פוטאש ביקשה אישור להגדיל החזקתה בכיל ל-25%

פוטאש ביקשה לרכוש את השליטה בכיל כבר ב-2006 אך בחברה לישראל סירבו ■ כעת, בעקבות האווירה הציבורית העוינת כלפי משפחת עופר, ייתכן שיש למשפחה הרהורים שניים

יורם גביזון

חברת Potash הקנדית, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, פנתה באחרונה לרשות החברות הממשלתיות בבקשה לקבל את אישורה להגדיל את החזקתה בחברת כימיקלים לישראל (כיל) ל-25%.

פוטאש מחזיקה כיום ב-13.9% ממניותיה של כיל והיא זקוקה לאישורה של רשות החברות הממשלתיות משום שלממשלת ישראל יש מניית זהב אותה קיבלה עם הנפקתה של כיל לבורסה ב-1992. מניית הזהב נועדה להגן על האינטרסים של המדינה במשאבי הטבע של ים המלח ואחת הזכויות שהיא מקנה למדינה היא זכות וטו על החזקה של למעלה מ-14% ממניותיה של כיל.

עידן עופר

פוטאש הגדילה באחרונה את החזקותיה בכיל בינואר ובפברואר 2010 כאשר רכשה 2.0% ממניותיה של כיל באמצעות הבנק השווייצי UBS תמורת 1.27 מיליארד שקל. פוטאש עשויה לנצל בכך את חולשת מנית כיל, שירדה ב-37% מתחילת 2011 על רקע החשש להשפעת המיתון העולמי על מחירי הסחורות ובעיקר אשלג וכן חששות מפני הגדלת התמלוגים שמשולמים למדינה על מכירת אשלג.

כיל נסחרת כיום בשווי של 45 מיליארד שקל, כך שהגדלת החזקתה של פוטאש כרוכה בהשקעה של 5 מיליארד שקל לפחות בהנחה שתידרש לשלם פרמיה מסוימת עבור רכישת נתח משמעותי ממניותיה של כיל. על פי הערכות, מתכוונת פוטאש להגדיל את החזקותיה ברכישות ממשקיעים מוסדיים בישראל ובעולם, ככל הנראה באמצעות UBS.

פוטאש לא הסתירה את כוונותיה לרכוש את השליטה בכיל מידי החברה לישראל שמחזיקה ב-52% וב-2006 אמר זאת ביל דויל, מנכ"ל החברה, בשיחת ועידה. החברה לישראל מסרה אז כי כיל אינה למכירה אולם ייתכן שבעקבות האווירה הציבורית העוינת כלפי משפחת עופר יש הרהורים שניים בחברה לישראל. רשות החברות הממשלתיות טרם גיבשה רשמית את עמדתה בנושא הגדלת החזקתה של פוטאש בכיל.

אם אכן פוטאש תגדיל את החזקתה בכיל, היא תבצר את שליטתה בשוק האשלג העולמי ובים המלח. פוטאש מחזיקה בנתח של 22% משוק האשלג העולמי וכן בשליטה בחברת האשלג הירדנית Arab Potash Company בעוד שכיל היא היצרנית השישית בגודלה בעולם עם כושר ייצור של 5 מיליון טונות אשלג לשנה כ-4 מיליון טונות מזה בים המלח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker