בעל הבית השתגע

השוכרים המשיגינעס עושים לאפי את המוות, אבל הוא צריך לשלם לדיור המוגן

קובי בלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יעדער שטעקן האט צווי עקן".

תרגום מיידיש: לכל מקל יש שני קצוות.

"נמאס לי שהם קוראים לי מאחורי גבי 'החזירון העליון'", אמר אפי, והעלבון ניכר בפניו. "כל החיים חסכתי פרוטה לפרוטה ועכשיו אני צריך לסבול את כל העלבונות והשנאה. נמאס לי מהרווקה הממורמרת, מהסטודנט התפרן, מהתל אביבי האגרסיבי, מהבליינים השתיינים ומהרוסיות הטופפות.

"איך בין שוין נישט יאנג (אני כבר לא צעיר). הכי גרועים, אתה שומע? הכי גרועים הם הדיירים שהם גם עורכי דין. הם עושים עלי את הסטאז' שלהם. סעיף-סעיף הם מוציאים לי את הנשמה. זיי מאכן מיר א-טויט (הם עושים לי את המוות), א גיטע נשומה שכמותם".

"קשה להיות בעל הבית", אמרתי בהתרסה.

"נמאס לי גם מהזוגות בהרצה", המשיך אפי בשלו. "הם מגיעים לדירה כזוג יונים בירח דבש, אחרי שבועיים אני כבר מנסה לפשר ביניהם, ואחרי חודשיים אחד עוזב ואני תקוע עם השני".

"מתי התחלת להשכיר את הדירה?", ניסיתי לקטוע את המונולוג של אפי.

"זוגתי ז"ל ואני חסכנו מפינו כל חיינו, ולפני 15 שנה לקחנו משכנתא גדולה מהגרויס גזלונים דעם בנקים (מהבנקאים הגזלנים הגדולים) וקנינו דירה של שני חדרים בקומה שנייה במרכז תל אביב, מתאימה לשותפים".

"ומה התשואה שהשגת, לדעתך, על ההשקעה הזאת?", שאלתי.

"אני לא מבין בתשואה, לא מכיר את המלה הזאת. לפני שנה עברתי לדיור מוגן במגדלי בת-ים, ושכר הדירה שאני מקבל עוזר לי לשלם לדיור שלי. אבל בשביל הדיירים אני א שלעכטער מענטש (האיש הרע), זיי מאכן מיר משוגע (הם משגעים אותי). אתה שומע? אני השכרתי לאפיינע קיבוצניק (לקיבוצניק חביב) מהעמק, ואחר כך התברר לי שכל הקיבוץ חגג אצלי בדירה, ומי יתקן? ומי יסייד? אחר כך השכרתי לטייס קרבי בקבע, איך אומרים? ממיטב הנוער. עוד לא הספקתי להסתובב ודי גאנצע טייסת (כל הטייסת) נחתה אצלי בסלון, נו ומי ינקה? אפי ינקה?

"מחירי הדירות בתל אביב עלו בכ-6% בשנה ב-20 השנים האחרונות", אמרתי ביבושת. "אם תוסיף לכך את תשואת שכר הדירה השנתית בסך כ-3%, תקבל תשואה שנתית כוללת של כ-9% בגין השקעתך בדירה. ללא ספק, זו היתה השקעה טובה!"

"אתה שוב מבלבל אותי עם מלים קשות", אמר אפי, "יידיש אתה מבין?"

"אתה ביקשת להתייעץ אתי לגבי מכירה אפשרית של הדירה, ואני נותן לך את הנתונים", אמרתי. "תביא בחשבון שבמונחים של חודשי עבודה, מחירי הדירות בתל אביב הגיעו לשיא".

"ומי אמר שמחירי הדירות ימשיכו לעלות? אתה יכול להבטיח לי את זה? וחוץ מזה, אני לא מבין בנתונים של חודשי עבודה, אני מבין בלירות. כל שנה אני לוקח מהם עוד קצת לירות בשביל השכר דירה".

"הדיירים מתקשים לשלם את שכר הדירה הגבוה בתל אביב", אמרתי, "רובם אנשים צעירים בעלי הכנסה נמוכה יחסית".

"אתה באמת חושב ששכר הדירה נשאר אצלי בכיס? איזה מין יועץ אתה? איך האב נישט א פיאסטער אויף דער נשומה (אין לי גרוש על הנשמה). הבנקאים הגזלונים לוקחים כמעט הכל בשביל המשכנתא, שאף פעם לא נגמרת. נו שוין, והוצאות על הדירה יש? ויש גם, ברוך השם, מס הכנסה. על מס הכנסה אתה שמעת? נו, וקצת הלירות שנשארות אצלי עוזרות לי בדיור מוגן.

"התכוונת לשקלים", תיקנתי בקפדנות.

"אתה מתחיל להרגיז אותי, כמו הדיירים. עוד לא סיפרתי לך על הדייר המושבניק מהרי ירושלים, בריא, חזק וגדול, שביקש אישור בחוזה לחיית מחמד. אתה שומע? חיית מחמד הוא רצה. יום אחד אני נכנס לבקר אותו ואני שומע גע-גע, אני מסתכל וגעוואלד! (אסון) ברווז יושב לו בתוך הארון כביסה! משוגענער וועלד! (עולם משוגע).

"איזה הוצאות שוטפות יש לך בגין אחזקת הדירה?", ניסיתי להיות ענייני.

"בלי סוף הוצאות וריצות", גנח אפי. "כל נורה שנשרפת בדירה וכל ברז שמטפטף הם קוראים לי שאבוא מיד. היו לי דיירים שסתמו את הביוב עם חיתולים ובקבוקים, הם שוברים את התריסים והשמשות, אפילו כיור כבר החלפתי. הם צעירים ויפים, החיים לפניהם, ואני פנסיונר שסובל עם הלב ועם לחץ דם גבוה.

"הרופא אמר שאסור לי להתרגז, אבל איך אפשר לא להתרגז? עוד לא סיפרתי לך על הדיירת האלטע-מויד (הרווקה הזקנה) שרשמתי לה בחוזה שהיא צריכה לסייד את הדירה כשהיא יוצאת, ומה עשתה די חכמה? (החכמה) - צבעה את הכל בשחור. אין להם רחמונעס? (רחמים) אני שואל אותך".

"אתה לא באמת שוקל למכור את הדירה", אמרתי. "לא באת להתייעץ אתי, באת בשביל לשפוך קצת את הלב".

"אתה שומע?", אמר אפי ורכן לעברי כממתיק סוד, "עוד לא סיפרתי לך על יששכר הדייר המשוגענער ווער האט ארויס גענעמט מיר די נשומה..." (המשוגע שהוציא לי את הנשמה).

הכותב הוא יועץ מומחה בתחום ההשקעות הפיננסיות בחו"ל ומנהל השקעות נדל"ן בברלין. לתגובות: kobiblum@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker