משפחת לבנת מחלצת את דנקנר: תקנה 36% מכלל תעשיות לפי 3.8 מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משפחת לבנת מחלצת את דנקנר: תקנה 36% מכלל תעשיות לפי 3.8 מיליארד שקל

כלל תעשיות נסחרת לפי שווי של 2.63 מיליארד שקל ■ כלל תעשיות שולטת במונופול המלט נשר, נייר חדרה, גולף וכלל ביוטכנולוגיה ■ האג"ח של אי.די.בי מזנקות - התשואה יורדת

45תגובות

לאחר שהמגעים למכירת קמעונאית המזון שופרסל לידי קבוצת נואי- ברונפמן פישר לא צלחו, בדומה למגעים שלא הבשילו למכירת השליטה בכלל ביטוח לידי קרן פרמירה האירופית,המשיך נוחי דנקנר בעל השליטה באי.די.בי לחפש דרכים אחרות לעמוד בהתחייבויות של מיליארדי שקלים לבעלי האג"ח והבנקים.

היום דיווחה אי.די.בי כי היא מנהלת משא ומתן עם משפחת לבנת, שותפתה לגרעין השליטה באי.די.בי אחזקות, למכירת האחזקות בחברת כלל תעשיות, הנחשבת כיום לזרוע התעשייה בקבוצת אי.די.בי.

כלל תעשיות, המנוהלת ע"י אבי פישר וצביקה לבנת, הנה חברת השקעות השולטת במונופול המלט הפרטי נשר, נייר חדרה, גולף , כלל ביוטכנולוגיה ומחזיקה בחברות כמו ממן, מנועי בית-שמש ויפאורה הפרטית.

במסגרת הדיווח הקצר לבורסה, שלא פירט את כל שלבי העסקה, דיווחו החברה, כי הצדדים מדברים על כך שקבוצת לבנת תרכוש מידי אי.די.בי פיתוח את השליטה (36%) בכלל תעשיות (המוחזקת כיום בכ-60.5% - ע"י אי.די.בי פתוח) לפי שווי של כ-3.8 - מיליארד שקל לכלל תעשיות פרמיה של כ 46% מעל מחירה של כלל תעשיות אתמול בפתיחת המסחר בורסה. שווי זה גוזר לאי.די.בי פיתוח (60.5% ) שווי אחזקה של 2.3 מיליארד שקל, בעוד שאחזקה זו רשומה בספרי אי.די.בי פיתוח נכון לסוף ספטמבר ב 1.3 מיליארד שקל.

במידה שהעסקה תושלם תרשום אי.די.בי פיתוח רווח הון של כמיליארד שקל . כך שעסקה זו, לצד אימוץ של תקן חשבונאות 9 (המבטל את ההפסדים של כ- 1.2 מיליארד שקל שנרשמו בגין ההשקעה של כור בבנק ההשוויצרי קרדיט סוויס), רווחים מכירת מכתשים אגן ופאנדטק, יגדילו בצורה משמעותית ( ליותר ממיליארד שקל) את הונה העצמי של אי.די.בי פיתוח ואת יתרת הרווחים הראויים לחלוקה כדיבידנדים לבעלי המניות, כשגם כלל תעשיות צפויה להתחזק מבחינה הונית בעקבות הרווחים מהמכירה של פאנדטק במאות מיליוני שקלים ותוכל בעתיד להמשיך לחלק דיבידנדים שמהם תהנה גם אי.די.בי פיתוח שתיוותר עם אחזקה של כ24.5% - בכלל תעשיות.

בנוסף לכך, מן העסקה עולה כי תמורת מכירת 36% מכלל תעשיות תקבל אי.די.בי פיתוח מזומנים של 1.4 מיליארד שקל דבר שיגדיל בצורה משמעותית את קופת המזומנים של החברה שנאמדת כיום בכ 900 מיליון שקל ותבטיח לחברה שקט בפרעונות חובות לפחות לשנת 2012 וככל הנראה גם לשנת 2013 (לפחות בחלקה).

בעקבות כך האג"חים של אי.די.בי אחזקות ופיתוח קפצו אתמול בעד כ 10% אך עדיין אג"ח מסדרה ד' של אי.די.בי אחזקות נסחרות בתשואה לפדיון זבל של עד כ 16%. מניית אי.די.בי אחזקות עלתה היום בכ7% - והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-1.6 מיליארד שקל הגבוה לא בהרבה מן המחיר שאותו משלמת משפחת לבנת בגין השליטה בכלל תעשיות.

עם זאת, גם אם העסקה הזאת תושלם, אי.די.בי עדיין לא פתרה את כל בעיות החוב שכן בשלב זה לא נמצאו מלוא המקורות הנדרשים (בהתאם לדו"ח תזרים המזומנים החזוי לתחילת אוקטובר 2011 שפרסמה בסוף נובמבר 2011 של 250 מיליון שקל בכדי לצלוח את הפירעונות של 2012 ו-350 מיליון שקל בכדי לפרוע התחייבויות מתחילת 2013 ועד לסוף ספטמבר 2013 "מדובר בצעד חיובי של אי.די.בי שקונה זמן כדי לפתור את בעיות החוב ולהתרחק מההסדרים, אך גם לנוחי דנקנר ברור כי בכך לא הסתיימה מלכת המימושים ובפניו עוד עבודה רבה", ציינו גורמים בשוק ההון.

דנקנר הוביל במהלך שנתיים האחרונות מספר עסקות בעלי עניין כמו העברת פעילות ישראייר המפסידה מהאחזקה הפרטית לאי.די.בי פיתוח, מכירה של האחזקה של כור (50%) בבניין HSBC בניו יורק לידי חברה האחות נכסים ובנין. בעוד שהפעם מדובר בעסקת בעלי עניין מהותית ראשונה שדנקנר מבצע עם מישהו משותפיו לגרעין שליטה באי.די.בי לראשונה מאז שנרכשה השליטה ב-2003.

בהתאם לכך, וכיוון שמדובר בעסקת בעלי עניין העסקה כפופה לא רק לאישור הממונה על הגבלים עסקיים, יהיה צורך באישור האורגנים המוסמכים של אי.די.בי פתוח ושל אי. די.בי אחזקות, לרבות אישור ועדת הביקורת, הדירקטוריון ושל אסיפת בעלי המניות של אי.די.בי אחזקות.

לפי הערכות אם העסקה תצא אל הפועל היא תתבצע במזומן ולא בתשלומים כפי שדובר בעסקת שופרסל, כשאי.די.בי לא צפויה להעניק מימון למשפחת לבנת שתמן את העסקה באמצעות הון עצמי וכן יתכן ותיטול אשראי בנקאי. אתמול הועלו הערכות (שבינתיים לא מבוססות) כי רכישת כלל תעשיות הנה שלב ראשון במסגרת ההפרדות של משפחת לבנת מאי.די.בי, כלומר שבעתיד היא תמכור את אחזקותיה ובכך תקל על הנטל המימוני של רכישת השליטה בכלל תעשיות.

מי את משפחת לבנת

להבדיל מדנקנר המופיע באופן תדיר בכותרות, משפחת לבנת שבראשה עומד האב אברהם לבנת (בונדי) ובניו צביקה, שי וזאב, נחשבת למשפחה יחסית מסתורית המעדיפה להתרחק מאור הזרקורים.

לפני כחודש הדובר של משפחת לבנת הכחיש בעקבות פניית TheMarker כי המשפחה מנהלת מגעים עם נוחי דנקנר לגבי עסקת מכירה או קנייה הדדית של מניות השליטה באי.די.בי  משפחת לבנת נחשבת לאחת המשפחות האמידות והנזילות בישראל- בעיקר בזכות האחזקות במונופולים (האמורים להפגע מהמסקנות של ועדת טרטנברג) כמו יצרנית המלט נשר (המוחזקת דרך כלל תעשיות ), חברת ההובלה תעבורה תפזורת - שהיא מונופול בשינוע מלט ובהובלת מכוניות חדשות. משפחת לבנת מחזיקה בחברה יותר מ40%- מהמניות. בשאר מחזיקים יוסי רוסן ואודי רקנאטי. בנוסף, קבוצת לבנת היא בעלת השליטה במסופי המטען בנתב"ג - דרך שליטתה בממ"ן, מונופול בתחום האחסון והלוגיסטיקה בנמלי התעופה - שבהם חייב לעבור מי שמעוניין לייבא מלט ולהתחרות במשפחת לבנת בישראל.

קבוצת לבנת מחזיקה גם בנמלי ישראל במפרץ חיפה, באמצעות אחזקות במספנות ישראל (דרך קבוצת אי.די.בי). באשדוד זכתה ממ"ן במכרז להקמת מתקן לטיפול במכולות,ובימים אלה מתמודדת קבוצת לבנת באין מפריע על הפרטת נמל אילת, הן ישירות והן באמצעות מספנות ישראל. לקינוח, הקבוצה שולטת בחברת חומרי הנפץ חרושת חומרי הנפץ, שהיא כמעט הספק היחיד בישראל לחומרי נפץ למי שמעוניין לכרות מחצבים בארץ הקודש - ופעילה בתחום משיק לזה של נשר. הריכוז של שליטה בסדרה של ענפי משק המשיקים זה לזה משאיר מקום כמעט אפסי לתחרות בענפים המדוברים.

היום מניית כלל תעשיות עלתה בכ-6% - בלבד ולא סגרה את הפרמיה הגדולה שמשתקפת מחיר העסקה. הסיבה לכך נעוצה בין השאר לאור הספקות שהביעו המשקיעים (בעקבות ניסיון העבר) האם הפעם דנקנר אכן יצליח להשלים את העסקה, אך יותר מכך ניתן להבין כי את הסינרגיה והתועלות בהגדלת האחזקות בנשר ותעבורה, לצד צמצום עלויות המטה שרואה כנגד עיניה משפחת לבנת, לא רואה באופן ישיר ציבור המשקיעים.

הרמז לשוויים החבויים בכלל תעשיות ניתן היה לקבל מהערכת השווי הכלכלי לחברה ולאחזקותיה הפרטיות שבצעה בנובמבר האחרון רבקה נויפלד, האנליסטית של לאומי פרטנרס, שהעריכה את השווי הכלכלי של כלל תעשיות בכ 4 מיליארד שקל. כך בלאומי פרטנרס העריכו את שווי החזקתה של כלל תעשיות בשל משאב (שמוחזקת ב75% - ע"י כלל תעשיות ומחזיקה בבעלות במפעלי המלט נשר) ב 2.3 מיליארד שקל, בעוד שאחזקה זו רשומה נכון לסוף ספטמבר 201 בספרי כלל תעשיות ב882 - מיליון שקל. גם האחזקה בחברת המזון יפ- אורה (30% ) מוערכת ע"י לאומי פרטנרס ב-1.13 - מיליארד שקל, לעומת 123 מיליון שקל בלבד שהיא רשומה בספרי כלל תעשיות- זאת לפני שלוקחים בחשבון את הפוטנציאל הטמון בכלל ביוטכנולוגיה (57%)

אג"ח ד' של אי.די.בי בחודש האחרון

אג"ח ד' של אי.די.בי בחודש האחרון


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#