מעלות חתכה בשתי דרגות את דירוג האשראי של "הום סנטר"

במועד גיוס החוב (2008) העניקה מעלות דירוג של A מינוס לסדרת האג"ח עם תחזית דירוג "יציבה" ■ הדירוג עומד כעת על BBB עם אופק "שלילי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

זמנים קשים לרשתות "עשה זאת בעצמך". לאחר אזהרת הרווח והורדת הדירוג לאייס דיפו, גם הרשת המתחרה הום סנטר, שבבעלות אליעזר פישמן, סופגת הורדת דירוג מידי S&P מעלות. חברת דירוג האשראי הורידה היום (ב') את דירוג האג"ח של החברה בשתי דרגות לרמה של BBB (רמת דירוג בינונית), והכניסה אותה לרשימת מעקב (Credit watch) עם אופק "שלילי".

"אנו מעריכים את רמת הנזילות של הום סנטר כחלשה בהתחשב בהישענות שלה על חוב בנקאי לזמן קצר, סבירות גבוהה להפרת התניה פיננסית מול בעלי אג"ח סדרה א' במחצית 2012 אם לא יושג כתב ויתור, והתחזית שלנו היא להיעדר תזרים מזומנים חופשי (מתואם) בטווח הקרוב", כותבים כלכלני מעלות בסקירה שפרסמו.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

הום סנטר היא אחת מרשת "עשה זאת בעצמך" הגדולות בישראל. הרשת, שנוסדה ב-1992, מונה 44 סניפים. נתח השוק המוערך שלה עומד על כ-25%. הרשת אף התרחבה למדינות נוספות בעולם, ומחזיקה כעת סניפים בקפריסין וברוסיה. באוגוסט השנה חתמה החברה על חוזה עם סלקום כדי להפוך למעפיל וירטואלי החל משנת 2012.

החברה אינה נסחרת בבורסה, אך הנפיקה סדרת איגרות חוב אחת בשנת 2008 בהיקף (ערך נקוב) של 265 מיליון שקל. החוב שהונפק אינו סחיר. במועד הגיוס העניקה מעלות דירוג של A מינוס לאג"ח עם תחזית דירוג "יציבה". כ-205 מיליון שקל מתמורת ההנפקה יועדו למחזור חוב בנקאי, והיתר ניתן כהלוואה לחברה האחות "עשה זאת בעצמך" (DIY) ברוסיה. לאחר שפישמן ביצע תשלום ראשון של האג"ח בחודש יוני האחרון, החברה נדרשת לשלם כעת עוד 195 מיליון שקל לבעלי האג"ח.

בחברת הדירוג "מוטרדים" מיכולתה של הום סנטר לעמוד בתשלום התחייבויותיה (קרן+ריבית) על האג"ח בהיקף של כ-53 מיליון שקל במהלך השנה הקרובה. "הביצועים התפעוליים של החברה סובלים ממאפיינים מאתגרים של הענף, לרבות הגברת רמת התחרות, עונתיות, וחשיפה גבוהה לשינוים מקרו-כלכליים", כותבים במעלות. כלל החלויות השוטפות של החברה בשנת 2012 צפויות לעמוד על 150 מיליון שקל, בעוד לחברה יתרות נזילות של כ-60 מיליון שקל בלבד.

לפני כשלושה שבועות הורידה מעלות את דירוג האשראי של החברה המתחרה אייס דיפו לרמה ספקולטיבית של CC, לאחר שזו הוציאה אזהרת רווח למשקיעים. החברה, שבשליטת משה גאון ושלמה זבידה, דיווחה ברבעון האחרון על הפסד של 25 מיליון שקל. בסה"כ, רשמה החברה פידיון של 205 מיליון שקל - ירידה של 7% לעומת הרבעון המקביל. כעת תשואות האג"ח של עומדות על 75$% - המשקפות את חוסר אמון המשקיעים ביכולת החזר החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker