חשיפת TheMarker |

תביעה נגד קרנות הפנסיה: מכרו ביטוחים מיותרים

התביעה עוסקת בביטוח שארים הנגבה ללא צורך מעמיתים רבים, ותתמקד בקרנות של מגדל ומנורה מבטחים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם בר

>> הכיסויים הביטוחיים המיותרים בקרנות הפנסיה מגיעים לבית המשפט. פחות מחודש לאחר כי קרנות הפנסיה גובות ממאות אלפי עמיתים תשלומים על כיסויי ביטוח שאין מאחוריהם דבר, הוגשה תביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

התביעה מתמקדת בשתי קרנות הפנסיה הגדולות בישראל, מקפת ומבטחים החדשה, אך היא רלוונטית גם לשאר קרנות הפנסיה בישראל. נגד חברת הביטוח מנורה מבטחים, המנהלת את קרן מבטחים החדשה, הוגשה תביעה בהיקף של 179 מיליון שקל, ונגד חברת מגדל ביטוח, המנהלת את מקפת, הוגשה תביעה בהיקף של 126 מיליון שקל.

לאן הולכות ההפקדות לקרנות הפנסיה

התביעה עוסקת בפרמיות ביטוח השארים (כיסוי על מקרה מוות) שגובות מדי חודש קרנות הפנסיה מעמיתים רבים מבלי שאותו ביטוח רלוונטי לגביהם. גביית הפרמיה המיותרת פוגעת באחוזים ניכרים בהיקפי החיסכון שאותם עמיתים צוברים, ובסופו של דבר גורמת לפגיעה בפנסיה שיקבלו עם הפרישה.

התובעים מעריכים כי לפחות 10% מהעמיתים הפעילים בכל קרן משלמים את הביטוח שלא לצורך: 85 אלף עמיתים במבטחים ו-60 אלף עמיתים במקפת. עם זאת, לדבריהם, מדובר בהערכה שמרנית, וייתכן שהיקף העמיתים מהסוג הזה מגיע למאות אלפים בכל קרן פנסיה. במקרה כזה, היקף התביעה צפוי לגדול. כעת הם מבקשים שבית המשפט יורה למגדל ולמנורה מבטחים לחשוף את מספר העמיתים המדויק שמשלם כיום ושילם בעבר את הביטוח הלא רלוונטי. התובעים מבקשים שבית המשפט יורה לחברות הפנסיה להפסיק את התופעה ולפצות חזרה את העמיתים שנפגעו ממנה בשבע השנים האחרונות.

ביטוח שארים אמור להבטיח שבמקרה שהחוסך מת, השארים שלו יוכלו להמשיך לחיות בכבוד באמצעות קצבאות חודשיות. לפי החוק, בקרן פנסיה מקבלים את הקצבה רק בני זוג וילדים בני פחות מ-21. משמעות הדבר היא כי ביטוח השארים אינו רלוונטי לעמיתים רבים, ובראשם אוכלוסיית הרווקים והרווקות.

למרות זאת, כל עובד שמצטרף לקרן פנסיה מועבר אוטומטית למסלול בסיסי, הנחשב למסלול ברירת המחדל בקרנות הפנסיה וכולל ביטוח שארים. גם חוסכים שאינם רווקים נפגעים מהמצב: אלמנים, הורים במשפחות חד-הוריות והורים גרושים, עם ילדים בני יותר מ-21. גם עמיתים נשואים, ללא ילדים, משלמים יותר ממה שרלוונטי להם ומבלי שיידעו על כך. אילו אותם עמיתים היו מועברים למסלול "ללא ילדים", היו משלמים על ביטוח השארים פרמיה מופחתת.

אף שחברות הפנסיה יודעות את מצבם המשפחתי של אותם חוסכים, ואף מציינות אותו בדו"חות הרבעוניים לעמיתים, הן לא טורחות לתקן את המצב. חוסכים צריכים לפנות מיוזמתם לקרן הפנסיה, למלא טופס ולבקש לעבור מסלול. אלא שגם כעת הם אינם יכולים להיות רגועים. לאחר שנתיים הם מועברים אוטומטית בחזרה למסלול ברירת המחדל, מבלי שחברות הפנסיה טורחות ליידע אותם על כך. מי שבכל זאת ירצה לשמור על המסלול המתאים, יצטרך לזכור כי עברו שנתיים ולפנות שוב לקרן ביוזמתו.

"איש לא יחלוק כי המשיבה ניצלה את בורותם של העמיתים כדי לגבות מהם באופן בלתי סביר ובלתי הוגן תשלום מיותר... המשיבה לא גילתה כי המסלול שאליו צורף העמית הוא נעדר משמעות ביטוחית מבחינתו... יש כאן הטעיה ברורה, וכן הפרה של חובות הגילוי המוטלות עליה", נכתב בתביעה.

ממנורה מבטחים נמסר בתגובה: הבקשה לתביעה ייצוגית עדיין לא הומצאה למשרדי החברה. לכשתגיע, החברה תלמד את הבקשה ותעביר תגובתה. ממגדל נמסר: כתבי הטענות עוד לא הומצאו למשרדי החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker