גל התביעות נגד ביטוחים מיותרים בקרנות הפנסיה מגיע לכלל ביטוח

TheMarker חשף כי קרנות פנסיה גובות פרמיות על כיסויי ביטוח שאינם רלוונטיים לחלק גדול מהעמיתים; כעת הוגשה תביעה ייצוגית על מכירת ביטוחים לא רלוונטיים בהיקף של 113 מיליון שקל הוגשה נגד כלל ביטוח, ומצטרפת לתביעות שהוגשו נגד חברות ביטוח אחרות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> שלושה חודשים לאחר חשיפת TheMarker שלפיה קרנות פנסיה גובות מהעמיתים פרמיות על ביטוחים לא רלוונטיים להם, מתרחב גל התביעות נגד חברות הביטוח המחזיקות בקרנות פנסיה. בשבוע האחרון הוגשה תביעה חמישית בעניין לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הפעם נגד כלל, המנהלת את קרן הפנסיה השלישית בישראל, מיטבית עתודות.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

התביעה הוגשה במקביל לבקשה לאשרה כתביעה ייצוגית, בסך 113 מיליון שקל. לפני חודשיים הוגשו תביעות דומות נגד חברות הפנסיה של מנורה מבטחים, מגדל, הראל והפניקס. עד כה הוגשו בתחום זה תביעות בסך 549 מיליון שקל.

התובעים, הנמנים עם עמיתי קרן הפנסיה של כלל, טוענים כי הקרן מכרה במשך שנים לעמיתים רבים כיסויי ביטוח שאין מאחוריהם דבר ושאינם רלוונטיים למבוטחים. מדובר בכיסויים לביטוח שארים (כיסוי על מקרה מוות) שבהם מבוטחים אוטומטית כל המצטרפים לקרנות הפנסיה.

ביטוח שארים אמור להבטיח שבמקרה שבו החוסך נפטר, השארים שלו יוכלו להמשיך לחיות בכבוד באמצעות קצבאות חודשיות. אלא שלפי החוק, בשונה מביטוח מנהלים, שמאפשר לרשום את מי שרוצים כמוטב שבמקרה מוות יקבל את תשלומי ביטוח החיים, בקרן פנסיה יכולים לקבלם רק בני זוג או ילדים בני פחות מ-21. בשל כך, הכיסויים לביטוח שארים לא רלוונטיים לעמיתים רווקים או אלמנים וגרושים שלהם ילדים בני יותר מ-21.

למרות זאת, מדי חודש גובות קרנות הפנסיה מהעמיתים פרמיות על ביטוח שארים. הפרמיה המיותרת פוגעת בהיקף ניכר בחיסכון שהעמיתים צוברים, ובסופו של דבר בפנסיה שיקבלו עם הפרישה.

חברות הפנסיה מודעות למצבם המשפחתי של אותם חוסכים ואף מציינות אותו בדו"חות הרבעוניים לעמיתים, אך לא טורחות לתקן את המצב. החוסכים צריכים לפנות מיוזמתם לקרנות הפנסיה, למלא טופס ולבקש לעבור מסלול. אלא שגם אז הם לא יכולים לישון בשקט. לאחר שנתיים הם מועברים אוטומטית בחזרה למסלול ברירת המחדל הבעייתי, מבלי שחברות הפנסיה טורחות ליידע אותם על כך.

מי שבכל זאת ירצה לשמור על המסלול המתאים יצטרך לזכור כי עברו שנתיים ולפנות שוב לקרן ביוזמתו. קבוצה נוספת של עמיתים שמשלמים ביטוח שארים גבוה מדי היא זוגות נשואים ללא ילדים, האמורים לשלם ביטוח שארים מופחת בשל היקף הכיסוי המוגבל, שלא כולל קצבת שארים לילדים.

ברגע שנגבות מהעמיתים בקרן פרמיות עודפות שלא קשורות לצרכים הביטוחיים שלהם, הן מתורגמות לתשואה הנקראת "תשואה דמוגרפית". התשואה הזו והתשואה מהשקעות שמניבה הקרן משוקללות לנתון תשואה אחד, המוצג לחוסכים מדי רבעון כתשואה שהניבה קרן הפנסיה. ככל שקרנות הפנסיה יגבו פרמיות עודפות ומיותרות מהחוסכים, הן יציגו תמונה ורודה שלפיה התשואה בקרן גבוהה.

מכלל נמסר בתגובה: "עדיין לא קיבלנו את התביעה. כשתגיע נלמד אותה. בכל מקרה, על פי תקנון הקרן יכול עמית שאין לו בת זוג או ילד מתחת לגיל 21 להודיע על כך שהוא מוותר על כיסוי ביטוחי למקרה מוות, ובקשתו מתקבלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker