איתן הברמן לתעשיינים: בחירות מכריעים בקלפי לא בבית המשפט

מקורבים להתאחדות ציינו כי נמשכים מאמצי חלק מבכירי ההתאחדות לטרפד את מועמדותו של דוד ארצי לנשיא התאחדות התעשיינים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הבחישה בקלחת הבחירות לנשיא התאחדות התעשיינים נמשכת. מקורבים להתאחדות ציינו כי נמשכים המאמצים מצד חלק מבכירי ההתאחדות לטרפד את ולקדם את המועמד המתחרה, צביקה אורן.

בכיר בהתאחדות אמר באחרונה כי עדיין לא ברור אם , ויתר על שינוי התקנון במטרה להתמודד פעם נוספת. מקורבי ברוש הכחישו את הדברים.

דוד ארצי

הבכיר אמר כי מזה כחודשיים לפחות "מחפשים שלדים בארון של ארצי". לדבריו, הוועדה המכינה את הבחירות הודיעה כי מצאה שנפל פגם טכני בהגשת המועמדות של ארצי וביקשה לפסול אותו. מקור אחר אמר כי הוועדה ציינה שארצי לא יוכל להתמודד כיוון שאינו בעלים של מפעל.

אתמול הוגשה להתאחדות התעשיינים חוות דעת של פרופ' שרון חנס שקבעה כי ארצי כשיר להתמודד. חוות דעת קודמת של עו"ד איתן הברמן, מומחה למשפט מנהלי וחוקתי ולדיני בחירות ציינה כי ארצי כשיר להתמודד על תפקיד נשיא התאחדות התעשיינים. "מועמדותך לכהונת נשיא ההתאחדות לא צצה ביום הגשת המועמדות. דומה שהיעדר תום לב משתקף מנסיבות שתוארו", נכתב בחוות הדעת שהגיש ארצי עצמו לוועדה.

הברמן ציין בנוסף כי בחירות מכריעים בקלפי ולא במסדרונות בית המשפט או בוועדה המכינה. "הניסיון למנוע מהתעשיינים לממש את הזכות לבחור, לא יעבור בשתיקה", אמר היום (ה')  ארצי. הוא הוסיף כי "מדובר במהלך תמוה אשר לא יעמוד במבחן משפטי וגורם נזק מיותר להתאחדות".

לדבריו, מזה כחודש דנה הוועדה המכינה בסוגיית אישור מועמדותו למרות שהוא המכהן כיו"ר מפעל אופק לעיבוד שבבי והגיש לוועדה את כל המסמכים הנחוצים. בנוסף אומר ארצי כי הגיש אישור שהוא תעשיין ובעל זכות בחירה בהתאחדות לצד 100 חתימות של תעשיינים התומכים מועמדותו. בשנים האחרונות ארצי כיהן במספר תפקידים רשמיים במסגרת התאחדות התעשיינים והיה חבר ושותף מלא לכל החלטותיה.

תגובות

ממטהו של ארצי נמסר כי "גם לאחר חוות הדעת של פרופ' חנס, נמנעת הוועדה מלקבל את החלטתה בנושא ומנסה שוב לגרור את הדיון לבוררות. מהלך זה נועד באופן מכוון לדחות את הבחירות למועד לא ידוע ולמנוע ממאות התעשיינים את הזכות לבחור מי ינהיג אותם בשנים הקובות. בכוונתנו לפנות לבית המשפט ביום א' הקרוב במטרה לאשר מיידית את מועמדותו של ארצי, על מנת לקיים את הבחירות במועדן ב-1.1.12".

מהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה כי "הוועדה המכינה מצאה כי דוד ארצי איננו מופיע ברישומי רשם החברות, לא כדירקטור, לא כבעלים ולא כעובד בשכר של חברת אופק עיבוד שבבי, בה הציג עצמו ארצי כיו"ר החברה".

עוד מסרו בהתאחדות כי "מכתב ששיגר ארצי לוועדה בעניין לא כללה תשובות לשאלותיה לכן הציעה הוועדה לארצי לפנות במשותף לשופט העליון בדימוס, תיאודור אור, על מנת שיברור בסוגיה. ארצי סרב להצעה. חוות דעת נוספת שקיבלה מפרופ' חנס לא הכשירה את מועמדותו של ארצי".

בהתאחדות הוסיפו כי "כי בניגוד לטענתו של ארצי, פרופ' חנס טען כי ארצי לא היה דירקטור בחברת אופק עיבוד שבבי במועד הקבוע. לגבי טענה אחרת שהעלה ארצי, לפיה הינו בעל מניות בחברה, פרופ' חנס מצא כי אינו יכול לבדוק את מהימנות ההסכם אשר הובא לפניו".

בהתאחדות ביקשו להדגיש כי "הוועדה החליטה להציע לארצי הזדמנות נוספת להכשיר את מועמדותו ולפנות יחד לשופט עליון בדימוס אשר יומלץ על ידי מר ארצי, מתוך תקווה כי מר ארצי יוכל להוכיח שהינו זכאי להתמודד על תפקיד נשיא התאחדות התעשיינים. כל פעולות הוועדה נבעו מתוך רצון לשמור על התנהלות ציבורית תקינה ומתוך רצון אמיתי לאפשר לארצי לשכנע באופן חד משמעי לגבי זכאותו להתמודד, שכן לא יעלה על הדעת כי מי שאיננו תעשיין יתמודד על תפקיד נשיא התאחדות התעשיינים".

לסיכום אמרו בהתאחדות כי "אנו מקווים כי מר ארצי יבחר בדרך הנכונה ויסכים למנות שופט אשר יכריע בסוגיות הפתוחות ובכך יאפשר את קיום הבחירות במועדן, תוך שמירה על תקנון ההתאחדות וההגינות הציבורית אליה מחויבים ההתאחדות וחבריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker