הצ'אנס האחרון שלכם השנה לחסוך אלפי שקלים בהטבות מס - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הצ'אנס האחרון שלכם השנה לחסוך אלפי שקלים בהטבות מס

עד ה-30 בדצמבר אפשר עדיין להפקיד כספים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות - וליהנות משורה של הטבות מס בחיסכון הפנסיוני, רובן בצורה של זיכוי וניכוי

6תגובות

בשעות הצהריים של יום שישי, 30 בדצמבר 2011, ייסגר חלון ההזדמנויות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות. מי שלא ייהנה עד אז מהטבות המס, ישאיר אותן בקופת המדינה.

כמו בכל סוף שנה, רגע לפני שעוברים לשנה החדשה, חשוב לדעת אילו הטבות מעניקה המדינה בחיסכון הפנסיוני. ההטבות עשויות להגיע לאלפי שקלים - וכתוצאה מחוסר ידיעה או מהיעדר תשומת לב פעמים רבות הן אינן מנוצלות.

דצמבר ידוע כחודש המתאפיין בעלייה משמעותית בהיקפי הפעילות בענף החיסכון לטווח ארוך, בדגש על הפקדות של עמיתים עצמאיים. מניתוח תעשיית קרנות ההשתלמות בשנים האחרונות ניתן לראות כי בעוד שההפקדות החודשיות הממוצעות לקרנות ההשתלמות הן בסך של כמיליארד שקל, סך ההפקדות בדצמבר כפול - יותר מ-2 מיליארד שקל.

מדובר בדפוס חוזר של החוסך הישראלי. הטבות המס העיקריות שלהן זכאים המפקידים (מעובדים שכירים, דרך עצמאים ועד בעלי שליטה) הן ניכוי וזיכוי. ניכוי הוא הקטנת ההכנסה החייבת במס; זיכוי הוא הקטנת המס לתשלום בשיעור של 35% מההפקדה, עד תקרת ההכנסה המזכה. אם נדמה זאת לדו"ח רווח והפסד של עסק עצמאי, הניכוי משתלב בחלק העליון של הדו"ח ומקטין את ההכנסה החייבת במס, ואילו הזיכוי נכנס בחלק התחתון של הדו"ח ומקטין את המס לתשלום.

בכל מקרה, מכיוון שהנושא מורכב ומשתנה מאדם לאדם, מומלץ להתייעץ עם סוכן, יועץ מס, יועץ פנסיוני או רואה חשבון - לצורך מקסום הטבת המס.

עמית עצמאי - קרנות השתלמות וקופות הגמל

ציבור העצמאים יכול ליהנות מהטבות המס בעת הפקדה לקופת גמל והפקדה לקרן השתלמות. עצמאים רבים אינם נוהגים להפריש במהלך השנה כספים לחיסכון בגיל פרישה, ולכן התקופה הנוכחית חשובה מאוד.

כדי ליהנות ממלוא הטבת המס בגין הפקדה לקרן השתלמות - שהכספים המופקדים בה ניתנים למשיכה שש שנים לאחר פתיחתה - עצמאי זכאי להפקיד 7% מההכנסה השנתית הקובעת שלו, עד תקרת הכנסה שנתית של 249 אלף שקל בשנה (סכום מקסימלי של 17,430 שקל). מתוך שיעור זה, 2.5% אינם מוכרים בניכוי, אולם יתרת ההפקדה (4.5%) תוכר כהוצאה מוכרת. בכל מקרה לעצמאי עומדת הזכות להפקיד עד 17,400 שקל בשנה ללא קשר להכנסתו המזכה, וליהנות מפטור ממס רווח הון במשיכה.

יש לציין כי עצמאי שפותח קרן חדשה ומצהיר כי הוא מפקיד בגין הכנסתו השנתית, יכול לקבל ותק מתחילת השנה וכך ליהנות מוותק של שנה שלמה. בנוסף, ניתן לפתוח בכל שנה קרן חדשה נוספת, להפקיד בה סכום סמלי ו"להרוויח" ותק של שנה שלמה. באופן זה נוצר מנגנון שבאמצעותו בכל שנה אחת הקרנות של העמית תיהפך לנזילה, בחלוף שש שנים מפתיחת הקרן הראשונה.

על העצמאי לזכור כי באפשרותו לפתוח קרן השתלמות חדשה להפקדות רק אם יציג אישור על היותו עצמאי, באמצעות תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס. לפיכך, מומלץ להכין מראש את האישור ולצרפו לטופסי ההצטרפות לקרן.

חשוב לציין כי המלצות ועדת טרכטנברג צפויות להביא, בין היתר, לעליית מס רווח ההון על הרווחים הריאליים באפיקי החיסכון, מ-20% ל-25% החל ב-2012. עובדה זו מעניקה יתרון מהותי נוסף לחיסכון באמצעות קרנות השתלמות, לאור היותן מכשיר החיסכון ההוני היחיד הפטור ממס רווחי הון בעת המשיכה. התוצאה היא שקרנות ההשתלמות ייהנו למעשה מתשואה עודפת, מכיוון שאינן חייבות במס רווחי הון שנמצא במגמת עלייה.

אפשרות נוספת להטבות סוף שנה לעצמאים בעלי הכנסה מעסק, מקורה בהפקדות לקופת גמל. כדי ליהנות ממלוא הטבת המס בגין הפקדה לקופת גמל, ניתן להפקיד עד 16% מהכנסתו השנתית המזכה של העצמאי, עד תקרת הכנסה של 196,800 שקל, כלומר סכום מקסימלי של 31,488 שקל. 11% מתוכם מותרים בניכוי ו-5% מעניקים זיכוי בשיעור של 35% מההפקדה.

מקסימום הטבת הניכוי והזיכוי שלה זכאי עצמאי מסתכמת ב-13,186 שקל (בהנחת מס שולי של 45%). חשוב לזכור כי על החלק המותר בניכוי (הוצאה מוכרת), עצמאי לא משלם מס הכנסה וגם לא מס בריאות וביטוח לאומי. חשוב לציין כי עצמאי יכול להפקיד הן לקופת הגמל והן לקרן ההשתלמות גם מעבר לתקרה שמזכה במס, ובכך להגדיל את סכום החיסכון או קצבה במועד הפרישה.

בעל שליטה - הטבות בקרן ההשתלמות

שכיר בעל שליטה בחברת מעטים הוא שכיר לכל דבר מבחינת שיעורי ההפקדה והטבות המס החלות עליו בהפקדה לקרן השתלמות. עם זאת, חלה הגבלה על החברה בסכום שיוכר כהוצאה. תקרת השכר החודשי שהפקדה בגינה פטורה ממס רווח הון ושאין עליה זקיפת הכנסה, היא 15,712 שקל בחודש. לחברה מותרת בניכוי הוצאה של 4.5% מהשכר המבוטח, אם בעל השליטה יפקיד במקביל לחברה שיעור של 1.5% ויותר (שליש לפחות).

ניתן לבצע הפקדה של 7.5% עבור חלקו של המעביד ו-2.5% מחלקו של העובד, ולשמור על פטור ממס רווח הון ועל אי זקיפת הכנסה לבעל השליטה (כמו שכיר רגיל). במצב זה אמנם תוכר לחברה הוצאה בשיעור של 4.5%, אולם כשהמס השולי של בעל השליטה גבוה ממס החברות, כדאי לשקול אפשרות זאת.

שכיר במעמד עצמאי - הטבות בגין הכנסה נוספת

במקרה של הטבות מס לשכירים, חשוב להבחין בין מי שמוגדר עמית מוטב לעמית שאינו מוטב. עמית מוטב מוגדר כיחיד שהפקיד לחיסכון הפנסיוני בשנת המס סכום של לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק. בשנת 2011 מדובר ב-15,949.5 שקל בשנה.

עמית מוטב זכאי להפקיד 16% משכרו הלא מבוטח, עד תקרה של 98,400 שקל בשנה. ההפקדה בשיעור של 16% מתחלקת ל-11% שמותרים בניכוי (כלומר, החזר בגובה המס השולי) ו-5% זיכוי בשיעור של 35% מההפקדה. הפקדה של סכום המקסימום המותר על פי חוק תזכה את העמית בהטבה בסך כולל של 4,969 שקל (בהנחת מס שולי של 30%). חשוב להדגיש כי אם השכר המבוטח עולה על 32,800 שקל בחודש, העמית לא יהיה זכאי לניכוי, אך יוכל להפקיד 5% מהכנסה נוספת - עד התקרה - וליהנות מזיכוי במס בשיעור 35%.

לעומת זאת, אם השכר המבוטח נמוך מ-32,800 שקל בחודש, השכיר יזכה לניכוי עבור השכר הלא מבוטח עד תקרה של 8,200 שקל בחודש או בגובה הסכום המשלים ל-32,800 שקל, לפי הנמוך מהם. במצבים שבהם השכר המבוטח נמוך מ-8,200 שקל בחודש, העובד זכאי לקבל הטבת מס נוספת בגין השכר הלא מבוטח עבור השלמת רובד ראשון.

המטרה: חיסכון לטווח ארוך

מעבר להטבות שמעניקה המדינה, חשוב להדגיש את חשיבות החיסכון לטווח ארוך. לפי נתוני בנק ישראל, שיעור החיסכון הפרטי בישראל ירד ב-30% בשלושת העשורים האחרונים, כך שפחות כסף יעמוד לרשות הציבור בישראל בעתיד.

יש צורך ממשי בהגדלת מקורות החיסכון, כדי שנוכל לשמור ככל הניתן על רמת החיים שלנו כיום גם בעת היציאה לפנסיה. משרד האוצר מודע לצורך לעורר את המודעות לנושא, ולכן יצא באחרונה ביוזמה מבורכת והודיע על הקמתה של יחידה חדשה באגף שוק ההון לחינוך פיננסי של הציבור.

הפקדות סוף השנה למכשירי החיסכון הפנסיוני הן כספים שישמשו את העמית בתקופת הפנסיה. בסופו של דבר, הטבות המס הן אולי התמריץ, אבל הרווח האמיתי טמון בהגדלת מקורות החיסכון לגיל פרישה.

-

הכותב הוא מנכ"ל פסגות קופות גמל ופנסיה. אין לראות בכתבה ייעוץ או שיווק השקעותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#