לידר: הורדת הריבית באירופה תומכת בהמשך הורדת ריבית בישראל

עלייה חדה במחיר הירקות תביא למדד חיובי של 0.2% בחודש נובמבר; מחירי הדיור ירדו ב-0.4% בשל השפעות עונתיות

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

נגיד הבנק המרכזי באירופה, מריו דראגי, החליט בשבוע שעבר להוריד את ריבית הבסיס שלו ב-0.25% זה החודש השני ברציפות. הריבית באירופה עומדת היום על שפל היסטורי ברמה של 1% בעיקר על רקע האינפלציה הנמוכה והתגברות החשש למיתון.

בשוק מעריכים כי דראגי צפוי לבשר על צעדים נוספים בהם ינקוט הבנק להרחבת רכישות של אג"ח של המדינות במשבר בשוק המשני, לאחר שקנצלרית גרמניה מרקל ריככה את התנגדותה למהלך.

על רקע הערכות אלו, בבית ההשקעות לידר אמרו היום כי גוברים הסיכויים להורדת ריבית נוספת על ידי בנק ישראל. זאת לאחר שהבנק הוריד את ריבית חודש דצמבר ב-0.25% לרמה של 2.75%.

"אנו ממשיכים לצפות להמשך הורדת ריבית על ידי בנק ישראל לרמה של 2.25% ברבעון הראשון של 2012, מעבר להנחת שוק המק"מ", כותב היום יונתן כץ, המשמש כיועץ מקרו ראשי לבית ההשקעות. "הורדת ריבית נוספת על ידי ה-ECB ומדינות נוספות (אוסטרליה הורידה אף היא את הריבית ב-0.25%), וסביבה גלובלית ישראלית ממותנת יתמכו בהמשך הורדת ריבית בישראל".

יש לציין כי ההסכם שהתגבש בסוף השבוע באירופה מגביר את הסיכוי לסביבה גלובלית ממותנת. החרפת המשבר שראינו במהלך חודש נובמבר לא צפויה לחזור על עצמה על רקע ההבנות אליהם הגיעו מנהיגי אירופה במהלך הפסגה.

ביום חמישי יפורסם מדד חודש נובמבר. בלידר צופים כי המדד החודשי יעמוד על 0.2% כאשר הערכות אחרות מדברות על עלייה של עד 0.3%. הגורם המרכזי לעלייה, מציינים בלידר, יהיו מחירי הירקות שעלו בחדות לקראת סוף החודש. מנגד, צפויה השפעה ממתנת של מחירי הדיור, שירדו להערכתם ב-0.4% בשל השפעות עונתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker