לידר שוקי הון: פישר אופטימי מדי; משבר החוב באירופה רחוק מסיום - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לידר שוקי הון: פישר אופטימי מדי; משבר החוב באירופה רחוק מסיום

"למרות ההחלטה על שינוי בריבית, להערכתנו בנק ישראל ימשיך להוריד את הריבית עד ל- 2% באמצע השנה"

"שוקי ההון היו רגועים יחסית בשבוע האחרון, גם לאור הירידה בנפח במסחר בתקופת החגים, גם בעקבות נתונים חיוביים בארה"ב  והצלחתה של איטליה להנפיק חוב בהיקף גדול במחירים סבירים. עדיין במבט כללי על החודשים הראשוניים של שנת 2012 קיימים לא מעט סיכונים" - כך כותבים היום יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון.

"בשנת 2012 איטליה צפויה לגייס חוב בהיקף גדול של 245 מיליארד יורו (מול פדיון צפוי של 193 מיליארד שקל), הרוב במחצית הראשונה של השנה, כאשר עדיין התשואות הארוכות נעות סביב 7% . בהסתכלות על כל גוש היורו, צפוי גיוס של 837 מיליארד יורו מול סך פדיון של 618 מיליארד יורו. מדובר בעודף גיוס גדול במיוחד בשנת 2012.

"אמנם ה-ECB התחיל לפעול בצורה יותר נחרצת על ידי מתן הלוואות ארוכות לבנקים בהיקף גדול (צפוי סיבוב נוסף בפברואר), אך בינתיים רוב רובן של ההלוואות הופקדו בחזרה בפיקדונות קצרים בבנק המרכזי. הבעיה האקוטית באירופה כעת הינה העדר צמיחה, בפרט בקרב מספר מדינות (בעיקר איטליה) במטרה לרצות את (austerity) במדינות בעלות חוב גדול.

"מדיניות פיסקאלית מרסנת השווקים לא תתמוך בצמיחה. בארה"ב הנתונים בהחלט מפתיעים לטובה, קיימות הערכות לצמיחה של מעל 2.5% ברבעון הרביעי. חשוב לציין שהתלות של התוצר האמריקאי באירופה לא גדול במיוחד. כלל היצוא האמריקאי מהווה כ- 13% מהתוצר, 23% מזה מיועד לגוש היורו. בכל זאת, לא סביר שארה"ב יכולה להיות הקטר של הצמיחה הגלובלית בשנת 2012. רבים צופים האטה בהיקף של כ-2% בפעילות בארה"ב במחצית הראשונה של השנה בשל סיום של תוכניות להרחבה פיסקאלית תוצר.

הירידה החדה בשיעור האבטלה - נתון תמוה

"כזכור הנתונים החודשיים הם אומדן בלבד על ידי סקר חלקי, ופחות מהימנים מסקר כוח האדם הרבעוני. עדיין קיים פער עצום בין שתי הסדרות. לפי הסקר הרבעוני, שיעור האבטלה עלה מעט מ-5.5% ברבעון ב' ל-5.6% ברבעון ג' (מנוכה עונתיות). לפי הנתונים החודשיים, שיעור האבטלה ירד ל-5.2% ברבעון ג' ו-5.0% באוקטובר.

לפי הערכתנו, מדובר בהטיה בניכוי עונתיות בשל דחיית החגים השנה לחודש אוקטובר. בתקופת החגים מספר מחפשי העבודה יורד (באופן עונתי) וירידה זו לא נתפסת על ידי הלמ"ס בחודש אוקטובר (אלא בספטמבר כנראה). הסבר זה לא מספק לגמרי כמובן כי הוא לא מסביר את הירידה בשיעור האבטלה גם בחודש ספטמבר. בכל מקרה, לפי הערכתנו, כנראה ששיעור האבטלה ירד מעט ברבעון ג' ל- 5.3%-5.4% כאשר בחודשים נובמבר-דצמבר שיעור האבטלה כנראה עלה מעט לכיוון 5.5%".

בנק ישראל אופטימי מדי

"כמה מחשבות על הצמיחה בישראל בשנת 2012: מעניין לציין שכמעט כל ההערכות בשוק נעות בתחום צר יחסית של 2.7%-3.2%. בנק ישראל עידכן את תחזית הצמיחה ל-2.8% (מ-3.2% ). בישיבה האחרונה של כלכלני המאקרו עם בכירי בנק ישראל, רווחה נימה אופטימית יחסית. לפי הערכתנו, מדובר באופטימיות יתר. חשוב לזכור שכלכלת ישראל בסוף שנת 2011 כבר הגיעה לפער תוצר אפס, כלומר רמת התוצר בפועל משתווה לרמת התוצר הפוטנציאלי של המשק בניצול מלא של גורמי הייצור (לפי פרסום של בנק ישראל).

"נשאלת השאלה: מה הקצב הצמיחה הפוטנציאלי של ישראל? לפי הערכתנו, כ-3.5%-3.7% (גם לפי בנק ישראל). כלכלת ישראל מאופיינת על ידי גידול של כ-2% בתשומות עבודה לשנה (אפילו מעט פחות), ופריון כולל של 1%-1.5% לשנה, בהסתכלות ארוכת טווח. הערכת הצמיחה (של בנק ישראל וגופים אחרים) מעט נמוכה מ- 3% בתקופה של האטה גלובלית נראית אופטימית למדי. כעת הערכתנו עומדת על תחזית צמיחה של 2.4% בשנת 2012  עם סיכונים רבים.

חשוב לזכור, כל סקרי הציפיות בתעשייה (מדד מנהלי הרכש, סקר ציפיות של התאחדות התעשיינים וסקר חברות של בנק ישראל) מצביעים על התכווצות בפעילות (ירידה נטו בהזמנות) בתחילת 2012. אי וודאות במשק תשפיע לרעה גם על ההשקעות של הסקטור העסקי, בפרט ההשקעות בבנייה למגורים, ועל הצריכה הפרטית (קיימים סימנים לכך כבר בסוף 2011

"ההחלטה של אי שינוי בריבית בחודש הבא מעט הפתיעה אבל לא לגמרי. גם אנחנו הנחנו הסתברות של 60% להורדת הריבית. בקרב החזאים הדעות היו חלוקות. בהודעה המוניטארית בנק ישראל מדגיש לחיוב את הצעדים שנעשו, בעיקר באירופה, של הספקת נזילות ללא מגבלה למערכת הבנקאות.

"לפי הערכתנו, בנק ישראל רוצה גם לשמור מעט דרגות חופש במהלך שנת 2012 להוריד את הריבית בעת הצורך ולא להשתמש בכל התחמושת כעת. בבנק ישראל מדגישים כי רמת הריבית הנוכחית עקבית עם תמיכה ברמת הפעילות המקומית, היצוא ושמירה על יעד האינפלציה ומשאירה בידי בנק ישראל מרחב תגובה להתרחשויות בכלכלה העולמית והמקומית.

"להערכתנו, משבר החוב באירופה רחוק מסיומו וצפויה הורדת ריבית נוספת באירופה. בסופו של דבר צפויה השפעה ממתנת גם על הביקושים המקומיים בישראל, האבטלה צפויה לעלות והיצוא ימשיך לדשדש. במהלך הרבעון הראשון של 2012 קצב האינפלציה השנתית בישראל (ב- 12 החודשים האחרונים) צפוי לרדת לרמה נמוכה ביותר, קרובה לגבול התחתון של יעד האינפלציה ( 1.1% בחודש מארס), התפתחות אשר תתמוך בהמשך הורדת ריבית לכיוון 2.0% ברבעון השני של 2012.

מה יהיה?

1. למרות ההחלטה של בנק ישראל ביום שני לא להוריד את הריבית, לא חל כמעט שינוי בשבוע האחרון בתשואות על האפיקים הארוכים. כצפוי, התשואות באפיקים הצמודים (בעיקר צמודים קצרים) עלו מעט.

2. לאחר עלייה בתשואות באפיקים הצמודים הקצרים, מסתמנת ירידה בציפיות האינפלציה המגולמת בשוק ההון. הציפיות לשנה קדימה עומדות על 1.8% (ירידה מ- 2% לפני שבוע), ו- 2.2% במח"מ של 2.5 שנים. לפי הערכתנו, מדובר בפער אינפלציה נמוך יותר אשר מקנה עדיפות לצמודים הקצרים. יחד עם זאת, ציפייה למדדים שליליים בחודשים ינואר-פברואר של כ- 0.5% במצטבר תמשיך לתמוך באפיקים השקליים בטווח הקצר.

3. זה מספר חודשים שאנו ממליצים על האפיקים הארוכים עם תשואת יעד של 4.4% בשחר 0122 . כעת התשואה ירדה ל-4.53%, קרוב מאד למחיר היעד שלנו. ברמות אלו קשה בהחלט להתלהב והפוטנציאל לרווח הון מצומצם, אך עדיין לא מדובר במצב שכדאי למכור.

4. ירידת תשואות בארה"ב בשבוע האחרון תומכת באפיקים הארוכים בישראל. הפער בין השחר 0122 לאג"ח ארה"ב המקביל 2.88%  עומד על 2.65%, אשר משקף פרמיית סיכון גבוהה יחסית למצבה היציב של כלכלת ישראל.

5. גורמים אחרים גם תומכים בשוק האג"ח הארוך בשבוע הקרוב: בחודש ינואר היקף ההנפקות של הממשלה (כ-6.5 מיליארד שקל כולל קצרים) מעט נמוך מהיקף הפדיון ( 6.9 מיליארד שקל). בנוסף, הפקדות גדולות בסוף השנה בחיסכון מוסדי יגדילו את הביקוש לאג"חים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#