איילון: הבנקים המרכזיים של אירופה וארה"ב נערכים לתסריט ליהמן ברדרס - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איילון: הבנקים המרכזיים של אירופה וארה"ב נערכים לתסריט ליהמן ברדרס

במקביל לייצור ערוצי הנזילות המהווים "ערוצי חמצן", יידרש הבנק המרכזי של אירופה לעבור מיידית לשלב השני בדיוק על פי המתווה בו פעל הפדרל ריזרב ולהתחיל לרכוש אג"ח בשוק הפתוח בהיקפי ענק

תגובות

מערכת הבנקאות האירופית זקוקה נואשות להון. בשלהי חודש אוקטובר הוחלט כי על הבנקים באירופה להיערך להגדלת ההון הראשוני שלהם לרמה של 9% עד לתום המחצית הראשונה של 2012.

ה- EBA פרסם כי למערכת הבנקאות באירופה חוסר בהון של כ-114.6 מיליארד יורו על מנת לקיים את דרישות ההון הראשוני האמורות, אך ניסיון העבר מלמד אותנו כי מספרים אלו רק הולכים וגדלים עם הזמן. המצב הקיים בשווקים הופך את משימת גיוס ההון של המערכת הבנקאית לקשה במיוחד, שהרי אם בנקים פוחדים להלוות אחד למשנהו מחשש לקריסה - קשה הרבה יותר למשוך משקיעים להשקעה בהון.

החשש הגדול והריאלי באירופה כיום, הינו כי הבנקים יגדילו את יחס הונם הראשוני באמצעות הקטנת מינוף וייווצר מחנק אשראי באירופה שיצטרף כתנועת מלקחיים מסוכנת לתכניות הצנע החמורות ברחבי אירופה, העתידות לפגוע בצמיחה הכלכלית ביבשת.

בנתונים הקיימים איננו מזהים "דרך קיצור" עבור אירופה בכל האמור בהימנעות מצמיחה שלילית בשנת 2012 ועל אף הירידות החדות בסקטור הפיננסי באירופה בשנת 2011 עדיין קיים סיכון רב בהשקעה בהון של המערכת הפיננסית בטווח הנראה לעין, שכן הזרמות הון ממשלתיות וההנפקות זכויות למיניהן יפגעו בבעלי המניות.

צונאמי של מחזורי חוב במחצית הראשונה של 2012

מנהיגי גוש היורו עומדים בפני קושי ממשי בבואם לגייס את ה-200 מיליארד יורו להגדלת קרן המטבע. אנגליה לפי שעה בחוץ ולפיכך כרגע מדובר על כ-150 מיליארד יורו שצריך לגייס מהמדינות השונות אשר גם להם הסתייגויות רבות. הגידול המיוחל במשאבי קרן המטבע, גם עם יתבצע, אינו מספיק בכדי להתמודד עם צונאמי של צרכי מחזור חוב באירופה כבר ברבעון הראשון של 2012.

230 מיליארד יורו חוב בנקאי הדורש מחזור, 300 מיליארד חוב ריבוני הדורש מחזור וכן 200 מיליארד יורו CDO הם רק חלק מתמונת המחזור הקשה ברבעון הראשון של שנת 2012. אחרי כל זה, הבנק המרכזי של אירופה מתעקש לסנדל עצמו בכל דרך ומודיע מעל לכל במה שהוא לא ייקח על עצמו את תפקיד המלווה למדינות. אנו תמימי דעים עם סוכנות הדירוג פיץ' כי טכנית ופוליטית פתרון מקיף למשבר אינו מצוי בטווח הקצר- היכונו לזעזועים.

המהלך המוניטארי המשולב של 6 בנקים מרכזים גדולים - הבנק המרכזי האירופאי, הבנק המרכזי האמריקאי, הבנק המרכזי הקנדי, הבנק המרכזי האנגלי, והבנק המרכזי היפני, הבנק המרכזי השוויצי - לאספקת מימון במטבע זר באמצעות מכרזי החלף מהווה עבורנו סימן מובהק כי הבנקים המרכזיים הגדולים נערכים לתסריט 2008, מה שמחייב אותנו להיערך גם כן.

בשנת 2008 המערכת המוניטארית האמריקנית פעלה ב-2 שלבים לטיפול במשבר הפיננסי. השלב הראשון היה הניסיון להתמודד עם חוסר התפקוד של הלוואות בין בנקאיות קצרות טווח המבוססות על ניירות ערך מסחריים, מדובר היה בשוק הנזיל ביותר ערב המשבר אשר פגיעה בו איימה על עתיד המערכת הפיננסית.

הפד השיק מכשיר הנקרא The Term Auction Facility בדצמבר 2007 על מנת לייצר ערוצים נוספים לבנקים להלוות מן הבנק המרכזי. הפד הלווה כ-500 מיליארד דולר במסגרת תכנית זו במרץ 2009, אך לא נעשה שימוש בערוץ מימון זה מאז אפריל 2010.

כלי חירום נוסף שהושק באוקטובר 2008 היה Commercial Paper Lending Facility, העניק מימון בהיקף מצטבר של 350 מיליארד דולר בינואר 2009 ונסגר לשימוש בפברואר 2010. הכלי השלישי בו נקט הפד על מנת להתמודד עם המשבר היו בדיוק אותם הסכמי החלף במטבע זר עליהם דווחנו לפני מספר שבועות.

מכרז זה משמש בנקים מרכזיים להשיג מימון במטבע זר ולגלגל אותו למערכת הפיננסית באותה מדינה הזועקת למימון במטבע זר, במקרה המדובר למימון דולרי. הסיכון במכרזי החלף אלו הוא שהבנקים במדינות אלו לא יוכלו להחזיר את החוב והבנק המרכזי הערב להם לא יוכל להחזיר את המימון אשר ניתן לא במסגרת מכרזי ההחלף.

הפדרל ריזרב העמיד בדצמבר 2008 כ-600 מיליארד דולר במסגרת מכרזי החלף אלו ואילו החל מינואר 2010 צנח השימוש באמצעי מימון זה למיליארדים בודדים. שלוש התכניות להגברת הנזילות אותן מנינו הופסקו בתחילת 2010 בשל העובדה שהנזילות חזרה לשווקים ולא היה בהן צורך עוד.

במהלך השנתיים האחרונות הבנק הפדרלי מצוי בשלב השני של התכנית לטיפול במשבר הפיננסי וביצע צמד הרחבות כמותיות בהיקפי ענק, במהלכן רכש אג"ח ממשלתי בשווקים הפתוחים על מנת לגרום לירידת תשואות באיגרות החוב הממשלתיות ולהקל על שוק המשכנתאות בפרט והמימון בכלכלת ארה"ב בפרט.

עוד פעל הפדרל ריזרב באמצעות Twist להארכת תיק האג"ח שלו ויש מעריכים כי בשנת 2012 יבצע תכנית הרחבה כמותית שלישית המבוססת על רכישת איגרות חוב מגובות משכנתאות. החזרה של הבנקים המרכזים להפעיל את הכלים להגברת הנזילות הינם סימן מובהק לכך כי בנקים אלו חוששים מפני חזרה למצב של מחנק אשראי ששרר בשווקים בשנת 2008 ולפיכך מתחילים להעמיד את כלי הנזילות הרלוונטיים שתופעלו בהצלחה באותה העת

בתקופה האחרונה קיים סוג של "עליהום" על כל מי שמעז להשוות את המשבר הנוכחי "למשבר ליהמן" בשנת 2008 בטענה כי הוא "זורע פחד", אולם ההתפתחויות מלמדות כי הבנקים המרכזיים מתחילים להיערך באינטנסיביות לתרחיש שכזה.

לא נופתע אם בשבועות הקרובים, נראה עוד ועוד תכניות לטיפול בבעיית הנזילות. ראוי לעקוב אחר ה-Ted Spread וה-Spread OIS. כל התרחבות של מרווחים אלו תאיץ את הפעלת והרחבת מכשירי הנזילות.

במקביל לייצור ערוצי הנזילות המהווים "ערוצי חמצן", יידרש הבנק המרכזי של אירופה לעבור מיידית לשלב השני בדיוק על פי המתווה בו פעל הפדרל ריזרב ולהתחיל לרכוש אג"ח בשוק הפתוח בהיקפי ענק.

לולא יבצע הבנק המרכזי של אירופה את תכנית הפדרל ריזרב בשידור חוזר תוך ביצוע התאמות רלוונטיות לתקופה, גוש היורו יהפוך לפרק בהיסטוריה כלכלית והמשבר הכלכלי באירופה ייצא משליטה, שכן לוח מחזורי החוב באירופה בשנת 2012 מאתגר וכבר בחודש ינואר נדרשת אירופה למחזר 80 מיליארד יורו.

שום בנק מרכזי לא יכול לתקן בעיה של חובות רעים, אך הוא בהחלט יכול לפתור בעיות של תפקוד שווקים ואמון משקיעים וזה תפקידו בעת הנוכחית.

עוד קובייה בדומינו האירופאי

ביום שישי הפחיתה סוכנות הדירוג מודי'ס את דירוג החוב של בלגיה מרמה של Aa1 לרמה של Aa3 והותירה אופק דירוג שלילי. הנימוקים בהם נקטה מודי'ס מוכרים ולמרבה הדאגה נכונים כמעט לכל המדינות באירופה. סוכנות דירוג החוב נימקה את הורדת הדירוג בהידרדרות תנאי המימון בגוש היורו, יחס חוב לתוצר גבוה (כ-100%) וההתחייבויות הגבוהות שנטלה על עצמה בלגיה כתוצאה מחילוץ דקסיה (בין 15%- 20% תוצר).

הדירוג של בלגיה הוכנס לבחינה בחודש אוקטובר והנה חלפו להם חודשיים ופסק הדין ניתן. הדינאמיקה הזו צפויה לחזור על עצמה לעיתים תדירות בשבועות הקרובים הן בכל האמור בדירוג החוב הריבוני והן בכל האמור בדירוג החוב של המערכת הפיננסית באירופה.

השווקים ממתינים בחשש "לגזר הדין" של סוכנות דירוג החוב S&P שהכניסה לא מזמן את כלל מדינות הגוש לבחינת דירוג. סוכנות הדירוג פיץ' הצטרפה "לחגיגה" והודיעה כי היא לא רואה פתרון כולל למשבר החובות בנמצא וכי 6 כלכלות: בלגיה, סלובניה, אירלנד, קפריסין איטליה וספרד בסכנת הורדת דירוג.

כמו כן" הודיעה סוכנות הדירוג כי דירוג החוב של צרפת עלול לרדת ועודדה את הבנק המרכזי האירופי לפעול. ככל הנראה, הורדת הדירוג של צרפת הינה רק עניין של זמן ועימה הורדת דירוג רוחבית למערכת הפיננסית בצרפת ופגיעה בדירוג החוב של קרן הייצוב שצרפת אחראית לכ-20% ממשאביה, נכון להיום דירוג של אף מדינה בגוש היורו אינו חסין.

כדור השלג של הורדות הדירוג ילווה אותנו בטווח הנראה לעין וישפיע לרעה על השווקים, איננו סבורים כי הדברים מגולמים בשווקים, שכן להפחתת דירוגים תדירות השפעה הן פסיכולוגית והן מימונית, השפעות שליליות אלו לטעמנו ממש לא מוצו.

השבוע בפסגות אירופה

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, צוטט כמתנגד נחרצות לרכישת אג"ח ריבוניות על ידי הבנק המרכזי בנימוק המוכר והחבוט אודות העדר מנדט לבצע פעולה מסוג זה.

בהינתן העובדה שהבנק המרכזי של אירופה מסרב לפעול כמלווה של מוצא אחרון, הרי מנהיגי אירופה חתרו השבוע לאישור הגדלה של קרן המטבע באמצעות הזרמת הלוואות בהיקף של 200 מיליארד יורו להגדלת כוחה של הקרן.

בהתאם לסיכומים מועידת בריסל ב-9.12, יוזרמו לקרן 150 מיליארד יורו ממדינות הגוש ועוד 50 מיליארד יורו ממדינות אירופה שאינן חברות בגוש.

על אף התקוות כי קרן המטבע תהווה תחליף ראוי לבנק המרכזי האירופי, הרי להבנתנו אין לרשותה ולא יהיו לרשותה את "כוח האש" הנדרש על מנת לטפל במשבר החובות באירופה באופן בלעדי אלא ככינור שני

ארה"ב כבר רמזה יותר מפעם אחת כי אין בכוונתה לחלץ את אירופה ומדינות ה-BRIC לא ששות להכניס "ראש בריא למיטה חולה" ולפיכך המפתחות לבעיה האירופאית היו ונשארו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#