שטייניץ ופישר מינו צוות לבחינת התחרותיות בענף הבנקאות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שטייניץ ופישר מינו צוות לבחינת התחרותיות בענף הבנקאות

בראש הצוות יעמוד המפקח על הבנקים, דודו זקן; הצוות יבחן וימליץ על מהלכים להגברת התחרותיות בענף הבנקאות, במגזרי משקי הבית והעסקים הקטנים

15תגובות

>> חודשיים וחצי אחרי שפרופ' מנואל טרכטנברג הגיש את דו"ח המלצות הוועדה בראשותו, שכלל פרק בנושא השפעתה של מערכת הבנקאות הישראלית על יוקר המחיה בישראל - מינו אתמול שר האוצר יובל שטייניץ ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר את הוועדה לבחינת הגברת התחרות במערכת הבנקאות.

בראש הצוות יעמוד המפקח על הבנקים, דוד זקן, ועל חבריו נמנים נציגי בנק ישראל, משרד האוצר, משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה והרשות להגבלים עסקיים. אלא שבנק ישראל ומשרד האוצר החליטו בצעד יוצא דופן לא לחשוף את שמות הנציגים שיישבו בוועדה מחשש שיופעלו עליהם לחצים חזקים שיובילו להטיית המלצותיהם (ראו מסגרת).

סלמן אמיל

על פי כתב המינוי, הצוות יבחן וימליץ על מהלכים שונים להגברת התחרותיות בענף הבנקאות, בדגש על מגזרי משקי הבית והעסקים הקטנים - שני תחומים שבולטים בתחרות החלשה בהם או בהיעדר תחרות.

הבנקים הגדולים מציגים בדו"חותיהם רווחיות יוצאת דופן בפלח העסקים הקטנים, כשב-2010 היתה התשואה על ההון במגזר העסקים הקטנים 19%, ומגזר זה מהווה כמעט מדי שנה מקור מהותי לרווחים של מערכת הבנקאות. כמו כן, במגזר לקוחות משקי הבית, הסובל גם הוא מחסמים שמקשים על התחרות, צפויה הוועדה לבחון את החסמים המרכזיים ולפעול להסרתם.

בעבר התבטא נגיד בנק ישראל בחריפות נגד התנהלות הבנקים מול משקי הבית כשאמר שהוא עצמו לא מבין את תדפיס חשבון הבנק שלו, והוביל רפורמה שצימצמה את מספרן של עמלות הבנקים. ואולם בדיעבד, הרפורמה השפיעה על תמחור העמלות - אבל לא הובילה להגברת התחרות במערכת הבנק, אלא סיפקה תיקון קל לבעיות היסודיות שמושרשות עמוק יותר מאשר מחירה של עמלה כזו או אחרת.

המפקח סבור כי התחרות לא קשורה לריכוזיות

ועדת טרכטנברג העלתה חשש שהריכוזיות במערכת הבנקאות עלולה להוביל לפגיעה ברמת התחרות ולגביית מחירים לא תחרותיים. לכך מיתוספים ריבוי עמלות וחיובים המקשים על הלקוחות לאסוף מידע ולהשוות מחירים בין הבנקים.

ואולם בעוד שוועדת טרכטנברג מצאה כי "מערכת הבנקאות בישראל ריכוזית מאוד, כאשר חמש קבוצות בנקאיות עיקריות השולטות ב-93% מהנכסים בענף, ושני הבנקים הגדולים מחזיקים ב-57% מהנכסים כאמור" - הרי שהמפקח על הבנקים אמר בתחילת השבוע כי רמת התחרות לא קשורה בהכרח לריכוזיות מערכת הבנקאות.

"רמת התחרות לא בהכרח קשורה למבנה מערכת הבנקאות, כלומר לריכוזיות המערכת. עדות לכך אנו מוצאים בתחום המשכנתאות - אנחנו רואים תחרות גבוהה בתחום זה אף שמדובר באותם שחקנים כמו בתחומים אחרים. לכן יש מקום לבחון דרכים לחיזוק כוח המיקוח של הלקוחות, לפישוט המוצרים הבנקאיים וכן ליצירת תנאים שיאפשרו לגורמים נוספים לפעול בפלחי שוק שבהם המחיר גבוה מהמחיר שניתן לראותו כמחיר תחרותי", אמר המפקח בתחילת השבוע בכנס שהתקיים בתל אביב. מדברים אלה ניתן להבין כי אין בכוונת המפקח להוביל לשינוי מבנה המערכת אלא להסיר חסמים שמונעים כיום תחרות, או לכל הפחות מגבילים אותה.

אחד הנושאים החשובים שבהם תדון הוועדה - ושאליה התייחסה גם ועדת טרכטנברג - הוא הצורך בהקמת מערכת קרדיט סקורינג (דירוג אשראי) ללקוחות הפרטיים (קרדיט סקורינג) שתשרת את כל הבנקים. היעדרה של מערכת כזו מקשה על לקוח מבנק אחד לקבל אשראי מבנק אחר שלא מכיר את פרופיל הסיכון של הלקוח. הקמת מערכת קרדיט סקורינג אמורה לאפשר לכל בנק לעיין בפרופיל הסיכון של הלקוח הפוטנציאלי (על פי המידע שנצבר לגביו במערכת הקרדיט סקורינג) ולתמחר עבורו אשראי בהתאם.

מרבית הלקוחות צורכים כיום אשראי מהבנק שבו מתנהל חשבון הבנק שלהם, דבר שהופך אותם ללקוחות שבויים. נתון זה בולט במיוחד לנוכח העובדה כי שיעור מעבר הלקוחות בין הבנקים הוא שולי, והגיע ב-2010 לכ-6% בלבד.

תחום נוסף שבו צפויה הוועדה לעסוק הוא הגברת השקיפות של הבנקים כלפי הלקוחות. כיום הבנקים מציגים מבנה מסואב של תמחור מוצרים ושירותים בנקאיים שמקשים מאוד על ביצוע השוואה בין הבנקים.

כמו כן, הבנקים מציגים מחירים גבוהים מאוד בתעריפונים הרשמיים, אולם בפועל הבנקים מעניקים הנחות משמעותיות. מאחר שהן הבנק והן הלקוח יודעים כי תעריפון הבנק לא מייצג את המחירים בפועל, נוצר מצב שללקוח המבקש להשוות את התנאים בבנקים השונים אין בסיס להשוואה, ועליו לבזבז זמן יקר ולפנות פיסית לבנקים שונים בבקשה לקבלת הצעות.

בנוסף, מאחר שהבנקים גובים עשרות סוגים של עמלות וחיובים, הרי שגם בסופו של הליך איסוף המחירים הלקוח הממוצע מוצא את עצמו מתקשה להחליט לגבי זהות הבנק האטרקטיבי ביותר, לאור ריבוי הפרמטרים במשוואה.

מניירות עבודה של ועדת טרכטנברג שהגיעו לידי TheMarker עולה כי חברי ועדת טרכטנברג סברו כי פוטנציאל החיסכון לציבור כתוצאה מטיפול בהיעדר התחרות במערכת הבנקאות מסתכם בכ-8 מיליארד שקל בשנה. עוד העריכה הוועדה כי החיסכון לכל משק בית עשויה להסתכם ב-3,000 שקל בשנה. סכום זה לא נובע רק מתשלומים של משקי הבית לבנקים אלא גם בגין תשלומים בחסר שהבנקים משלמים על פיקדונות הציבור.

המלכוד של המפקח

עיתוי דיוני הוועדה עלול לשחק לטובת הבנקים, שכן בימים אלה מתמודדים הבנקים עם המשבר הכלכלי הקשה המאיים על מערכת הבנקאות האירופית. המשבר האירופי - שפגע גם בשוק ההון המקומי, ביצוא הישראלי ובצריכה הפרטית בישראל - כבר פגע בתוצאות הבנקים לרבעון השלישי, ועל פי הערכות גם בדו"חות הרבעון הרביעי שיוצגו בסוף מארס תורגש פגיעה כתוצאה מהמצב בשווקים ומהמשבר הקשה באירופה.

לצד זאת, וכחלק מלקחי המשבר בשווקים, המגמה בעולם היא לחזק את האיתנות הפיננסית של הבנקים על ידי העלאת דרישות יחס הלימות ההון בבנקים. בכוונת המפקח על הבנקים להודיע במהלך הרבעון הראשון של 2012 על העלאת דרישות הלימות ההון מהבנקים הישראליים.

הגברת התחרות במערכת הבנקאות עשויה לפגוע ברווחיות הבנקים, וכתוצאה מכך להקשות עליהם להגיע ליעדי הלימות ההון שיקבע המפקח - ועל כן המפקח על הבנקים שיעמוד בראש הוועדה עשוי למצוא את עצמו במלכוד מסוים.

פגיעה ברווחיות הבנקים לאורך זמן עלולה לפגוע ביכולות גיוס ההון, החוב ויכולת גיוס הפיקדונות, כך שהגברת התחרות בין הבנקים עשויה להקשות עליהם להגיע ליעדי הלימות ההון. על כן, המהלך להגברת התחרותיות במערכת הבנקאות ישולב ככל הנראה במהלך להגברת היעילות במערכת הבנקאות.

ועדת טרכטנברג קבעה בדו"ח שהוגש לראש הממשלה כי "בהשוואה בינלאומית, נלמד כי המערכת הבנקאית בישראל מתאפיינת בהוצאות תפעוליות גבוהות ביחס לתפוקה הנאמדות בכ-2 מיליארד שקל בשנה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#