בנקים |

"דאגה באשר לרמת התחרות במגזר הפיננסי"

ביחס לעמלות הבנקים ממשקי הבית נכתב בסקירה כי "הושגה התקדמות טובה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

הסקירה הכלכלית שפירסם הבוקר ארגון ה-OECD כללה גם פרק בנושא מערכת הבנקאות בישראל. בסקירה נכתב כי "נותרה דאגה באשר לרמת התחרות במגזר הפיננסי. לחששות אלה 2 ממדים בסיסיים: הראשון ברור למדי - המתווכים הפיננסיים עשויים לשתף פעולה בתכנון ובקביעת אמות המידה של מוצרים פיננסיים קמעונאיים. החשש השני נוגע לעובדה שמרבית המוסדות הפיננסיים נשלטים על ידי קבוצות עסקיות ישראליות בעלות אינטרסים משמעותיים במגזרים הלא-פיננסיים. במונחים רחבים, ייתכן והדבר תורם משמעותית לכוח והשפעה מופרזים של קבוצות אלה ושל היחידים ששולטים בהן".

ביחס למסקנות מהמשבר הכלכלי של 2008, נכתב בסקירה כי "המשבר של 2008-2009 חשף חולשות מסוימות במנגנונים המטפלים בבנקים בקשיים ועם אלה יש להתמודד. החקיקה הקיימת נחקקה עוד בשנת 1969 ואינה מספיק בהירה בנקודות מסוימות ומיושנת באחרות. באופן מיוחד, בנק ישראל ממליץ על חיזוק סמכויות הנגיד והמפקח של הבנקים, לצורך התערבות מוקדמת עם הופעת איום על יציבותו של בנק. בנוסף, הבנק ממליץ על הוראות שיעקפו את הדרישות המשפטיות לגילוי פומבי כאשר בנקים נמצאים בקשיים, על מנת לסייע להצלה דיסקרטית, ועל ידי כך להנמיך את הסיכון לפאניקה בשווקים ובקרב הציבור בכלל. הדו"ח גם ממליץ על כללים ברורים יותר, לגבי הבטחונות שבנק ישראל יוכל לקבל על מנת להבטיח את האשראי".

ביחס לעמלות הבנקים נכתב בסקירה כי "הושגה התקדמות טובה לגבי העמלות בבנקאות הקמעונאית, שהיו זמן רב מושא לתלונות מצד הציבור. ההערכה האחרונה של העמלות מאז שינוי הכללים מעידה על השגת התקדמות מסוימת: לדוגמה, הדו"ח מצא שהעמלות על שירותי עו”ש ירדו ב-13% בממוצע במונחים ריאליים והעמלות על כרטיסי אשראי במעל 20%".

OECD על כלכלת ישראל ב-2011

כמו כן, הדו"ח מצא שמבצעי קידום המכירות הפכו להיות נפוצים יותר, דבר שמעיד גם הוא על כך שהבנקים מתחרים ביתר מרץ. יתר על כן, בעקבות הרפורמה של 2008 ננקטו צעדים נוספים: בדצמבר 2010 הוכנסו תיקונים רגולטורים המיועדים לסייע במעבר ממנפיק כרטיס אשראי אחד למשנהו ובשנת 2011 הועברה חקיקה המיועדת לעודד עוד יותר את התחרות בשוק כרטיסי האשראי 7.

זאת ועוד, הוצעו רפורמות בעמלות, הנגבות על ידי קרנות חיסכון מוסדיות. בשנת 2010 הוגש לכנסת דו"ח שמצא העלאות משמעותיות בעמלות הניהול השנתיות של קופות גמל וקרנות פנסיה מאז שאלה הועברו מהבנקים לחברות הביטוח.

בתגובה, אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון הציע שינויים שונים. בעיקר כי לדמי הניהול השנתיים בקופות גמל ומוצרים תלויי תשואה תיקבע תקרה של 1.2% מהנכסים הצבורים ו-5% מההפרשות, בעוד שדמי הניהול בקרנות הפנסיה החדשות ישארו בשיעור של 2% מהנכסים ו-6% מההפרשות. חברות הניהול יורשו לשנות את העמלות שלהן רק פעם בשנתיים.

לבטל את הטבות המס על קרנות ההשתלמות

דו"ח ה-OECD ממליץ לבטל את הטבות המס על חיסכון בקרנות השתלמות: "חרף שמן כקרנות השתלמות, ניתן להשתמש בחיסכון למגוון רחב של שירותים וצריכה. את הטבות המס על החיסכון לטווח קצר כמו בקרנות ההשתלמות, קשה להצדיק מנימוקים כלכליים. כיוון שאלו מטות את ההחלטה על צריכה או חיסכון ומעוותות את הקצאת המשאבים".

הדו"ח מתריע מהגדלה נוספת של חיסכון החובה לפנסיה במסגרת חוק פנסיה חובה. "על פי רוב, כאשר מנהיגים או מגדילים הפרשות חובה, פוטרים את אלה הקרובים לגיל פרישה בשל חששות לגבי הסיכון של תשואת שוק. כאן ההסכם בנושא הוא חריג ולא פוטרים בו את העובדים המבוגרים יותר".

הדו"ח קורא לישראל לפשט את מוצרי הפנסיה שלה ואת ההשכלה הפיננסית של הציבור. "אפילו הבחירה בין המוצרים מהסוג הבסיסי דורשת היום הערכה מתוחכמת למדי", נטען בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker