בנק ישראל הותיר הריבית על 2.75%; תחזית הצמיחה ל-2012 הורדה ל-2.8%

התאוששות קלה ביצוא תרמה להחלטה להמתין עם הורדות ריבית נוספות; חטיבת המחקר צופה שתי הורדות ריבית נוספות תוך שנה

רם עוזרי

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית בחודש ינואר ברמתה הנוכחית של 2.75%. זאת לאחר שבחודש שעבר הוריד הבנק את הריבית ב-0.25%. ההחלטה התקבלה בניגוד לציפיות: 12 מתוך 20 הכלכלנים שהשתתפו בסקר בלומברג העריכו לפני ההחלטה שהבנק יוריד את הריבית פעם נוספת.

סטנלי פישרצילום: מיכל פתאל

ההחלטה להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית, כותבים בבנק ישראל, עקבית לא רק עם מדיניות לשמירה על האינפלציה בתוך טווח היעד, אלא גם עם תמיכה בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. מההיבט של תמיכה ביציבות המערכת הפיננסית, מדגישים בהודעה, הבנק ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים. הגורם המרכזי שעיקב את בנק ישראל מלהוריד את הריבית בחודשים האחרונים, יש לציין, הוא העלייה החדה במחירי הדיור.

במקביל להודעת הריבית שלח הבנק הודעה בה הוא מפחית את תחזית הצמיחה לשנת 2012. על פי חטיבת המחקר של הבנק, המשק יצמח ב-2012 ב-2.8% בלבד, לעומת התחזית הקודמת שעמדה על 3.2%. שיעורי צמיחת התוצר ב-2011 וב-2012 צפויים לעמוד על 4.8 ועל 2.8 אחוזים בהתאמה. ההאטה הצפויה של קצב צמיחת התוצר ב-2012, כותבים בבנק, נובעת מהאטה צפויה של קצב צמיחת כל רכיבי הביקושים ובעיקר מהשפעת משברי החוב באירופה.

עוד על פי התחזית, האינפלציה תעמוד במהלך שנת 2012 על 2.1%, והריבית הממוצעת לרביע האחרון של 2012 תהיה 2.2%; המשמעות בפועל היא כי חטיבת המחקר צופה לפחות עוד שתי הפחתות ריבית בשנה הקרובה.

התאוששות היצוא ושיפור המצב באירופה

בהורדות הריבית הקודמות הדגיש בנק ישראל את התמיכה ביצוא כשיקול מרכזי להחלטה. לכן, ההתאוששות שנרשמה בפעילות היצוא בחודש האחרון תרמה להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית. בחודש נובמבר נרשמה עלייה של 0.2% במדד המשולב של בנק ישראל, כאשר את העלייה הובילו שיפור ביצוא ובייצור התעשייתי. לעומת זאת, חולשה של הביקושים המקומיים דווקא מיתנה את המדד.

גורם נוסף שתמך בהותרת הריבית ברמתה הנוכחית היה השיפור היחסי במצב משבר החובות באירופה. מאז החלטת הריבית האחרונה קיבלו מנהיגי אירופה כמה החלטות מרכזיות, ביניהן התקדמות לקראת איחוד פיסקלי והזרמה של כספים נוספים לקרנות הסיוע. הבנק המרכזי של אירופה הודיע על תכנית לייצוב מגזר הבנקאות האירופי, וכבר הספיק להלוות כ-500 מיליארד יורו לבנקים באירופה על בסיס אג"ח של מדינות ה-PIIGS שברשותם.

"על רקע הצעדים שננקטו החודש על ידי הבנק המרכזי של אירופה  חל שיפור מסוים בשווקים הפיננסיים בעולם", נכתב בהחלטת הבנק. עם זאת, הם מציינים, כי ההערכה שמדינות הגוש צפויות להיכנס למיתון במהלך שנת  2012 עודנה בתוקפה. ברמה הגלובלית, אי הוודאות לגבי ההתפתחויות בכלכלה העולמית נותרה גבוהה, ומשליכה גם על אי הוודאות לגבי ההתפתחויות במשק הישראלי.

מנגד, מדד המחירים לצרכן השלילי של חודש נובמבר תמך בהורדת ריבית נוספת. אם השיקול המרכזי נגד הורדת ריבית היה בשנה האחרונה הזינוק במחירי הדירות, הרי שירידה חדה יחסית של 0.7% בסעיף הדיור במדד חודש נובמבר הפכה את ההחלטה על הורדת ריבית לנוחה יותר.

את ההתמתנות במחירי הדירות תולים בבנק ישראל בגידול במספר התחלות הבנייה, בהשפעה בפיגור של העלאות הריבית, בצעדים שנקט הבנק בתחום המשכנתאות ובצעדי האוצר במיסוי על נדל"ן. השפעתם של צעדים אלה, הם מעריכים, צפויה להוסיף ולבוא לידי ביטוי בהמשך.

מה שעוד תמך בהורדת ריבית נוספת היא סביבת הריבית העולמית. עשרה בנקים מרכזיים הורידו את הריבית בחודש האחרון, ביניהם הבנק המרכזי של אירופה שהוריד ריבית בפעם השנייה ברציפות. בבנק ישראל התייחסו לכך ואף ציינו כי השווקים לא מתמחרים העלאת ריבית בשנה הקרובה באף אחד מהבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות הגדולות. כאשר הבנק המרכזי הנורבגי היה האגרסיבי מכולם והוריד את הריבית ב-0.5%. עם זאת, בנק ישראל כאמור כבר הוריד את הריבית בחודש שעבר, ובהחלטתו אז הדגיש כי מדובר על החלטה חד פעמית ולא על תוואי של ריבית יורדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker