אייל לפידות ויעקב שחר משתלטים על חברת הביטוח הפניקס

לפידות מגבש קבוצת משקיעים בראשותו במטרה לרכוש את השליטה בהפניקס מקבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה ■ דלק מבקשת מחיר המשקף להפניקס שווי של מיליארד דולר - פרמיה של יותר מ-70% על מחירה בבורסה ■ מניית הפניקס עלתה אתמול ב-3%

שתפו בפייסבוק

<<מנכ"ל חברת הביטוח הפניקס, אייל ל פידות, מנסה לגבש קבוצת משקיעים, שעמה ירכוש את השליטה בחברה מקבוצת דלק של המיליארדר יצחק תשובה. לפידות נמצא בקבוצת דלק כבר יותר משש שנים, מתוכן שנתיים וחצי בהפניקס. בימים אלה הוא החל לקדם רעיונות של השתלטות על החברה.

לפידות מנסה לאתר משקיעים פוטנציאליים במהלך המכונה Management Buyout, שבו הנהלת חברה רוכשת את השליטה בה. הצעד שמוביל לפידות מזכיר צעד דומה שהתרחש לפני שנה בקבוצת דלק. גיל אגמון, מנכ"ל החברה הבת דלק רכב, רכש 22% ממניות החברה והפך לבעל השליטה בה.

יעקב שחר

ההערכה היא כי לצורך גיבוש קבוצת המשקיעים יישען לפידות על משקיעים זרים. ואולם משקיע ישראלי שעשוי לסייע לו בהון הדרוש להשתלטות הוא יעקב שחר, הבעלים של קבוצת הרכב מאיר משאיות, המחזיק ב-23% מהפניקס. בעבר היה שחר בעל השליטה בחברה יחד עם גיסו, ישראל קז. שם נוסף שעשוי להצטרף לקבוצת המשקיעים הוא חיים סבן. משקיע נוסף שהתעניין בעבר בהפניקס הוא אלי ברקת באמצעות בית ההשקעות שבשליטתו, דש איפקס.

ככל הידוע, לפידות עדיין לא פנה באופן רשמי לקבוצת דלק, בעלת השליטה בהפניקס, כדי להתחיל במשא ומתן. ואולם בסביבתו של תשובה יש אנשים שמודעים לתוכניות של לפידות. "אם תהיה הצעה רצינית, נניח לפי שווי של מיליארד דולר להפניקס, יש על מה לדבר, אבל בינתיים לא קיבלנו הצעות כאלה", ציינו מקורבים לדלק.

לדברי המקורבים, לפידות תמיד רצה להיות מנכ"ל הפניקס ולתקוע יתד בענף הביטוח. הפניקס נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל. במונחי שקלים, שווי של מיליארד דולר הוא כ-3.7 מיליארד שקל, כלומר שווי גבוה מאוד המבטא פרמיה של יותר מ-70% על שווי השוק של הפניקס.

לפידות פועל על רקע המלצות הוועדה להגברת התחרותיות במשק, הדורשת להפריד אחזקות ריאליות מהותיות מאחזקות פיננסיות מהותיות. ההמלצות מכוונות בין היתר לקבוצת תשובה שמחזיקה בצד אחד פעילות ריאלית גדולה של אנרגיה, נדל"ן ורכב, ובצד השני פעילות פיננסית המרוכזת תחת הפניקס שכוללת גם את בית ההשקעות אקסלנס. בעקבות כך, ההערכה הרווחת היא כי תשובה ייאלץ בשנים הקרובות להיפרד מהשליטה בהפניקס. כעת הקושי של לפידות יהיה לאתר משקיעים נזילים שאינם נגועים בהגבלות על אחזקות פיננסיות וריאליות.

חלקו של לפידות בתמורת הרכישה צפוי להתבסס על ההון הגדול שצבר בתקופת עבודתו אצל תשובה. בשני התפקידים שמילא בקבוצת דלק, כמנכ"ל דלק ישראל וכמנכ"ל הפניקס, הפך לפידות לאיש אמיד עם הון עצמי של עשרות מיליוני שקלים. זאת מצירוף של שכר ואופציות על מניות שקיבל ומימש.

שכר של 80 מיליון שקל בחמש שנים

השתכרותו של לפידות בחמש השנים האחרונות אצל תשובה מסתכמת ביותר מ-80 מיליון שקל. בשנתיים וחצי האחרונות, מאז כניסתו להפניקס, הסתכמה עלות שכרו של לפידות בעשרות מיליוני שקלים. מתוך סכום זה, הוא קיבל חבילה של 6.2 מיליון אופציות. ברגע ההענקה הוערך שווי האופציות ב-11 מיליון שקל. מתוך היקף זה, מומשו כבר 30 אלף אופציות למניות בשווי שוק של 270 אלף שקל. מחיר המימוש המתואם של כל אופציה הוא 7.7 שקלים, בעוד המניה נסחרת בימים אלו בבורסה סביב מחיר של 9 שקלים, כך שהשווי הנאיבי של האופציות שנותרו הוא כיום כ-8 מיליון שקל.

אתמול עלתה מניית הפניקס ב-3%.

אייל לפידות

הפניקס היא קבוצת הביטוח הרביעית בישראל מבחינת שווי שוק. בעלת השליטה, קבוצת דלק, מחזיקה ב-54.8% ממניות החברה. דלק נכנסה להשקעה בהפניקס בסוף 2005 כשרכשה מאיש הביטוח שלמה אליהו 25% ממניות החברה תמורת 720 מיליון שקל. לאחר מכן, בשתי עסקות נוספות, רכשו בדלק מניות נוספות של הפניקס, 8% נוספים מאליהו ו-28.5% מבעלי השליטה הקודמים, שחר וקז. בסך הכל, בגין כל הרכישות האלה שילמה דלק על הפניקס כ-1.8 מיליארד שקל והגיעה לאחזקה של 61.5% בהפניקס.

בדצמבר 2006, כחלק מהנפקה פרטית שבה הזרימו המוסדיים לתוך הפניקס 374 מיליון שקל, דוללו אחזקותיה של דלק בהפניקס לכ-55%.

דלק עדיין מופסדת בכ-400 מיליון שקל על ההשקעה בהפניקס, אך ההלוואות ששימשו אותה לרכישה נפרעו במלואן - כך שהמכירה צפויה להניב תזרים שייכנס ישירות לדלק

הפוטנציאל בחברה

מבחינת לפידות, הימים הרעים של הפניקס שהגיעו לשיאם במשבר 2008 - חלפו. באותה תקופה ספגה הפניקס הפסדים של מאות מיליוני שקלים בשל השקעות מפוקפקות שביצעה במוצרי סאבפריים ובקרנות שהיו חשופות להונאה הגדולה של הנוכל ברנרד מיידוף. הכשל במערך ההשקעות של הפניקס פגע הן בכספי הנוסטרו של החברה הן בכספי הציבור שניהלה. עד היום מלקקת הפניקס את פצעיה מאותו אירוע, ולא חזרה לגבות את דמי הניהול המשתנים בפוליסות ביטוחי המנהלים המשתתפות ברווחים. ביוני 2009, כשנכנס לפידות לכיסא המנכ"ל בחברה, הוא מצא אותה בשפל היסטורי, ומאז הוא נוהג לומר כי הנכס הגדול של הפניקס הוא הפוטנציאל שלה.

ואכן ברבעונים האחרונים מצליחה הפניקס להראות שיפור הן בפעילות ההשקעות הן בפעילות הביטוח. כקבוצה הנשענת על שורה ארוכה של סוכנויות ביטוח, חיזק לפידות את הקשר של הפניקס עם סוכני הביטוח, ובכך הגדיל משמעותית את היקפי המכירות של החברה. התמקדות במוצרי ביטוח רווחיים יותר כמו ריסק וביטוחי פרט בכלל הקטינו בהפניקס את התלות בשוק ההון, והובילו אותה לרווחיות גבוהה גם בתקופות של משבר כמו התקופה הנוכחית.

כך, למרות המצב בשווקים סיימה הפניקס את תשעת החודשים הראשונים של 2011 ברווח כולל של 14 מיליון שקל, תוך צמיחה של 11% בפרמיות שגבתה בפעילות הביטוח. באחרונה אמר האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז' כי מבין חמש קבוצות הביטוח הגדולות, דו"חות הפניקס לרבעון השלישי הם הטובים ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker