משבר לא רק בגז: פרויקט האתנול של מימן בקולומביה מתעכב

בפרויקט שצפוי להימשך ארבע שנים בהיקף של 280 מיליון דולר, יגודלו קני סוכר על שטח של 100 אלף דונם

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הקשיים המסתמנים בעסקיו של יוסי מימן בישראל נותנים אותותיהם גם בחו"ל. חברת אמפל שבשליטת מימן דיווחה ביום שישי על דחייה בפרויקט האתנול שהיא מקדמת בקולומביה (25%) יחד עם קבוצת מרחב הפרטית של מימן (75%).

יוסי מימןצילום: TheMarker

מימן מתכנן כארבע שנים פרויקט בהיקף של 280 מיליון דולר לגידול קני סוכר על שטח של כ-100 אלף דונם, וכן להקמת מפעל לייצור אתנול בסמוך.

הקבוצה סיכמה בתחילת השנה על הלוואה בגובה 223 מיליון דולר שיעמיד לטובת הפרויקט הבנק לביטוח סיכוני סחר חוץ בברזיל SBCE.

מועד המשיכה הראשון של ההלוואה אמור היה להתבצע עד סוף 2011, אז אמורה היתה אמפל להמיר הלוואה שהעמידה לטובת הפרויקט בסך כ-20 מיליון דולר לאחזקה של 25% נוספים בזכויות הפרויקט, לאחר שבתחילת השנה מימשה כבר אופציה לרכישת מניות בפרויקט (בעסקת בעלי עניין), לפי שווי של 90 מיליון דולר. אלא שאמפל דיווחה כעת כי נטילת ההלוואה לא תבוצע עד סוף השנה, ותוקף האופציה הוארך לפי שעה בשנה - עד סוף 2012.

לאמפל התחייבויות בסך כ-800 מיליון שקל לבעלי אג"ח ו-845 מיליון שקל לבנקים, כשבקופתה 134 מיליון דולר. ואולם, עיקר פעילותה של החברה נשען על פרויקט צינור הגז הטבעי של EMG שבין מצרים לישראל, שסובל מתחילת השנה מסדרה של השבתות, ואינו צפוי להניב רווחים בטווח הקרוב.

פרויקט האתנול אמור היה להתחיל לפעול ב-2012 באזור הגבול הצפוני של קולומביה. בשדה מתוכננים לקצור מדי שנה 140-160 טונה קני סוכר, שישמשו להפקת 112 מיליון ליטר אתנול. הפעילות המסחרית בשדה ובמתקנים צפויה היתה להגיע לתפוקה מלאה ב-2014. לפרויקט ניתן אישור אזור סחר חופשי, וקרקעותיו כבר נרכשו או הוחכרו. הפרויקט צפוי להעסיק 7,000 עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום