שכחתם מקופת הגמל שלכם? בקרוב ייצרו אתכם קשר

חוזר שהוציא משרד האוצר השבוע אל חברות הגמל, גופי הפנסיה וחברות הביטוח, מחייב אותם לבצע תהליך נרחב של טיוב נתונים בכל מה שקשור לחסכונות הציבור המנוהלים אצלם

נועם בר

>> הוראות חדשות שהוציא האוצר לגופים המוסדיים מנסות להכניס סדר באנדרלמוסיה הקיימת בשוק החיסכון הפנסיוני. היקפים נרחבים של החסכונות הפנסיוניים של הציבור נחשבים כאבודים.

צילום: דרימסטיים

החלפות תדירות של מקום העבודה ומעברי דירה גרמו לכך שעמיתים רבים לא יודעים על חסכונות שלהם המנוהלים בקופות הגמל, קרנות הפנסיה ובפוליסות ביטוחי המנהלים. גורם נוסף לבלגן הוא שורת המיזוגים והרכישות שעברו החברות בענף הפנסיוני. בכל מיזוג או רכישה עוברים החסכונות מגוף לגוף ובדרך נתונים הקשורים לחסכונות משתבשים והקשר עם העמיתים מתנתק. תופעה דומה קיימת גם במקרים שבהם עמיתים נפטרו ובמקום שהחסכונות יעברו במסודר לבני המשפחה, נוצר נתק.

הגופים המוסדיים נהנים ממצבים כאלה. במצב שהקשר עם העמיתים נותק, יכולים המוסדיים להעלות את דמי הניהול למקסימום האפשרי, בלי שהעמיתים יוכלו להתנגד לכך. בכך פטורים המוסדיים גם מהחשש הגדול שבבוא היום העמית יעביר את הכספים לגוף מתחרה או לחלופין ימשוך אותם לצריכה עצמית.

חוזר שהוציא משרד האוצר השבוע אל חברות הגמל, גופי הפנסיה וחברות הביטוח, מחייב אותם לבצע תהליך נרחב של טיוב נתונים בכל מה שקשור לחסכונות הציבור המנוהלים אצלם. התהליך יכלול השלמה ועדכון של פרטי העמיתים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה, חישוב מחדש ותיקון של יתרות החיסכון של העמיתים ושאר הזכויות שצברו. התהליך ידרוש השקעה גדולה של הגופים במחשוב ויצריך בנייה של אמצעי בקרה ודרכי עקיבה אחר המתרחש בחסכונות הפנסיוניים של הציבור.

עם זאת, הדברים לא צפויים להתרחש מיידית והאוצר נתן לגופים שהות ארוכה של עד 2016 להשלים את ההיערכות לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker