החברה לישראל רכשה תחנת כוח בצ'ילה בעלות של 75 מיליון דולר

החברה תצרף לרכישה שותף מקומי בשיעור שטרם סוכם, אך לא יעלה על 25%

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

חברת אינקיה, שמרכזת את פעילות החברה לישראל בשוק האנרגיה בדרום אמריקה, מתרחבת לצ'ילה. בתום מאמצים ממושכים לחדור לשוק הצ'יליאני רכשה החברה, שבבעלות איי.סי פאואר, את חברת טיירה אמריליה (Central Tierra Amarilla) תמורת הזרמה של 15 מיליון דולר לחברה הנרכשת ונטילת חוב של 60 מיליון דולר לבנקים.

מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעדצילום: אייל טואג

החברה לישראל תצרף לרכישה שותף מקומי בשיעור שטרם סוכם, אך לא יעלה על 25%. כנראה שמדובר יהיה ברודריגו דנוס, בעל חברת הייעוץ SW ובעל מניות בחברת Campanario Generacion, שהיא אחד משני הנושים המרכזיים של החברה הנרכשת.

אינקיה פעילה כיום בשש מדינות באמריקה הלטינית, אולם ממוקדת בשוק החשמל בפרו. בחברה מתכוונים להשתמש בטיירה אמריליה כבסיס להתרחבות בשוק הצ'יליאני, שנחשב לאחד השווקים האטרקטיביים באמריקה הלטינית. החברה לישראל ציינה שהעסקה תואמת את המדיניות של הרחבת הפעילות בשוק החשמל למדינות אטרקטיביות נוספות באמריקה הלטינית.

צ'ילה פיתחה את המודל שלפיו פועל שוק החשמל בפרו, שבו החברה ממוקדת. המודל מבוסס על חברה ממשלתית המנהלת את רכישת החשמל מחברות ייצור והולכה בבעלות פרטית, לפי עלות ההפעלה השולית הנמוכה ביותר. השוק הצ'יליאני מתאפיין במחירי רכישה גבוהים יחסית של עד 160 דולר למגהוואט, משום ש-50% מייצור החשמל במדינה זו הוא הם ממקורות הידרואלקטריים, וכן בשל הבצורות התכופות במדינה זו שמגדילים את תלותה ביבוא גז נוזלי. תלות זו גורמת לכך שהמחיר השולי שבו נרכש החשמל בידי החברה המנהלת את רשת החשמל בצ'ילה נקבע בידי מחירי הגז הנוזלי המיובא למדינה. מחיר זה מגיע כיום ל 160 דולר למגהוואט, והגיע ל 250 דולר למגהוואט בתחילת 2011.

הביקוש לחשמל בצ'ילה מרוכז בצפון המדינה, שבה ממוקמים מכרות הנחושת והדשנים (3.6 ג'יגה-ואט), ובמרכז המדינה ללקוחות פרטיים ומכרות גדולים (11 ג'יגה-ואט).

טיירה אמריילה היא חברה בת שבבעלות קרן ההשקעות Southern Cross. החברה הגישה בקשה לפירוק לבית המשפט באוקטובר 2011, לאחר שנקלעה לקשיים כספיים ולחוב של 14 מיליון דולר ל-BCI ולחברת Itau y Campanario.

החברה, שבסיסה בעיר קופיאפו, מפעילה תחנת כח שהספקה 155 מגהוואט. התחנה ממוקמת מצפון לסנטיאגו, ומשמשת בעיקר כעתודות חשמל באזור המכרות של מדבר אטקמה.

אינקיה רכשה את Central Tierra Amarilla, ומחזיקה בבעלות מלאה וחלקית על תחנות כוח באמריקה הלטינית שמייצרות 2,785 מגהוואט - כולל 21% ממניותיה של חברת Edegel, שכושר הייצור שלה 1,668 מגהווט ונסחרת בבורסה בלימה בשווי של 1.6 מיליארד דולר. אינקיה עומדת לפני השלמת הסבתן של שלוש טורבינות במחזור פתוח למחזור משולב בעלות של 400 מיליון דולר, כך שכושר הייצור הכולל באתר שמדרום ללימה יעלה מ 565 ל 860 מגהוואט ויהפוך לאתר הייצור הגדול בפרו.

חברת OPC שבשליטת החברה לישראל (80%) נמצאית בשלבים מתקדמים של הקמת תחנת כח במישור רותם, שהספקה 440 מגהוואט בעלות של 500 מיליון דולר. בימים אלו מושלמת העברת הטורבינות של תחנת הכח לאתר במישור רותם.

אי.סי. פאואר הרוויחה 18 מיליון דולר במחזור של 122 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2011, בהשוואה לרווח של 11 מיליון דולר במחזור של 87 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker