צניחה בנדל"ן: מספר העסקות באוקטובר קרוב לשפל היסטורי

באוקטובר חלה ירידה של 15% במספר העסקות בהשוואה לספטמבר ו-50% בהשוואה לאוקטובר 2010; גביית המסים העקיפים זינקה בנובמבר ב-8%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

היקף גביית המסים של הממשלה עלה בחודש נובמבר ב-2.8% לעומת אוקטובר. סך הגבייה לפי האוצר עדיין נמוך ביחס לתכנון התקציבי, אך מה שמעניין הוא השינוי בהרכב הגבייה: גביית המסים העקיפים, הכוללים בעיקר את המע"מ, זינקה בשיעור של 8%. לעומת זאת, גביית המסים הישירים ירדה ב-3.1%. מתחילת השנה עומד הגרעון בגביית המיסים ביחס לתכנון על 3.3 מיליארד שקל - כך עולה מדו"ח אורות אדומים שפירסם משרד האוצר היום.

אחד הגורמים העיקריים להפסד הכנסות של המדינה ממסים הוא הקיפאון שנרשם בשוק הנדל"ן מאז המחאה החברתית של אוגוסט. מלבד ירידה של 1.3% במחירי הדירות החדשות באוקטובר לעומת חודש ספטמבר, מספר העסקות באוקטובר היה נמוך במיוחד. באוקטובר נרשמו 4,600 עסקות בלבד, מעט מעל רמת השפל ההיסטורית שנרשמה באוקטובר 2008, עם פרוץ המשבר העולמי. זו ירידה בשיעור של 15% בהשוואה לחודש הקודם ושל 50% בהשוואה לאוקטובר 2010. אחד ההסברים לירידה החדה הוא שחגי תשרי חלו אשתקד בחודש ספטמבר.

ברכישת דירות להשקעה נרשם בחודש אוקטובר שיעור ירידה חד מזה שנרשם בסך העסקות: בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה בשיעור של כ-21% אחוזים ואילו בהשוואה לאוקטובר אשתקד מגיע שיעור הירידה לכ-57%. משקל המשקיעים בשוק ירד אל מתחת ל-25%, לעומת קרוב ל-27% בחודש ספטמבר.

צילום: TheMarker

באזור באר שבע, מציינים באוצר, אשר היה הדומיננטי ביותר בפעילות המשקיעים עד לאחרונה, נרשמה ירידה של 30% במספר הדירות שנרכשו להשקעה בהשוואה לספטמבר, וירידה של 70% בהשוואה לאוקטובר אשתקד. לעומת זאת, משקל המשקיעים מבין מוכרי דירות יד שנייה נותר על רמתו מהחודש הקודם, כך שסך הדירות בהן מחזיקים משקיעים קטן. בממוצע מהווים המשקיעים כחמישית מבין מוכרי דירות יד שנייה, ובאזור באר שבע מגיע משקלם לכ-30%.

הרעה משמעותית במצב הרוח

עוד מציינים באוצר, כי במהלך חודש נובמבר נרשמה שוב הרעה משמעותית בהלכי הרוח של הציבור, זאת לאחר שבחודש הקודם נרשם שיפור ניכר במדדים. בתוך כך, מצביעים באוצר על הירידה שנרשמה במדד מנהלי הרכש ועל הירידה גם במדד אמון הצרכנים.

סחר החוץ של ישראל רשם התאוששות קלה. בנובמבר נרשמה עלייה מתונה ביצוא הסחורות במונחים דולריים, זאת לאחר ארבעה חודשים רצופים של ירידות. השיפור הקל מבטא עלייה חדה של יצוא ענפי הטכנולוגיה העילית שקוזז על ידי ענפי הטכנולוגיה המעורבת עילית ומעורבת מסורתית. בנוסף, נמשכה מגמת הירידה מהחודשים האחרונים של יצוא הסחורות לארה"ב.

ביבוא הסחורות נרשמה עלייה בנובמבר אשר התבטאה בגידול ביבוא מוצרי צריכה והשקעה. עם זאת, נמשכה הירידה ביבוא חומרי גלם (ללא דלק) המהווה כ-40% מסך היבוא. גידול החד יותר של היבוא בהשוואה ליצוא הביא להמשך התרחבות הגירעון המסחרי. במקביל להתפתחויות אלה, חל בנובמבר פיחות קל בשער השקל במונחים ריאליים.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: הדו"ח מעיד על המשך מסע יחסי הציבור של הממשלה נגד שוק הנדל"ן

הדו"ח שהתפרסם היום מלמד על כך שמשרד האוצר ממשיך להתבשם בהישגים לא לו והפעם מדובר ב"כוח עליון" תרתי משמע. 14 ימי עסקים בלבד בחודש אוקטובר, מסביר דנוס, הם האחראי העיקרי לשפל בכמות העסקות מאז 2008 והם גם ההסבר לכך שכמות העסקות נמוכה כל כך. הדו"ח מצביע על ירידה של כ- 2% במרכז ובשרון 0.7%.

דנוס אומר כי המשך מסע יחסי הציבור שנערך כנגד שוק הנדל"ן למגורים בישראל בחסות ממשלת ישראל עשוי להביא, בסופו של יום, להאטה משמעותית במשק מאחר והנדל"ן מהווה אחד ממנועי הצמיחה העיקריים בכלכלה הישראלית.

ירידות המחירים המתונות מלמדות על שטוענת לשכת השמאים מאז החלה המחאה החברתית: בהיעדר טיפול הולם בנושא ההיצע באזורי הביקוש בעיקר, ייכנס השוק לקיפאון ולירידות מחירים מינוריות הנובעות ממכירות בלחץ.

נתון מדאיג נוסף שעולה מהדו"ח, הינו ירידה בכמות המשקיעים בעסקאות בתקופה המדווחת לפחות מ-25%. הנתון מצביע על כך שעוד פחות דירות עושות את דרכן מבעלות הקבלנים אל שוק הדירות להשכרה המשווע, גם הוא, לנכסים נוספים. המשך המגמה הזו, מזהיר דנוס, יכול להביא בעתיד לעלייה נוספת במחירי השכירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker