בעלי אג"ח טאו דורשים פירעון מייד; "לחשוף ההסכם עם לאומי"

(עדכון) עורך דינו של בן דב: הוא "שוקל בחיוב" את ההצעה להסדר ומעוניין להיפגש עם בעלי האג"ח בשבוע הבא ■ מחזיקי איגרות החוב: "הוא מנסה להרוויח זמן"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

(עדכון) לאחר שבנק לאומי הודיע אתמול כי הוא לא מוכן לקבל את הסדר החוב הדורש ממנו לוותר על בטוחות, מחזיקי איגרות החוב סדרה ב' ו-ג' של טאו תשואות לא מרוצים ממכתבו של אילן בן דב לציבור וסבורים כי הוא "רק מנסה להרוויח זמן". בעלי האג"ח הודיעו היום על כינוס אסיפה שבה לדעתם יהיה רוב להעמיד את איגרות החוב לפירעון מיידי.

חברת הנאמנות הרמטיק פירסמה מכתב בו היא "מזמנת אסיפת מחזיקי אג"ח דחופה שתתקיים ב-1 בינואר בשעה 15:00 בבית ציוני אמריקה באבן גבירול על מנת לאפשר למחזיקי שני הסדרות לקיים דיון משותף באשר לדרכי הפעולה ואופן שיתוף הפעולה בינהם לשם מימוש זכויותיהם.

"על סדר יומה של האסיפה תהיה נקיטת הליכים משפטיים להגנה על מחזיקי איגרות החוב, לצד בקשה להרחיב את זכויותיה של הנציגות להחליט בכל עת לפי שיקול דעתה הבלעדי להשעות את ההחלטה בדבר הפירעון המיידי.

בסופו של יום מטרת האסיפה הינה להעביר החלטה לגבי העמדה לפירעון מיידי את מלוא החוב של חברת טאו כלפי מחזיקי הסדרות. גורמים מקורבים לנושא טענו כי קיים רוב של כ- 75% להחלטה להעמיד את אגרות החוב לפירעון מיידי. משרד עורכי הדין קליר בניימיני וליפא מאיר מייצג את בעלי האג"ח.

נאמני טאו דורשים שקיפות מלאה מבנק לאומי

נאמני מחזיקי אגרות החוב של טאו סדרות ב ו-ג פנו לבנק לאומי בדרישה כי ייתן את הסכמתו המיידית לחשיפת המסמכים הנוגעים ליחסיו של הבנק עם חברת טאו. לדבריהם "הנציגות של מחזיקי אגרות החוב מבצעת בדיקות שונות ביחס להתנהלות חברת טאו בשנים האחרונות על מנת ללמוד פרטים בדבר הנסיבות שהביאו אותה למצבה הנוכחי הקשה".

לטענת נציגות מחזיקי האג"ח, הם הגיעו עם החברה להסכמות בדבר התנהלות בתקופת הביניים של המשא ומתן להסדר. במסגרת ההבנות התחייבה טאו להעביר לנציגות מסמכים. בנק לאומי מונע בבקשתו את העברת המסמכים לנציגי מחזיקי האג"ח.

חלק מהמסמכים אותם דורשים הנאמנים הינם בקשר להסכם שנחתם בין החברה לבין הבנק בינואר 2009 על כלל תיקוניו והתוספות לו. החברה לא העבירה את המסמכים בטענה שהיא צריכה את אישור הבנק להעברתם ועד היום לא קיבלה את אישורו לעניין שכן התחייבה לסודיות בעת חתימת ההסכם.

לטענת הנאמנות המצב הינו אבסורדי, שכן הלקוח של הבנק מאשר את הסרת הסודיות וההכלה הפסוקה אותה קבע בית המשפט ביחסי בנק לקוח הינה כי חובת הסודיות הינה של הבנק כלפי הלקוח ולא ההפך. מצבה הנוכחי של חברת טאו שהינה חברת חדלת פירעון שחלים עליה דיני בינהם החובה למסור כל מידע בנוגע לענייני החברה לידיעת כלל הנושים.

לאור כך הם דורשים שקיפות מלאה כלפי כלל הנושים ולטענתם "אם לבנק אין מה להסתיר אין לו כל סיבה שלא לפעול כאמור".

המכתב לבנק לאומי הופנה למנכ"ל בנק לאומי גליה מאור ולראש החטיבה העסקית, רפקת רוסק עמינח, ונכתב על ידי עו"ד אלון בינימני ועו"ד רענן קליר.

בן דב: שוקל בחיוב את ההצעה להסדר חוב

אמש הודיע בן דב כי הוא "שוקל בחיוב" את ההצעה להסדר חוב עם בעלי האג"ח של טאו תשואות. במכתב ששלח עורך דינו אמש, נכתב כי "בהמשך לשיחות שהתקיימו בינינו וכן במענה למכתבכם מיום 11 בדצמבר 2011, אליו צורף מסמך העקרונות בין החברה לבין נציגות מחזיקי איגרות החוב, התבקשתי להודיעכם על ידי מר אילן בן דב כי הוא לומד את ההצעה שפורטה במסמך העקרונות ואת משמעויותיה.

"מר בן דב ביקש להבהיר כי הוא שוקל את התהליך בחיוב ואולם נדרש לו פרק זמן נוסף כדי להשלים את בחינת ההצעה. מר בן דב מבקש לקיים עמכם פגישה כדי לדון בהצעה שגובשה על ידיכם ועל ידי הנציגות במהלך השבוע הבא לאחר שובו של בא כוחו, עו"ד יוסי אברהם, מחו"ל".

אתמול דיווחה טאו על משוכה חדשה לקראת אישור ההסדר לפריסת החובות בטאו. טאו דיווחה אתמול כי החטיבה העסקית של בנק לאומי מתנגדת לעקרונות מתווה הסדר החוב שחתמה עם נציגות בעלי האג"ח מסדרת ב' ו-ג'.

החובות של טאו ללאומי נאמדים ב-150 מיליון שקל, וכוללים חוב בסדרת אג"ח א' של כ-77 מיליון שקל (שלאומי ערב לו ומחזיק כחצי ממנו בתיק הנוסטרו), ואשראי שוטף של כ-77 מיליון שקל. כנגד התחייבויות אלה, קיבל לאומי ערבויות של בן דב בכ-140 מיליון שקל, וכן ביטחונות על תיק ניירות הערך של טאו הכולל אחזקות בחברות שונות, כשסכום הביטחונות גבוה יותר מהאשראי.

במסגרת ההסדר המוצע, יוחלפו שתי סדרות האג"ח של טאו בשתי סדרות חדשות: סדרה ד' בהיקף של כ-170 מיליון שקל, וסדרה ה' בהיקף של 78 מיליון שקל. אלה ייפרסו לתקופה ארוכה, כאשר מחזיקי האג"ח יקבלו עד 6 מיליון שקל מניות סאני אלקטרוניקה (כ-20% מהחברה) שבן דב יעביר לסאני.

כמו כן, הוצע שבן דב ימיר אג"ח ב' שברשותו בהיקף של 105 מיליון שקל למניות טאו; יזרים לטאו 20 מיליון שקל; והחברה תשלם לבעלי האג"ח 30 מיליון שקל במזומן. חבילה זו, שכוללת מתן שעבודים נוספים לבעלי האג"ח, משקפת כיום "תספורת" של 40%.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ