יחימוביץ': אחרי 13 מיליארד ש' דיווידנדים - אין הצדקה לפיטורים

חברת הכנסת במכתב למנכ"לי חברות הסלולר: "מציעה לכם להשתמש במיליארדי השקלים שצברתם כדי לשמר את העובדים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

ח"כ שלי יחימוביץ' העבירה היום מכתב למנהלי חברות הסלולר הגדולות בישראל - פרטנר, פלאפון וסלקום, בו היא קוראת לעצור את פיטורי העובדים, לנוכח משכורות הענק שקיבלו ומשיכות הדיווידנדים שביצעו בעלי השליטה בחברות. "אחרי שמשכתם 13 מיליארד שקל כדיווידנד והרווחתם 11.8 מיליארד שקל - אין כל הצדקה מוסרית וכלכלית לפיטורי העובדים", כתבה יחימוביץ'.

בחודש האחרון הודיעו חברות הסלולר הגדולות בזו אחר זו על פיטורים של מאות ואלפי עובדים. הקדימה לעשות חברת הסלולר פלאפון מקבוצת בזק, שבשליטת שאול אלוביץ' ובניהולו של גיל שרון, שדיווחה על פיטורי כ-60 עובדים - רובם עובדי מטה וזרוע השירות. אחריה הודיעה פרטנר שבשליטת אילן בן דב ובניהולו של חיים רומנו, כי בכוונתה לפטר כ-500 עובדים. אחריהן הודיעה סלקום, חברת הסלולר מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר ובניהולו של עמוס שפירא, כי בכוונתה לפטר כ-500 עובדים.

הפיטורים הנרחבים בחברות הסלולר חלים על רקע השחיקה העזה ברווחיות שהציגו החברות ברבעונים האחרונים. השחיקה ברווחים נובעת מהורדת דמי הקישורית, וכן מהיערכות לכניסתם של מפעילים חדשים בחודשים הקרובים. על פי ההערכות בענף, סבבי הפיטורים עשויים אף לגדול להיקף של אלפי עובדים, וזאת כתוצאה מכניסתן של חברות מתחרות חדשות לתחום הסלולר, ובהן הרשת הווירטואלית של רמי לוי וגולן טלקום, שבשליטת מיכאל גולן.

שלי יחימוביץ'צילום: עופר וקנין

להלן נוסח המכתב המלא של יחימוביץ':

"מכובדי,

השבוע דווח על פיטורים צפויים של כ-700 עובדים בסלקום. ידיעות אלה מצטרפות לפיטורים מתוכננים של כ-60 עובדים בפלאפון, וכ-500 עובדים לכל הפחות בפרטנר. הפיטורים יגרמו לכך שאלפי משפחות בישראל יאבדו את מטה לחמן בבת אחת, ויספגו מכה כלכלית וחברתית אנושה, כתוצאה מהתנהגותכם אשר אין לה כל הצדקה מוסרית, ואף לא הצדקה כלכלית.

מאז 2008 ועד סוף הרבעון השלישי של 2011 הצגתם במשותף רווח נקי של כ-11.8 מיליארד שקל וחילקתם דיבידנד מצטבר בגובה של 13 מיליארד שקל. יש מעט מאוד תעשיות בישראל הנשלטות על ידי שלוש חברות בלבד, שמציגות נתונים כאלה. לעובדים שאתם מתכוונים לפטר, בבוטות, ביד בקלה ובזלזול - היתה תרומה עצומה לדו"חות הכספיים המצוינים שלכם.

למרות שהרווחים שלכם נותרו גבוהים גם ברבעון השלישי של 2011, בו רשמתם רווח נקי מצטבר של 632 מיליון שקל, אתם בוחרים לפטר עובדים, רק משום שאתם חוששים מהאטה עתידית במשק ומכניסה של מפעילי סלולר חדשים. במקום להפגין סולידריות ואנושיות, שכל כך מתבקשות בעת הזו של האטה כלכלית, וגם עשויה לשפר את התדמית שלכם בקרב ציבור הצרכנים הישראלי, אתם מפגינים חוסר נכונות להסתפק ברווחים העצומים שגרפתם עד כה ובחגורות השומן שיצרתם לעצמכם, ומנצלים את ההזדמנות לפיטורי עובדים.

יתכן כי אתם סבורים שפיטורים כאלה אינם מעניינים את לקוחותיכם. אתם טועים, ויום אחד, כשתרצו לדעת מה עורר את המחאה הבאה, זכרו את שיקול הדעת הלקוי שהפגנתם במהלכים הללו.

אני קוראת לכם לחדול מהליכי הפיטורים הללו לאלתר, ומציעה לכם להשתמש במיליארדי השקלים שצברתם בשנים האחרונות כדי לשמר את העובדים גם בתקופות הנחשבות לטובות מאוד עבורכם, ולא רק בתקופות מצוינות. אני משוכנעת שהדבר יעניק לכם כמה נקודות זכות, שכל כך חסרות לכם, אצל הצרכן הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker