לו היה לי חשבון בלאומי - הייתי סוגר

המתחיל במצווה כזאת אומרים לו גמור, וזה מה שאנחנו מנסים לומר כאן: תגמרו כבר

יוסי שריד
יוסי שריד

>> יח"צנים גסי לב ורוח השיאו לבנק לאומי עצה חרופה, וראשי הבנק בלעו את הפיתיון; הם בלעו ואנחנו מקיאים: עמותות רווחה, שמקדישות את עצמן למצוות ולמעשים טובים, יקבלו 2 מיליון שקל מכספי התרומות של לאומי. ושם קורא ליוזמה - "2 מיליון סיבות טובות". סיבה אחת תספיק: הבנק רוצה להתפרסם בזכות נדיבותו; ישתבח שמו. דרך ארוכה עשתה החברה הישראלית מימי מתן בסתר ועד למתן בעסק גדול.

הסכום עצמו אינו חייב לעורר התפעלות. 2 מיליון ביני לבינך מה הוא: זה שכרו השנתי של מנהל אחד, ולא הכל כלול. היו יכולים להשתדל יותר, ולבייש פחות.

צורכי הציבור מרובים, כיס הממשלה קפוץ, לכן העמותות ממלאות את הארץ ואת החלל הריק. עכשיו הן מוזמנות למרוט אחת את שיער חברתה, להתחרות ביניהן על חסד הגולשים. כל עמותה תמתג לראווה את המדווים שבטיפולה, כמו אותו קבצן ברחוב שחושף את מומיו - יהודים רחמו, רחמו. צדקה אינה מצילה ממוות למרות כל השמועות, לו לפחות היתה מצילה חיים.

גם תיבת הדואר האלקטרוני שלי נתמלאה בימים האחרונים בעשרות פניות נרגשות, המפילות תחנונים לפני: אנא, גלוש למעננו, כי אנחנו נזקקים יותר ורחומים יותר. האם בהנהלת לאומי עוקבים ורושמים בספרים הצלחה? האם ייהנה היח"צן מבונוס?

הזאת ישראל? זאת אפריקה מהתקופה הקולוניאלית, ואלה תמונותיה מאז: תיירים שרואים עולם עוגנים לרגע בארץ תלאובה, ועלובי חיים יוצאים בסירות אגוז לקדם את פני האורחים. האדם הלבן אוהב להשתעשע - מה טוב חלקו - וממרומי הסיפון הוא משליך מעות קטנות ומבהיקות אל המים; ישחקו הנערים לפנינו. והם באמת קופצים וצוללים, והמאושרים מוצאים ומעלים מטבע; רק שמישהו לא יחטוף להם אותה מהיד.

ואילו כאן, אצלנו, אין כלל ביטחון שהמתייגע הוא שימצא; לא בטוח שהעמותה למען ילדות-יתומות-נכות מאתיופיה שמקום מושבה בג'לג'וליה, היא שתיבחר ותזכה. יש בהחלט אפשרות ש"אם תרצו", דווקא היא, תנצח בהיאבקות הבוץ. אמנם לא עסקה מעודה בענייני רווחה, חינוך או בריאות, אך זאת תנועה מאורגנת וממומנת היטב, שנאמניה מתורגלים בהתפקדות ובלייקיות.

לי אין חשבון בלאומי, על כן לא אוכל לסגור אותו מיד, פן אמצא את עצמי תורם ל"אם תרצו" בניגוד גמור לרצוני. הרי תרומת הבנק היא בעצם תרומתי, שנגבית מדמי הניהול ומהעמלות על חשבוני; ובלאו הכי אין לאן לברוח עם הכסף להפקדה הוגנת יותר.

לאומי מסביר ש"אין אפשרות לפסול השתתפות של עמותה שאינה תומכת במפלגה כלשהי, ואף מגדירה את עצמה כפעילה חוץ מפלגתית". אין זאת אלא הזמנה פתוחה ומפתה לארגונים "יש דין", ל"בצלם", ל"עדאלה", ולעוד ארגוני זכויות אדם שמעולם לא הזדהו עם מפלגה, רק עם דרך ומאבק. יצטרפו גם הם כעת למצעד הפרוטות, עוד בטרם שיעלה כורת החקיקה על תקציביהם, ו"אם תרצו" תאסוף את השבבים. ועמותות הרווחה יכולות לחכות בינתיים, הן מורגלות המתנה, וממילא תור הנצרכים ארוך מדי.

הבוז ללאומי, למנהליו וליח"צניו, שעושים מעשה מבזה, ומבקשים תודה על המעשה הזה; שעושים מצווה הבאה בכל כך הרבה עבירות. המתחיל במצווה כזאת אומרים לו גמור, וזה מה שאנחנו מנסים לומר כאן: תגמרו כבר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker