רו"ח מיקי בלומנטל: המחאה החברתית גורמת לעליית מסים

שותף מנהל בפאהן קנה ושות' אמר בכנס היערכות במסים כי חיסכון המס יקוזז מהירידה בקופות הגמל; נאמו בנוסף בכנס ד"ר טלי רגב, חברה בוועדת טרכטנברג

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

"בנוסף למהומה העולמית - לנו יש מחאה חברתית, שהולידה תהליך של עליית מסים". כך אמר היום רו"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות', בכנס היערכות במסים ל-2012 שנערך בהרצליה בחסות הפירמה.

לדבריו, "תוצאות ועדת טרכטנברג הן בעצם מס שפתיים. הוועדה הטילה מס מסוים על כמה שכבות באוכלוסיה, אולם רמת התועלת של המס לא תהיה משמעותית בשל תכנוני מס מתוחכמים".

לבלומנטל ביקורת לגבי התנהלותה של הממשלה ותוצאות ועדת טרכטנברג. לדעתו "כשמדינה מחפשת דרכים להגביר את הצמיחה - היא לא מעלה מסים. זה לא הולך יחד, במיוחד כאשר העולם כולו נמצא במשבר".

עוד הדגיש בלומנטל כי "התוספת שמקבל מעמד הביניים לנטו זניחה. מי שמשתכר סכום של 8,860 שקל בחודש, יקבל תוספת נקודת זיכוי או שתיים עבור כל ילד עד גיל 3, ומי שמרוויח עד 14,000 שקל בחודש יקבל תוספת זניחה של 179 שקל. חיסכון המס יקוזז רובו או כולו מהירידה שתחול בקופות הגמל מירידת שווי החברות הנובעת מהעלאת שיעורי המס לחברות. העלאת המס והירידה בצמיחה יובילו לפגיעה בשווי החברות בבורסה ולפגיעה בהונם של החוסכים". 

"לא ברור מדוע משכירי דירות נהנים ממס מופחת בשיעור 10%"

"על המחוקק לטפל בעיוותי מס קיימים לטובת הנישומים וכנגדם", כך אמר רו"ח יגאל רופא, שותף ומנהל מחלקת המסים בפאהן קנה ושות' בכנס. לדבריו, "לא ברור מדוע משכירי דירות מגורים נהנים ממס מופחת בשיעור של 10%. ביטול המס המופחת יגולגל על הציבור מה שיביא לעליות מחירי השכירות - אך מנגד ייתכן כי העלאת שיעור המס תגרום לפיחות באטרקטיביות של אפיק השקעתי זה, למכירת הדירות וירידת מחירים".

עיוות נוסף שמציע רופא לטפל בו הוא חוסר היכולת לקזז הפסדים רטרואקטיבית. לדוגמא עסק שהרוויח בשנת 2011 אך יפסיד בשנת 2012 לא יוכל לקזז את ההפסד. למרות שבמצטבר במשך שנתיים העסק לא הרוויח - הוא יחויב במס. רופא מציין כי "מדינות אחרות מאפשרות קיזוז במגבלות מסוימות, וטוב יעשה המחוקק הישראלי באם יבחן אופציה זו".

עוד נאמה בכנס ד"ר טלי רגב מאוניברסיטת תל אביב, המכהנת כחברה בוועדת טרכטנברג. רגב סיפרה כי "הממשלה הקימה ועדה כדי להרגיע את רוחות המחאה, אין לי אשליות ששירתתי בוועדה לשם מטרה אחרת. היה ניסיון להביא לשינוי במגבלות הקיימות והיו בוועדה נציגי הממשלה שדאגו שלא נשתולל".

רגב סיפרה כי בשבוע שעבר הובאה החבילה לאישור וברגע האחרון נכנס שר האוצר, יובל שטייניץ, ויו"ר ועדת הכספים, משה גפני, והורידו את ההמלצה על מס הכנסות גבוהות. רגב אמרה כי "לא נראה לי שבאינטרס של גפני לשמור על העשירים, אבל ההצעה היתה צעד סמלי ליצור מערכת יותר צודקת ולהעביר מהעשירים לעניים".

לדבריה, לאורך השנים נטל המס בישראל היה גבוה יחסית לממוצע ה-OECD אולם מ-2009 זה השתנה. "המשבר הכלכלי העולמי ובמיוחד באירופה הוביל להגדלת נטל המס ב-OECD. לאור הגירעונות באירופה, ישראל במצב תחרותי טוב יותר מבחינת נטל המס".

ד"ר טלי רגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker