרנים, אם היו שיקולים נוספים שהובילו את מאור להודיע על פרישתה כעת.

במקביל לפרישתה, בוועדת הכספים של הכנסת מתקדמים הליכי חקיקה שיאפשרו למדינה לממש את יתרת אחזקותיה בבנק לאומי. אם תיקון החקיקה יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, השליטה בבנק לאומי תועבר מידי המדינה לידי הציבור, כשכבר באמצע 2012 יתבקשו בעלי המניות בבנק למנות דירקטורים חדשים במקום שליש מהדירקטורים שצפויים לפרוש במועד זה.

כבר לפני שנתיים תיכננה מאור לעזוב את כס המנכ"ל לטובת התמודדות על תפקיד יו"ר הבנק במקומו של היו"ר הקודם, איתן רף. ואולם לבסוף הסירה את מועמדותה בשל לחץ ציבורי ועמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סביב סוגיית הצינון הדרוש מאדם בעל זיקה לבנק בטרם יתמודד לתפקיד היו"ר.

מאור הסירה את מועמדותה במכתב שפירסמה בבלוג של לאומי. "בנסיבות שנוצרו החלטתי כי עדיף שאסיר את מועמדותי לתפקיד דירקטור בבנק לאומי", כתבה מאור. "אני עושה זאת מתוך דאגה לבנק, ליציבותו ולדרכו, ומשום שטובת לקוחותיו ועובדיו חשובה בעיני. מבחינתי, תפקיד היו"ר אינו תכלית שאין בילתה, אלא אבן דרך משמעותית שמהווה המשך לפועלי, שבה יכולתי להעמיד לטובת העניין מיכולותי ומניסיוני".

המועמדים להחליף את גליה מאור

שנה של מאבקי הכוחות

במערכת הבנקאות העריכו כי מאור לא תנטוש את הזירה העסקית גם לאחר פרישתה. בנוסף מעריכים, כי עזיבתה תיצור חיכוכים בהנהלה הבכירה של הבנק וכי בשנה הקרובה ייחלו מאבקי כוחות בתוך הבנק שיובילו לשינויים בהנהלה, ללא קשר למועמד שייבחר להחליפה.

יו"ר הבנק, דוד ברודט, הודיע כי יעמוד בראש ועדת איתור, שתכלול בנוסף חמישה דירקטורים נוספים בבנק, שאת זהותם צפוי הבנק להציג בימים הקרובים. ועדת האיתור תגבש רשימת מועמדים ותגיש אותה לידי הדירקטוריון במטרה לבחור את המועמד המתאים ביותר.

לפני תשעה חודשים סימנה מאור את ראש החטיבה העסקית בבנק, רקפת רוסק-עמינח, כיורשת, לאחר שהוסיפה לה את התואר "משנה בכיר למנכ"ל וממלאת מקום המנכ"ל הראשי בהיעדרה". רוסק-עמינח שימשה בתחילת הקריירה שלה עוזרת אישית של מאור, כשזו כיהנה כמשנה למנכ"ל בנק לאומי. ב-1995-2003 רוסק-עמינח שימשה שותפה ומנכ"לית במשרד רואי החשבון סומך-חייקין. ב-2003 שבה ללאומי ומונתה לראש החטיבה העסקית, תפקיד אותו היא ממלאת עד היום.

רוסק-עמינח מקורבת מאוד למשפחת עופר - אחת מקבוצות הלווים הגדולות של הבנק. בעלה של רוסק-עמינח, ראם עמינח, אף הועסק במשך שנים בחברות שונות של משפחת עופר וכיום הוא משמש היועץ הכספי לרמטכ"ל. לרוסק-עמינח קשר אישי לקבוצת לווים גדולה נוספת של הבנק, דרך אחותה, ד"ר במשפטים איילת בן עזר, המשמשת דירקטורית חיצונית בחברת כור מקבוצת אי.די.בי. רוסק-עמינח זכתה לא פעם לביקורת נוקבת על הקשרים האישיים שיצרה עם קבוצות הלווים הגדולות ביותר של הבנק.

מועמד בולט נוסף לתפקיד המנכ"ל, עם סיכויים לא פחותים, הוא קובי הבר, שהצטרף לבנק לאומי ב-2008 ומכהן כמנכ"ל וראש החטיבה לכספים וכלכלה בבנק, לאחר שכיהן בעבר כממונה על התקציבים באוצר.

בנוסף, גם המפקח על הבנקים לשעבר, רוני חזקיהו, הביע בעבר עניין בתפקיד מנכ"ל לאומי, אך מכיוון שלא ידע את מועד פרישתה של מאור, נענה להצעתו של יצחק תשובה להצטרף כנושא משרה בקבוצת דלק. חזקיהו אף הגיע למשרדי דלק בנתניה וערך שיחות עם הנהלת הקבוצה, אך כעת לא ברור אם יתחיל בתפקידו בדלק - לאחר אישור תנאיו על ידי דירקטוריון הקבוצה - או יבקש להמתין עד להחלטה לגבי מינוי מנכ"ל חדש ללאומי. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של חזקיהו.

מועמדים נוספים לתפקיד הם יונה פוגל, מנכ"ל פז. לפוגל ניסיון במערכת הבנקאות. בתפקידו האחרון לפני פז שימש ראש החטיבה הבנקאית בלאומי. גם פוגל נחשב מקורב למאור. מועמדים נוספים להחליף את מאור הם שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח ולשעבר ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים; וגיורא עופר, עד לפני שנה מנכ"ל בנק דיסקונט. רשימת המועמדים הפוטנציאלית בוודאי תתארך בשבועות הקרובים.

יובל בן זאב, מנהל מחלקת המחקר של כלל פיננסים בטוחה ברוקראז', המסקר את ענף הבנקאות הישראלי זה יותר מעשר שנים, אמר כי "ההודעה של מאור על סיום תפקידה הפתיעה את דירקטוריון לאומי ואת המשקיעים - אף שהנושא עלה בעבר, כשמאור בחנה את האפשרות להתמנות לתפקיד היו"ר ולפנות את תפקיד המנכ"ל". לדבריו, המשקיעים בבנק, ובפרט המשקיעים הזרים, יעדיפו לראות כמחליפה של מאור "שם מוכר ובעל ניסיון רב, שכיהן בין השאר בתקופות משבר, תוך מתן דגש למינוי מהיר והחלטי". בן זאב הוסיף כי "נראה שגם לתמיכת המפקח על הבנקים, דודו זקן, תהיה תרומה להתייחסות חיובית של המשקיעים".

אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון, המסקר גם הוא את ענף הבנקאות זה יותר מעשר שנים, אמר כי בתקופה סוערת בשווקים כמו התקופה הנוכחית, "היה רצוי שמאור וזאב נהרי, המשנה הבכיר למנכ"לית לשעבר, לא יפרשו בסמיכות כה גדולה וימתינו עד שהגלים בשווקים יירגעו". גלזר אינו צופה שמניית בנק לאומי תגיב בזעזוע משמעותי לפרישת מאור.

באשר לזהות המחליפים של מאור אמר גלזר: "ראיתי מנכ"לים צעירים שעושים עבודה טובה - המנכ"ל אינו חייב לעבור בכל התפקידים הבכירים בבנק - כך שבעיני, רקפת רוסק-עמינח בהחלט ראויה להתמנות למנכ"לית. אין ספק כי המנכ"ל האולטימטיבי ללאומי הוא זאב נהרי, אך לאחר שפרש, כנראה כבר לא ימונה לתפקיד בגילו הנוכחי".

השבחים על מאור הגיעו גם מכיוונים לא צפויים - גם מכיוון הבנק המתחרה, בנק הפועלים. יאיר סרוסי, יו"ר הבנק, וציון קינן, מנכ"ל הבנק, אמרו כי "גליה מאור היא דמות בולטת ומשפיעה בבנקאות הישראלית ובמשק הישראלי בכלל. בתקופת כהונתה כמנכ"לית בנק לאומי היא נהגה באחריות, בשקיפות, בהגינות ובמאור פנים. היא תרמה רבות להנהגת סטנדרטים בינלאומיים בבנקאות הישראלית, ודאגה לתחרות עזה אך הוגנת בין כל הבנקים, לטובת לקוחות המערכת והמשק הישראלי כולו.

"כמי שמכירים את מאור מקרוב, אנו יודעים להעריך את תרומתה הגדולה ורבת השנים לבנקאות הישראלית. אנו משוכנעים כי היא תמשיך לתרום למשק ולקהילה הישראלית גם בשנים הבאות, ומאחלים לה מקרב לבנו הצלחה בכל אשר תפנה".

מאור הצטרפה לקבוצת לאומי ב-1991, ומאז 1995 היא מכהנת כמנכ"ל. את הקריירה המקצועית החלה מאור בבנק ישראל, שם מילאה שורה של תפקידי ניהול בכירים בין השנים 1963 ל-1989. ב-1982-1987 כיהנה כמפקחת על הבנקים. עם פרישתה מבנק ישראל ובטרם הצטרפה לקבוצת לאומי, שימשה מאור יועצת לבנק העולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker