מנכ"ל דלק ישראל: "אין שום חשש להסדר חוב"

אבי בן-אסייאג: "מעלות פעלה בצורה לא מקצועית" ■ איגרות החוב של דלק ישראל נופלות במסחר עד 6% - התשואה המקסימאלית עולה ל-13.9%

ערן אזרן

(עדכון) "אין שום חשש שדלק ישראל תגיע להסדר חוב – כל אמירה אחרת היא חסרת אחריות", כך אמר היום (ה') ל-TheMarker מנכ"ל דלק ישראל, אבי בן אסייאג, בהתייחסות ראשונה להורדת הדירוג שביצעה אתמול מעלות. "אני חלוק על הדרך והמסקנה של מעלות. הסברנו לחברת הדירוג יותר מפעם אחת שדלק ישראל שונה מחברות אחרות", הוסיף בן-אסייאג.

אתמול הורידה חברת הדירוג מעלות S&Pאת דירוג האשראי של דלק ישראל בשתי דרגות לרמה של BBB (רמה בינונית), והעניקה לדירוג אופק "שלילי". במעלות הטילו ספק משמעותי בדבר יכולתה של החברה לפרוע את חלויות איגרות החוב בשנתיים הבאות ללא תמיכה מהותית של חברת האם - קבוצת דלק. בנימוקים להחלטת הדירוג, ציינו האנליסטים אלעד זלסקו וצבי בוימלר כי החולשה המאפיינת את ענף שיווק הדלקים התעצמה לאחר החלטת הממשלה להפחית את מרווח השיווק של הבנזין.

אבי בן אסייג עמוד 31
אבי בן אסייג

"בשונה מחברות דלק אחרות, לנו יש ארבע מגזרי פעילות - פעילות השקעה בעולם ובישראל (כמו האחזקה בדלק אירופה או הקרקע בצומת גלילות) בשווי במאות מיליוני שקלים שלא תורמת ל-EBITDA; פעילות של אחסון וניפוק שיושבת על נכסים פיננסים גבוהים; פעילות החוץ-תחנות שבה מוכרים דלק באשראי, וכמובן גם פעילות בתחנות.

"הסברנו למעלות שהם צריכים לבחון דרך ארבעת הפריזמות, ובהתאם לכך את המנוף של החברה. הם עושים זאת בצורה שונה, ולכן התוצאה שלהם שונה משלנו. ההסתכלות שלהם היא מאוד פשטנית. אצל חברות הדלק לסעיף הלקוחות והמלאי יש משמעות גדולה - יש לנו מלאי ויתרת חייבים בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, ועוד מלאי בתחנות של 240 מיליון שקל. במעלות מחברים את החוב לטווח הקצר גם לחוב הבנקאי. לטעמי זה לא מקצועי.

"עם זאת, אין להתעלם מהעובדה שהורדת מרווח השיווק נתנה ונותנת את אותותיה, וגם התחרות העולה בענף נותנים את אותותיהם כשהביטוי המיידי הוא שחיקה ברווחיות. אנחנו עושים מצדנו את כל הפעילות האפשריות הנדרשות כדי לשפר ולמתן את החלטת הממשלה".

"עושים את כל המהלכים הנדרשים לשפר את רמת המנוף"

על פי סקירת מעלות, לדלק ישראל מקורות נזילים בהיקף של 500 מיליון שקל לשנתיים הבאות בעוד שהיקף ההוצאות צפוי להיות יותר מ-2 מיליארד שקל (600 מיליון שקל מכך הן חלויות של אג"ח). האנליסטים ציינו כי הסביבה הענפית והכלכלית צפויה להוות עבור דלק ישראל אתגר משמעותי ותקשה על מחזור החוב במחצית 2012. "החברה תתקשה לגייס אג"ח חדשות בעלויות מימון סבירות ותגדיל את הישענותה על מערכת הבנקאית המקומית", נכתב בסקירה.

בשעה זו נופלות איגרות החוב של דלק ישראל עד 7%, כשהתשואה המקסימלית מטפסת לכ-13.9%. הנפילה משקפת את חשש המשקיעים, שמוכרים איגרות החוב בשוק, מכך שהחברה עלולה להתקשות לעמוד בתשלום חובותיה בשנים הבאות.

- איך תוכלו למחזר חוב בתשואה של 14%?

"כבר ראינו הרבה חברות שתשואות האג"ח שלהן עלו ואח"כ ירדו. מה שחשוב לנו הוא להתמקד בעסק כדי להביא לכך שיחסי הכיסוי יהיו טובים יותר".

- החברות האחרות לא הגיבו להורדת הדירוג באותה הצורה - מה הסיבה?

"אני חושב שהגורם העיקרי לכך היא שדירוג האשראי של דלק הורד בשתי דרגות. בחלק מהחברות יש גם תוכנית לרכישה חוזרת של אג"ח".

- האם דלק ישראל ממונפת יתר על המידה?

"דלק ישראל עושה את כל המהלכים הנדרשים כדי לשפר את רמת המנוף".

קשייה של דלק ישראל החלו לאחר שבחודש ספטמבר החליטה הממשלה על הפחתה של מרווח השיווק ב-25%. מרווח השיווק הינו החלק מתוך מחיר הדלק שנותר בידי החברות כרווח, כפי שנקבע על ידי הממשלה. הורדת מרוחי השיווק צפויה לפגוע בצורה משמעותית בתוצאותיה של דלק, ולהרע את מצבה הפיננסי. בסמוך לעדכון המרווחים עדכנה דלק ישראל כי מבחן שערכה על בסיס תוצאות 2010, העלה כי בעקבות החלטת הממשלה הרווח הגולמי צפוי לרדת ב-80 מיליון שקל או כ-61 מיליון שקל לאחר מסים. בדומה לשאר החברות, גם דלק ישראל הודיעה כי היא מתכוונת לבצע מגוון תהליכי התייעלות להפחתת הפגיעה הצפויה, וביניהם סגירת תחנות שאינן רווחיות, פיטורים ועוד.

מדובר בחברה שנייה של תשובה שנמצאת בקשיים תזרימיים. בימים אלה מגבש תשובה הסדר חוב בחברה נוספת שבשליטתו – דלק נדל"ן. החברה הגיעה לקשיים מהותיים בעקבות השקעות ממונפות שביצעה בימי הגאות בשווקים וצניחה בשווי נכסיה בשנים שלאחר מכן. החברה פועלת בימים אלה לקידום הסדר חוב כולל בחברה. בין השאר, ההסדר כולל הזרמת מאות מיליוני שקלים על ידי בעל השליטה, וכן "תספורת" של 900 מיליון שקל למחזיקי האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker