תשובה מימן את ההשבחה - לפידות רוצה להשיג שליטה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
ניתוח TheMarker

תשובה מימן את ההשבחה - לפידות רוצה להשיג שליטה

שנתיים וחצי לקח למנכ"ל הפניקס, אייל לפידות, להחזיר את החברה לתלם ■ רגע לפני שהיא פורצת - הוא מבקש לרכוש בה את השליטה ■ האנליסטים: הצעדים שנקט לא נעשו לטווח הקצר ■ המניה עלתה ביומיים ב-12%

4תגובות

>> בסוף השבוע שעבר פורסם כי מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות, מקיים מגעים לגיבוש קבוצת משקיעים בראשותו כדי לרכוש את השליטה בחברה מקבוצת דלק של יצחק תשובה.

עד היום עשה לפידות את עיקר הונו בתפקידים בכירים שמילא כשכיר, מבלי שלקח סיכון אישי. רק בחמש השנים האחרונות השתכר לפידות בדלק יותר מ-80 מיליון שקל. רכישת השליטה בהפניקס, אם תתברר כטעות, עשויה לסכן את ההון האישי שצבר.

מניית הפניקס רחוקה כיום מהשפל שרשמה בתחילת 2009, לפני שלפידות נכנס לתפקיד המנכ"ל. מאפריל 2009 עלתה המניה ביותר מ-200%. לפידות ידוע כאדם מחושב ואם הוא שוקל להשקיע את עיקר הונו בהפניקס, יש לכך כנראה סיבה טובה. "אם יבצע רכישה כזו, זו הבעת אמון בחברה והצהרה שהמהלכים שנעשים בה ארוכי טווח, ולא נועדו רק לטווח הקצר", אומר האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז'.

אייל טואג

בשנתיים וחצי האחרונות פיקפקו רבים בשוק בצעדים שמוביל לפידות בהפניקס. אף שבדו"חות שפירסמה הראתה הפניקס שיפור בצמיחה וברווחיות, נשמעו טענות כי מדובר בשיפורים קוסמטיים שנועדו לאפשר לה להציג תוצאות טובות בטווח הקצר - שיאפשרו לבעלת השליטה, קבוצת דלק, לבצע אקזיט מהיר מהחברה שהסבה לה הפסדים גדולים.

בשיחות סגורות בשוק, הועלה הסבר נוסף: מנגנון התגמול של לפידות, שמקשר בין רווח שנתי לבונוסים ומבטיח לו מדי שנה מענק של כ-1% מהרווח השנתי בניכוי סכומים שונים. הטענה היתה כי מנגנון כזה מתגמל השקעה בפעולות שמגדילות את הרווח בטווח הקצר, גם אם בטווח הארוך יתבררו כבעייתיות.

פרדוקס הפניקס - צמיחה עם רווחיות

בתחילה נטען כי הצמיחה התלולה בפרמיות שגבתה הפניקס בתחומי הביטוח נובעת ממכירות שמתבצעות בכל מחיר, על חשבון רווחיות. אלא שאז הגיעו תוצאות 2010, שהראו כי למרות צמיחה אפסית בענף הביטוח הכללי הצליחה הפניקס לצמוח שם ב-6.5%. בתחום ביטוחי רכב-רכוש, במקביל לצמיחה גבוהה של 12.2%, הצליחה הפניקס גם להגדיל את רווחיה ב-32%. זה כבר הוגדר על ידי אנליסטים כפרדוקס - איך אפשר לצמוח ולהרוויח בה בעת? אנליסטים הביעו חשש כי הפרדוקס הזה מאותת על הליך חיתום חפוז שעושה הפניקס במכירת הביטוחים שלה, שמאפשר לה לרשום רווח כעת אך בטווח הארוך צפוי להתברר כפצצת זמן של הפסדים.

בהפניקס הגיבו כי טענה כזו יכולה להיות נכונה אם מדובר בפעילות ביטוח חיים, שתוצאותיה האמיתיות מתבררות רק לאחר כמה שנים, ולא בפעילות כמו ביטוח רכב-רכוש שתוצאותיה מתבררות תוך זמן קצר של שנה. את ההסבר להשגת צמיחה יחד עם רווחיות תלו בחברה בהתמקדות במוצרים רווחיים.

ואכן, הפניקס ממשיכה באותה מגמה משולבת, צמיחה ורווחיות, גם ב-2011. בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה צמחה פעילות הביטוח הכללי של הפניקס ב-3%, לעומת צמיחה של 0.5% בשאר הענף. שיעור הנזקים בשייר, שמבטא את היקף התביעות מהפרמיות שנגבו בכלל פעילות הביטוח הכללי, הראה שיפור ביחס לשיעור הנזקים הממוצע בענף. ב-2009 היה שיעור הנזקים בהפניקס 78% ביחס לכ-83% בשאר הענף, פער של כ-5% בלבד לטובת הפניקס. בסוף הרבעון השלישי של 2011 נפתח הפער, ובעוד שיעור הנזקים בשאר הענף היה 83.1%, בהפניקס הוא היה רק 72.6%, כלומר פער של כ-11% לטובת הפניקס. מציאות כזו מראה כי הצמיחה שנראתה ב-2010 לא היתה כרוכה בוויתור על חיתום קפדני.

את האסטרטגיה הזאת העתיקה הפניקס בשנה וחצי האחרונות גם לתחום ביטוחי החיים, כלומר מכירה של יותר מוצרי פרט וריסק, הנחשבים לרווחיים יותר ותלויים פחות בשוק ההון. ב-2010 רשמה הפניקס בתחום ביטוחי החיים את הצמיחה הגבוהה בענף, 15.8%. במקום השני היו מגדל ומנורה מבטחים, עם צמיחה של 9.5% בלבד. הצמיחה הזאת באה לצד שיפור מרשים ברווחיות. ערך העסקים החדשים (VNB), המבטא את הערך הכולל שנוסף לחברה ממכירת ביטוחי חיים וביטוחי בריאות חדשים ב-2010, זינק ב-59% ל-101 מיליון שקל. נתון משמעותי יותר הוא יחס VNB, המבטא את ערך העסקים החדשים ביחס לפרמיות שנגבו בפעילויות הללו. כאן צמח היחס מ-33.6% ב-2009 ל-42% ב-2010, מה שאומר שכיום על כל שקל שמוכרת הפניקס, היא תרוויח 42 אגורות. כדי להבין את השיפור העצום כדאי להסתכל אחורה אל 2008, אז היה היחס הזה 20% בלבד.

גם בתחום ביטוחי הבריאות עוברת הפניקס בשנים האחרונות שינוי עמוק, מהתמקדות בנתח שוק להתמקדות ברווחיות. בעבר, רדפו בהפניקס אחר מכירת קולקטיביים, כלומר ביטוחים קבוצתיים שהם בדרך כלל דלי רווח ואפילו הפסדיים. בשנתיים האחרונות השתנו הדברים, והפניקס מכוונת את סוכני הביטוח שעובדים עמה למכירה של פוליסות פרט הטומנות בחובן רווחיות גבוהה.

חיבוק חם לסוכנים

סוכני ביטוח הם מהגורמים החשובים ביותר כיום בענף, ולפידות יודע זאת ומרכז שם מאמץ רב. למרבה האירוניה, בתחילת העשור הקודם כיהן לפידות כמנכ"ל ביטוח ישיר, שם רואים בסוכני הביטוח גורם מיותר. עם כניסתו להפניקס הבין לפידות די מהר את השינוי המתבקש, ומאז הוא אינו מפסיק לחבק את הסוכנים. בשבוע העבודה שלו מוקצה יום מלא לסוכנים. באותו יום הוא נוסע ברחבי ישראל, מהדרום הנידח ועד רמת הגולן, מבקר סוכנים ומעניק להם תשומת לב. לפידות יודע שביטוח ישיר עבור סוכני הביטוח היא כמו בד אדום מול פר זועם, ולכן כדי לקנות את לבם יצאה הפניקס בקמפיין חזיתי מול חברות הביטוח הישיר.

אלפי הסוכנים שעמם עובדת הפניקס הם גם המפתח לסינרגיה שלה עם החברה הבת, בית ההשקעות אקסלנס. הכיוון הוא שאותם סוכנים יעסקו במכירת מוצרים פיננסיים של אקסלנס לא פחות מאשר במכירת מוצרים של הפניקס.

הפניקס מחזיקה בבעלותה שלל סוכנויות ביטוח וסוכנויות הסדרים, שהבולטות בהן הן שקל, אגם לידרים וקלע. כבר תקופה ארוכה מדברים שם על מיזוג מתבקש בין הסוכנויות לסוכנות אחת גדולה. ההערכות הן כי מיזוג כזה יבטל כפילויות בהוצאות ויוסיף להפניקס שווי של כ-100 מיליון שקל. עם זאת, בחברה לא ממהרים לבצע את המיזוג מחשש שהוא יפגע בהיקף המכירות המצרפי של כלל הסוכנויות, שכל אחת מהן נהנית כיום ממותג נפרד.

בשנתיים וחצי האחרונות נוהג לפידות לומר כי הפוטנציאל העיקרי של הפניקס טמון בנקודת המוצא שלה. הפניקס הידרדרה בעבר ממעמד בולט בענף הביטוח לפני יותר מעשור למעמד של החברה החמישית בענף ב-2009. אחד המקומות שבהם נפלה הפניקס הוא מערך ההשקעות שלה. משבר האשראי של 2008 חשף עשרות עסקות השקעה שבוצעו בחברה מבלי לדעת במה משקיעים ומבלי להתייחס לסיכון הכרוך בהשקעה. חלק מההשקעות נעשה במוצרי סאב-פריים ובקרנות של הנוכל ברנרד מיידוף. אלה הסבו לה הפסדים של מאות מיליוני שקלים, שפגעו גם במוניטין של החברה כגוף שמנהל חיסכון פנסיוני. עד היום משלמת הפניקס את המחיר של אותן עסקות כושלות.

היום שבו ייגמרו המחיקות קרב

מדי רבעון נאלצת הפניקס לבצע עוד ועוד מחיקות על השקעות והלוואות שנתנה באותם ימים לעסקי נדל"ן מנופחים ברחבי העולם. רק לאחרונה הודיעה הפניקס על מחיקה של 48 מיליון שקל בתיק החניונים המשותף לה ולדלק נדל"ן, זאת רק בתשעת החודשים האחרונים. המחיקות הללו מעכירות עד היום את דו"חות הפניקס, אך טומנות בחובן גם בשורה. עם הזמן, הפוטנציאל למחיקות נוספות קטן והולך. ברגע שהן יסתיימו צפויים הדו"חות של הפניקס להציף כלפי מעלה את התמונה המלאה מהעסקים הנוכחיים של החברה.

אותם הפסדים של 2008 מעיבים גם על היכולת של הפניקס להרוויח כמו כל החברות מתחום ביטוחי החיים, על ידי גביית דמי ניהול משתנים בפוליסות המשתתפות ברווחים. על פי החוק, עד שהחברה לא תכסה למבוטחים שלה את ההפסדים במונחים ריאליים, היא לא תוכל לחזור ולגבות את דמי הניהול הללו, שבחברות ביטוח אחרות הם מקור להכנסות של מאות מיליוני שקלים. אלא שהפער שקיים כאן בינה לבין שאר החברות בענף אינו מתרחב כבר שנתיים, כך שמה שכדי לסגור את ה"בור" חסר להפניקס רק שוק הון חיובי.

נראה שגם המשקיעים מתחילים לראות את מה שרואה לפידות, ואתמול עלתה מניית הפניקס ביותר מ-9% במחזור של פי חמישה מהרגיל. העלייה הזאת מצטרפת לעלייה של 3% ביום חמישי האחרון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#