מומחי המס המובילים מסבירים איך מתמודדים עם שינויי החקיקה בתחום - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
משנים מסלול

מומחי המס המובילים מסבירים איך מתמודדים עם שינויי החקיקה בתחום

החוק מגדיל את שיעור המס על רווחי הון מני"ע, מדיווידנדים ואפילו מריבית על פיקדונות ■ כשמדובר בני"ע סחירים, החוק מאפשר מכירה רעיונית עד סוף השנה; וגם - הקמת חברות למטרות מס הופכת להרבה פחות משתלמת ■ מומחי מס ממליצים כיצד להתמודד עם השינויים במיסוי

2תגובות

>> החוק לשינוי נטל המס עבר בשבוע שעבר. הוא מביא עמו הקלה בנטל המס לחלק מהאוכלוסייה, והכבדה בנטל למגזרים אחרים. בכל מקרה, שינויי החקיקה האחרונים שהתקבלו בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג מחייבים לקבל החלטות - במיוחד לאור העובדה שכמה מהשינויים, שהיו אמורים להיכנס לתוקף רק באפריל 2012, ייכנסו לתוקף כבר בתחילת ינואר.

פנינו לכמה ממומחי המס המובילים בישראל כדי להבין מה השתנה ומה כדאי לעשות עם ההשקעות בניירות ערך, בנדל"ן ובחברות ארנק.

אחד השינויים המשמעותיים בחוק לשינוי נטל המס הוא שהחל בינואר 2012 יעלה שיעור המס על רווחי הון ממכירת ניירות ערך נסחרים ומיחידות של קרן נאמנות פטורה. לרוב המשקיעים המס יעלה מ-20% ל-25%, ובמקרה של בעלי שליטה מדובר בהעלאה מ-25% ל-30%.

"על פניו היה טבעי לחשוב שהעלאת המס תהיה בתוקף רק לגבי רווחים שנצברו מיום התיקון ואילך, אבל המחוקק קבע שהמס יחול גם רטרואקטיבית - על רווחים שכבר קיימים בתיקי ההשקעות בניירות ערך סחירים", אומרת רו"ח רעיה קידר, בעלת משרד עצמאי לייעוץ מס.

לכן, לדברי קידר, בתיקון נקבע כי בדצמבר ניתן יהיה לבצע מכירה רעיונית של ניירות ערך: "המכירה הרעיונית בעצם תיצור לנייר הערך עלות חדשה, כך שבמועד המכירה שיעור המס החדש, הגבוה, ישולם רק על עליית הערך הנוספת, אם תהיה כזו. מי שלא יבצע מכירה רעיונית עד סוף דצמבר, ישלם מס בשיעור הגבוה גם על הרווחים שנצברו בתיק עד היום, אף שהרווחים נוצרו לפני העלאת שיעור המס".

דלת לקיזוז הפסדי הון

עם זאת, קידר מוסיפה כי ההחלטה לבצע מכירה רעיונית אינה טריוויאלית: "יש להביא בחשבון כי המכירה הרעיונית מחייבת את המוכר להוציא כסף במזומן, מהכיס, או לממש חלק מתיק המניות כדי לשלם את המס". בנוסף, לדבריה, מי שיבצע מכירה רעיונית ובהמשך ימכור את נייר הערך בסכום הנמוך משוויו בעת המכירה הרעיונית, לא יהיה זכאי להחזר מס, והוא יצטרך "למצוא" רווחי הון כדי לקזז את ההפסדים האלה כנגדם.

מי שמחזיק ניירות ערך מחו"ל לא יוכל לבצע מכירה רעיונית. "תמיד עומדת האפשרות למכור ולקנות מיד - אבל העמלות במקרה כזה גבוהות מאוד והופכות את זה לפחות כדאי", מסבירה קידר.

מומחה המס עו"ד ורו"ח אלכס שפירא מוסיף כי האפשרות לבצע מכירה רעיונית קיימת גם כשמדובר במכירה בהפסד: "בניגוד לתזכיר החוק, שאיפשר מכירה רעיונית רק במקרה של רווח, החוק מאפשר מכירה רעיונית גם במקרה של הפסד. האפשרות הזו פותחת דלת לקיזוז של הפסדי הון שוטפים ממכירת ניירות ערך נסחרים כנגד רווחי הון אחרים, ששיעור המס בהם גבוה מ-25%. כך, יהיה אפשר לקזז את ההפסדים הרעיוניים כנגד דיווידנד של בעלי שליטה ואפילו כנגד רווחי הון מהשקעה בקרקע מ-1970. יש לי לקוחות שכבר עושים זאת".

עם זאת, שפירא מדגיש כי מי שרוצה לקזז את ההפסד הרעיוני מדיווידנדים צריך למהר לעשות זאת עוד השנה: "דיווידנד שיחולק השנה חייב במס של 25%, ולכן אפשר לקזז ממנו הפסד רעיוני. לעומת זאת, בשנה הבאה שיעור המס על דיווידנד לבעלי שליטה יעלה ל-30%. אז כבר לא יהיה אפשר לקזז כי סעיף 92 לפקודת המס קובע שאפשר לקזז הפסדי הון שוטפים מניירות ערך כנגד דיווידנד רק אם שיעור המס אינו גבוה מ-25%. את הסעיף הזה בכוונה לא שינו באוצר".

החוק לשינוי נטל המס קובע גם כי החל ב-2012 שיעור המס על דיווידנדים לבעל מניות רגיל יעלה מ-20% ל-25% ולבעל מניות מהותי (המחזיק יותר מ-10% ממניות החברה) - מ-25% ל-30%. "מי שצריך כסף השנה או בשנה הבאה, כדאי לו חד-משמעית למשוך דיווידנד עוד השנה", אומר ד"ר תמיר שאנן ממשרד עורכי הדין יסמן, אהרוני גייר ושות'. "עבור מי שלא תיכנן למשוך דיווידנד בשנים הקרובות - להקדים תשלום מס רק כדי לחסוך 5% זה לא בהכרח נכון.

"דחיית מס היא הרי הטבת מס - כך שיכול להיות שתשלום מס היום כדי לחסוך מס בעוד כמה שנים, לא ישתלם בסופו של דבר", מדגיש שאנן.

תקרת השכר הונמכה

העלאת המס ב-5% תחול גם על נכסים שאינם נסחרים בבורסה. בשונה מניירות ערך סחירים, כאן המחוקק לא איפשר מכירה רעיונית. חישוב המס בעת מכירת הנכסים יתבצע באופן ליניארי (כלומר בהנחה שהרווח הצטבר בקצב קבוע).

"אין אפשרות לקבוע שווי למשהו שלא נסחר באופן רציף בשוק", מסביר שאנן. "מה שכן, יכול להיות שאפשר לבצע עסקת מכירה וקנייה כדי לקבע שווי ולקבע את שיעורי המס הנמוכים יותר. המחוקק לא התייחס לאפשרות הזאת באופן ספציפי, ולכן נשאלת השאלה אם מס הכנסה יקבל את זה. בכל מקרה, עסקה כזו תצטרך להיות מגובה בהערכת שווי".

אפילו רווחי ריבית מפיקדונות ומתוכניות חיסכון ימוסו החל ב-2012 ב-5% נוספים. ואולם, כדי לאפשר לחוסכים למשוך את כספיהם בלי לשאת בשיעור המס הגבוה יותר, העלאת המס תחול רק מהיום הראשון שבו המפקיד יכול למשוך את כספו בלא תשלום קנס.

השינויים בתחום המיסוי משנים גם את התמריץ להשתמש בחברות ארנק. בחוק לשינוי נטל המס נקבע כי החל בשנת המס 2012 יועלה שיעור מס החברות מ-24% ל-25%, כשבמקור ציפו בעלי החברות לתוואי יורד של שיעור המס עד לרמה של 18%. גם המס על חלוקת דיווידנדים יעלה, כאמור, ב-5%.

מצד שני, חלק ממדרגות המס על שכירים שונו, כדי להעביר נטל מס ממעמד הביניים לבעלי השכר הגבוה יותר. שיעור המס השולי העליון, הרלוונטי לבעלי הכנסות של יותר מ-40 אלף שקל בחודש, עלה מ-44% ל-48%.

ואולם, התיקון החשוב ביותר לעניין זה נוגע לתקרת השכר המשמשת לחישוב דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. על סמך מסקנות ועדת טרכטנברג, התקרה הופחתה משמעותית - מרמה של 73.4 אלף שקל ל-40.8 אלף שקל.

"המלצה זו מקטינה את ההטבה שבפעילות באמצעות חברה", אומר שאנן. "יחידים שכבר פועלים באמצעות חברות צריכים לשקול שינוי בתמהיל שבין הוצאות השכר לחלוקת הדיווידנדים. לגבי יחידים שעדיין לא החלו לפעול באמצעות חברות ושקלו לעשות זאת, מומלץ לבחון את כדאיות הפעילות הזאת מחדש".

-

חברות הארנק

חברות המשמשות יחידים בעלי הכנסות גבוהות יחסית, שבמקום לקבל משכורת שכיר ולשלם שיעורי מס שולי גבוהים פותחים חברת יחיד ומשלמים מס חברותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#