לאומי שוקי הון: סבירות גבוהה להורדת ריבית נוספת ע"י בנק ישראל - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאומי שוקי הון: סבירות גבוהה להורדת ריבית נוספת ע"י בנק ישראל

סקירת האג"ח השבועית של דודי רזניק, מנהל מחקר האג"ח בלאומי שוקי הון

בעקבות פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, שירד בניגוד לציפיות, נרשמה ירידת תשואות לכל אורך העקום השקלי הלא צמוד בשיעור ממוצע של כ 10 נ"ב. לעומת זאת בעקום צמוד המדד נרשמה עליית תשואות.

כתוצאה מירידת התשואות החדה בשקלים הלא צמודים נרשמה ירידה נוספת באינפלציה נגזרת (BREAKEVEN), לכל אורך העקום.

האינפלציה הנגזרת בשוק האג"ח ירדה לרמתה הנמוכה מזה כחודש, דווקא על רקע מגמה של עלייה באינפלציות נגזרות בעולם. ירידת הציפיות האינפלציוניות בשוק האג"ח בעקבות המדד הנמוך, והימצאותם בסמוך לאמצע יעד האינפלציה של בנק ישראל, מחזקת הערכות בשוק כי בנק ישראל יפחית הריבית בתקופה הקרובה 50 נ"ב נוספות. הערכות אלו באות לידי ביטוי בעיקר בשוק התל- בור, בו נסחרת הריבית השקלית בין הבנקים בהיקפים גבוהים ביותר, שם נסחרת הריבית ל - 12 חודש בשיעור של .2.35%

ככלל, ניתן לומר כי השוק מצפה לירידת ריבית במהלך התקופה הקרובה תוך שלאחר מכן הציפייה הינה להישארות הריבית ברמה נמוכה זו לתקופה לא קצרה, זאת על פי שוק ה-IRS בו גלומה ריבית של כ 2.5% לשנה בעוד שנה.

שוק ה-IRS 30 נ"ב לאורך בכללותו ממשיך לגלם תשואות נמוכות מאשר העקום הממשלתי בשיעור של 20 העקום. תופעה זו קיימת בשוק מחודש אוגוסט כאשר הציפיות לעליית ריבית התחלפו בציפיות לירידת ריבית על רקע המשבר באירופה וההאטה עולמית הצפויה. נראה כי בנק ישראל לא ירצה "להיגרר" אחרי השוק בציפיות הריבית ולכן צפוי שימשיך בתהליך הורדת הריבית, כל עוד אין שיפור מהותי במשבר באירופה וככל שהציפיות האינפלציוניות והאינפלציה בפועל ימשיכו לנוע סביב אמצע היעד.

מקרו בישראל: העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים הסתכם ברבע השלישי ב-0.6 מיליארד דולר, והוא מצוי במגמת ירידה

החשבון השוטף של מאזן התשלומים הסתכם ברבע השלישי בעודף של 0.6 מיליארד דולר. אחד הגורמים אשר תמכו בעודף בחשבון השוטף, הנו ההתמתנות שחלה ביבוא הסחורות והשירותים, ברבע השלישי, לצד המשך גידול מתון ביצוא. נוסיף כי ביצוא וביבוא של סחורות, השינויים הללו באו לידי ביטוי הן בשל השפעות כמות והן בשל השפעות מחיר. מחירי סחר החוץ, לרבע השלישי, מצביעים על עלייה של 1.4% במחירי היצוא וירידה של 0.6% במחירי יבוא הסחורות, זאת בעיקר בהשפעת הירידה של מחירי הדלק וסחורות נוספות.

בראייה קדימה, אנו מעריכים שהתמתנות היבוא תימשך, הן על רקע ירידה במחירי האנרגיה וסחורות אחרות והן על רקע ירידה בצרכי היבוא של מוצרי צריכה, השקעה וחומרי גלם לתעשייה בישראל. לצד זאת, תימשך הצמיחה האיטית של היצוא. בהתייחס לכך נציין, כי נתוני היצוא לפי ארצות מצביעים על גידול מתמשך ביצוא למדינות אסיה.

הסטה זו של חלק מהיצוא למדינות אסיה הינה מהלך חשוב אשר יכול לאזן את החשיפה הגבוהה של היצוא הישראלי למדינות המערביות המפותחות. לאור זאת, החשבון השוטף של מאזן התשלומים עשוי להסתכם באיזון ב- 2011 ובגרעון קטן ב-2012. חלק זה במאזן התשלומים, המשפיע על מגמת שער החליפין, בטווח הבינוני והארוך, צפוי לתמוך ביציבות יחסית של שער החליפין. לצד זאת, רכיב ההשקעות הפיננסיות הנכנסות, בחשבון ההון של מאזן התשלומים, הנו רכיב המשפיע על מגמות שער החליפין בטווח הקצר. רכיב זה, נמצא בחודשים האחרונים במגמת ירידה, כתוצאה מהמימושים של תושבי חוץ בשוק המק"מ. מגמה זו, אשר תרמה לפיחות של השקל בחודשים האחרונים, צפויה להימשך במידת מה גם בחודשים הקרובים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#