הסעודה האחרונה שלפני מחאות הקיץ

לא תתקיים כיום חתונה דומה לזאת של תשובה; הטייקונים הם מושא לביקורת

רותם שטרקמן

שרים, חברי כנסת, רגולטורים, חלקם לשעבר, שחקנים, מאמנים, אלופים, מנכ"לים, קציני משטרה, מנהלי בנקים, עורכי דין ורואי חשבון (נחשבים), סתם מיליונרים וסתם דוגמניות שהתחתנו עם סתם מיליונרים, ואפילו טייקונים מתחרים - מי לא היה בין 1,700 האורחים שג'יעג'עו במכוניותיהם המפוארות ובג'יפי השטח המפונפנים שלהם על דרכי העפר של יער בן שמן בערב 31 במאי 2011. אפילו עיתונאים שהתבלבלו קצת הופיעו במיטב חולצות הכפתורים התכולות שלהם לחתונת השנה - אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה, התחתן עם רוני היימן.

7 מיליון שקל השקיעה משפחת תשובה בחתונה המלכותית. היא העמידה את משטרת ישראל בדום מתוח בכבישים שמסביב (טוב, שר המשטרה נכח באירוע), כלאה חבורת צלמי תקשורת מאחורי חבורת אנשי ביטחון והציבה גדוד של מחני מכוניות מקצועיים בחולצות לבנות ו-וסטים אדומים. במות גדולות נבנו על שטח המושב ומסביבן הוצבו פרחי ענק מכוערים, ותאורה שיכולה ביום טוב להאיר את כל רמת גן.

בפנים התערבבו אורחים בעלי נכסים בשווי מינימלי של מיליון דולר או שכר מינימלי של 3 מיליון שקל בשנה (מחק את המיותר) עם פקידים בכירים ולא מעט סיליקון ובלונד (חלקו טבעי). שמעון פרס (נשיא), ריטה (100 אלף שקל), דיוויד ברוזה (יהיה טוב) ופול אנקה (ידיד המשפחה) הצטופפו עם ציפי לבני (אין מומנטום), ישראל כץ, יוסי פלד, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', חיים סבן ובייגה שוחט. ביבי ושרה שיגרו ברכה מצולמת.

חתונת תשובהצילום: גיל כהן-מגן

לא שלא היו צקצוקים על "פגיעה בנוף", "ראוותנות" ו"קרקע ציבורית", אבל בסך הכל סוקר הארוע בתקשורת בסגנון עדות גיא פינס ומדורי הרכילות.

כל זה היה אז, רגע לפני שהחיים החלו להתהפך לאלפיון העליון, ולפוליטיקאים המשרתים אותו, על הראש. בדיוק שבועיים אחרי החתונה, ב-14 ביוני, פתח בחור צעיר מבני ברק בשם איציק אלרוב קבוצה בפייסבוק ומחה על מחיר הקוטג'.

בתוך שבוע התקבצו סביבו 100 אלף איש מעוצבנים המוכנים להחרים את היצרניות - מה שהלחיץ את ענף המזון כולו. עוד שבועיים חלפו, ותנובה התקפלה והורידה את מחיר הקוטג' בחדות.

זה לא הרגיע אף אחד. אפילו להפך. ב-14 ביולי הקימה דפני ליף את האוהל הראשון בשדרות רוטשילד בתל אביב, וסחפה אחריה עם שלם. מירי רגב (חברת הכנסת, מירי רגב) סולקה בגסות (אך במחיאות כפיים) מהשדרה - מה שהוכיח שוב שלרבים נמאס מפוליטיקאים שדואגים רק לעצמם ומטייקונים שעושקים את הציבור.

בינתיים, בעולם המקביל נערכו עוד כמה סעודות אחרונות. אלעד ורוני רכשו דירת גג במרכז תל אביב ב-12 מיליון שקל, ואילן בן דב, שקצת קודם הודיע שאינו יכול לפרוע את חובותיו לחוסכים לפנסיה, חימם מנועים לקראת הקמת אחוזת פאר ענקית בכפר שמריהו על קרקע שרכש ב-50 מיליון שקל.

נודי בן טוב, ארץ נהדרת

שרי אריסון חיתנה את הבן באירוע שבו רב היה הניסיון להסתיר מהניסיון לפנק, ונוחי דנקנר חיתן את הבת בחתונת ענק בחוות רונית (עם פחות או יותר אותם מוזמנים ועוד הרבה יותר עיתונאים) - מה שלא סייע למניית אי.די.בי לבלום את הצניחה החדה שלה.

באמצע אוגוסט התברר שיש עוד כמה שמעדיפים את רוטשילד על פני בן שמן וחוות רונית, כש"ארץ נהדרת" הטילה פצצה: איל קיציס צילם ראיון עם נודי בן טוב, טייקון-חזיר שקנה חצי מדינה (חוץ ממוסך ברחוב שונצינו ופיצוציה בנתניה).

פחות מחודש אחרי שגמר "כוכב נולד" שודר בזמן ההפגנה הראשונה, העלה הערוץ הנצפה במדינה בתוכנית הבידור המרכזית שלו את בעיית מבנה המשק לדיון ציבורי, ויצא נגד הטייקונים. בתחילת ספטמבר, שלושה חודשים אחרי החתונה, באו 400 אלף איש לכיכרות, ובסופו של החודש פורסם דו"ח טרכטנברג. שבוע לאחר מכן הלכה הביתה זהבית כהן, יו"ר תנובה.

בחזרה לתמונה. המאבק של קיץ 2011 נבע בדיוק מהתופעות שנראו בחתונה של שני האנשים הצעירים והיפים, שלא עשו רע לאיש: המקורביזם, העירבוב של קואליציה ואופוזיציה, של אנשי משטרה, צבא וממשל - ושל כל אלה עם מאות מנהלים ובעלי הון, והכל על קרקע ציבורית. ולמי בכלל אכפת מהאזרחים שנותרו מאחור. אותם אזרחים שבכספי המסים והפנסיה שלהם מממנים את כל החגיגה הזו.

קיץ 2011 היה מרגש ומפתיע. רבים יצאו לרחובות בדרישה לניקיון ציבורי, לצדק חברתי, לצמצום השחיתות ומפגשי ההון-שלטון, לסגירת הפערים החברתיים, לסדר עדיפויות חדש, ולהפחתת יוקר המחיה.

זה היה הקיץ שבו החל המאבק לשינוי פני החברה בישראל. ואולם שבעה חודשים אחרי שהחלה מלחמת העולמות הזאת, אפשר שוב להמר שמי שניצח בסופו של דבר הם דווקא אנשי הסעודה האחרונה. בעצם, זאת היתה סעודה אחרונה זמנית בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker