מי מרוויח מהערכת השווי? "מיטיבה עם משפחת עופר - ופחות עם הציבור"

לקראת המיזוג בין מליסרון לבריטיש ישראל אמורה בעלת השליטה, משפחת עופר, לרכוש את מניות הציבור בבריטיש תמורת מזומן ומניות מליסרון ■ לשם כך היא הצטיידה בהערכת שווי של רו"ח יצחק סוארי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> חברת הנדל"ן מליסרון, שבשליטת אחים עופר השקעות, ממשיכה להיערך לעסקה למיזוגה עם החברה הבת בריטיש ישראל, שתכלול מרכיב מזומן והחלפת מניות. כדי להיערך למיזוג תרכוש מליסרון את מניות הציבור בבריטיש ישראל.

יצחק סואריצילום: ניר קידר

שלשום פורסמו הערכות השווי למליסרון ולבריטיש, שהוזמנו בידי מליסרון ובוצעו בידי המשרד של פרופ' יצחק סוארי. תמורת הערכות אלה קיבל סוארי תשלום הנאמד במאות אלפי שקלים. ההצעה של מליסרון היא לרכישת 70% ממניות בריטיש שמוחזקות בידי ציבור תמורת 14 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-450 מיליון שקל, והיתר לפי יחס החלפה של 3:16 מניות מליסרון לבריטיש בהתאמה.

ההצעה ניתנה לקראת המיזוג המעודכן שהציעה באחרונה מליסרון לבעלי מניות המיעוט בקרב הציבור של בריטיש (28.4%), המחזיקים ב-46.3 מיליון מניות של החברה ששווי שוק שלהן נאמד ב-650 מיליון שקל.

הערכות השווי של סוארי ושותפו אורי כהן נוקבות לבריטיש ישראל טווח שווי של 2.094-2.3 מיליארד שקל. שווי זה גוזר מחיר של 12.8-14.1 שקל למניה ובממוצע 13.5 שקל למניה. גם בעבור מליסרון, הנכס שיקבלו מחזיקי המניות בבריטיש לצד המזומן, ביצע סוארי הערכה. את מליסרון העריך סוארי ב-2.25-2.53 מיליארד שקל. שווי זה גוזר מחיר של 61-68.6 שקל למניית מליסרון.

מדובר על ממוצעים של 2.2 מיליארד שקל ו-2.39 מיליארד שקל לבריטיש ומליסרון בהתאמה, כשההון העצמי העדכני של בריטיש הוא 2.25 מיליארד שקל, ושל מליסרון הוא 2.54 מיליארד שקל. כך, יחס ההחלפה הנגזר מהערכות השווי הוא 0.210-0.205 מניות מליסרון לכל מניית בריטיש, לעומת 0.1875 בהצעה הרשמית (3:16) של מליסרון. זאת בזמן שמשפחת עופר שילמה לבעלים הקודמים בבריטיש, ליאו נואי ופויו זבלודוביץ', בעבור מניות השליטה מחיר של 14.5 שקל למניה - כך שבניכוי הדיווידנדים שחולקו מאז הרכישה מדובר במחיר של 14.1 שקל למניה.

בנוסף להערכות שווי צפויות מליסרון ובריטיש לפרסם בימים הקרובים חוות דעת הוגנות להערכת השווי של סוארי. אתמול כבר היו גופים שלא התלהבו מהערכת השווי של סוארי.

כך, אדר עציוני, אנליסט הנדל"ן של מגדל שוקי הון, אמר אתמול: "הערכת השווי של סוארי מיטיבה יותר עם משפחת עופר ופחות עם ציבור. הערכת השווי של בריטיש ישראל אינה מביאה בחשבון את פוטנציאל הצמיחה הקיים והצפוי לרבעונים הקרובים. התמחור שלו זוכה מליסרון בהצעת המיזוג ראוי אך נדיב הרבה יותר מהשווי הנקוב בהערכת השווי, בוודאי יותר מאשר התמחור הראוי לבריטיש". מגדל ביטוח מחזיקה בכ-7% מהון המניות של בריטיש, ונחשבת גורם הדומיננטי שעשוי להכריע אם הצעת הרכש תתקבל.

בסקירה ללקוחות שהגיעה לידי TheMarker, מסמן עציוני כמה הערות מהותיות לגבי הערכת השווי של סוארי. עציוני מסב את תשומת הלב לכך כי הערכת שווי נדל"ן להשקעה של בריטיש נעשתה לפי הכנסות תפעוליות נטו (NOI) של 560 מיליון שקל על בסיס המחצית הראשונה של 2011 בגילום שנתי. לעומת זאת, טוענים במגדל שוקי הון כי רמת ה-NOI ברבעון השלישי כבר הסתכמה ב-606 מיליון שקל בגילום שנתי, וצפויה לגדול משמעותית ברבעונים הקרובים לרמה מייצגת של 640 מיליון שקל.

משרדו של סוארי היה מעורב בשנים אחרונות בכמה הערכות שווי וחוות דעת כלכליות שכיכבו בכותרות. כך, הוא העניק הערכת שווי אופטימית לחברת גנדן תעופה ותיירות, במסגרת העסקה שבוצעה ב-2009, ובה העבירו נוחי דנקנר, אבי פישר ובעלי עניין אחרים באי.די.בי את השליטה בחברת התעופה הבעייתית ישראייר לידי אי.די.בי פיתוח.

הסכום ששולם בעבור המניות היה נמוך יחסית. המחיר האמיתי של העסקה היה שחרורם של דנקנר ופישר, המשנה למנכ"ל החברה, מערבויות אישיות בסכום של 43 מיליון דולר שנתנו אישית ובאמצעות חברת גנדן הולדינגס שבשליטתם לישראייר, הנושאת על גבה חובות של יותר מ-100 מיליון שקל.

אמנם הערכת השווי של סוארי חזתה כי הכנסותיה של ישראייר יגיעו ב-2010 ל-227 מיליון דולר, ובפועל הם היו 241 מיליון דולר. ואולם מבחינת הפרמטרים התפעוליים ושיעורי התפוסה של ישראייר, ההערכה של סוארי היתה רחוקה מהמציאות, ובינתיים לא ידוע על סימני התאוששות של ישראייר.

ב-2009 העריך סוארי את שוויה של בזן (בתי זיקוק לנפט) שבשליטת עופר בכ-2 מיליארד דולר. זאת במסגרת עסקת מיזוגה של כרמל אולפינים לתוך בזן והקצאה של כ-20% ממניות בזן לפטרוכימיים. כיום בזן נסחרת לפי שווי שוק של פחות מ-1.3 מיליארד דולר.

ל-TheMarker נודע כי מליסרון מקדמת בימים אלה הנפקה פרטית ללא ביטחונות בהיקף של כ-100-150 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרה ד'. סדרה זו היא בעלת דירוג של AA מינוס מ-S&P מעלות, בעלת מח"מ (משך חיים מוצע) של כשלוש שנים ונסחרת בתשואה לפדיון של 2.9%. האיגרת עומדת לפירעון ב-2012-2017. את ההנפקה מובילות חברות כלל חיתום בניהולה של טל רובינשטיין ואקסלנס חיתום בניהולו של שרון יגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker