בלעדי |

שרי אריסון רוכשת את מניות אחיה בפועלים תחת תנאים

בעלת השליטה בבנק קיבלה היתר לרכוש את אחזקות מיקי אריסון בבנק הפועלים; ל-TheMarker נודע כי ההיתר ניתן רק לאחר שבנק הפועלים עמד בתנאים שנדרשו מצד בנק ישראל בעניין חיזוק מעמדם של הדירקטורים החיצוניים בבנק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק הפועלים דיווח הבוקר כי בעלת השליטה בבנק, שרי אריסון, קיבלה אתמול (ב') אישור מבנק ישראל לרכישת אחזקותיו של אחיה, מיקי אריסון בבנק הפועלים, כך שלאחר הרכישה תחזיק שרי אריסון לבדה ב-100% ממניות השליטה בבנק הפועלים.

שרי אריסוןצילום: אלון רון

אריסון שולטת בבנק הפועלים באמצעות חברת אריסון אחזקות, שמחזיקה ב-20% ממניות בנק הפועלים. אריסון אחזקות מוחזקת על ידי שרי אריסון, כאשר לאחיה אחזקות מיעוט בחברה המהוות 23% ממניות החברה. על פי הדיווח של בנק הפועלים, בנק ישראל אישר לאריסון החזקות לבצע רכישה עצמית של מניות כך שאריסון אחזקות תרכוש את מלוא אחזקותיו של מיקי אריסון בחברה.

מבחינת בנק ישראל מתן ההיתר אינו מהלך טריוויאלי, שכן בעקבות אישור המהלך יהפוך בנק הפועלים לבנק הראשון שנמצא בשליטה מלאה של אדם אחד בעוד שבנקים אחרים נשלטים בידי מספר קבוצות. דיסקונט נשלט בידי המשפחות ברונפמן ושרהן, מזרחי בידי משפחות עופר וורטהיימר, והבינלאומי נשלט בידי המשפחות בינו, אבלס וליברמן.

ל-TheMarker נודע כי בנק ישראל אישר את יציאתו של מיקי אריסון מגרעין השליטה רק לאחר שבנק הפועלים עמד בדרישה מצד בנק ישראל לחזק את מעמדם של הדירקטורים החיצוניים בבנק וזאת לפי הוראה 301 לנוהל בנקאי תקין.

במערכת הבנקאות מציינים כי למהלך של רכישת אחזקותיו של מיקי אריסון בבנק הפועלים לא צפויות להיות השלכות על הבנק שכן מיקי אריסון לא היה מעורב באופן פעיל.

בדירקטוריון אריסון אחזקות חברים 7 דירקטורים, מתוכם 6 מטעם שרי אריסון: שרי אריסון עצמה, שלושת ילדיה, אפרת פלד ואירית איזקסון בנוסף לדירקטור אחד המזוהה עם מיקי אריסון.

האחים אריסון ניהלו בארבע שנים האחרונות שיחות בעניין הפרדת האחזקות בחברה, כאשר בשנים האחרונות התמקדה שרי אריסון ברכישת אחזקות שותפיה לשליטה בבנק כאשר רכשה את החזקותיו של יו"ר הבנק לשעבר, שלמה נחמה, וכן את אחזקות משפחת דנקנר.

כעת כאשר רכישת מניות השותפים הסתיימה מגיעה ארסיון לשלב האחרון בתכנית והוא רכישת אחזקות אחיה בחברה. אריסון שולטת בבנק הפועלים באמצעות חברת אריסון אחזקות, שמחזיקה ב-20% ממניות בנק הפועלים. אריסון אחזקות מוחזקת על ידי שרי אריסון, כאשר לאחיה אחזקות מיעוט בחברה המהוות 23% ממניות החברה.

על פי הערכות בשוק העסקה בין האחים תושלם בתוך ימים או שבועות בודדים. אריסון אחזקות הינה חברת אחזקות, כאשר בצד הנכסים מחזיקה החברה ב-20% ממניות בנק הפועלים (חלקה של החברה בהון העצמי של בנק הפועלים נאמד בכ-4.6 מיליארד שקל) כמו כן מחזיקה החברה בקופת מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. בנוסף, בידי החברה כתב ערבות מצד בעלת השליטה לטובת בעלי האג"ח בהיקף של 500 מיליון שקל.

בצד ההתחייבויות, לחברה חוב כלפי בעלי אג"ח פרטיות בהיקף של 1.5 מיליארד שקל וחוב נוסף כלפי המערכת הבנקאית. על פי הערכות החוב הפיננסי נטו של אריסון אחזקות מסתכם בכ-2 מיליארד שקל בקירוב.

על פי הערכות אלו, שווי הנכסים נטו של אריסון החזקות נאמד בכ-2.6 מיליארד שקל, כך ששווי חלקו של מיקי אריסון בחברה נאמד בכ-600 מיליון שקל. עם זאת הערכה היא כי מרבית התשלום יתבצע בדרך של התחשבנות בין האחים וכי רכישת המניות לא תהווה מעמסה פיננסית משמעותית על החברה.

מעבר לאחזקה במניות בנק הפועלים (20%) באמצעות חברת אריסון אחזקות, מחזיקה שרי אריסון גם ב-2.4% ממניות בנק הפועלים באמצעות חברת מלח תעשיות שבשליטתה. דוברת אריסון אחזקות סירבה להתייחס לעסקה הנרקמת בין האחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker