שלי אפלברג
שלי אפלברג

הלחץ והסערה הציבורית והפוליטית שהתחוללו בשבוע האחרון סביב פרויקט "2 מיליון סיבות טובות" של בנק לאומי הביאו את הבנק להחליט על הפסקת הפרויקט ובחינתו מחדש.

בהודעה שפירסם הבנק היום, נכתב כי הפרויקט "זכה להצלחה והשיג את מטרתו... רצינו בטוב, אך מצאנו עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית, שפגעה גם בעמותות. מספר עמותות המשתתפות בפרויקט פנו אלינו באומרן כי האווירה שנוצרה סביב הפרויקט מעיבה עליהן, ואף מזיקה להן".

גליה מאור

"הגענו למסקנה כי לעת הזו, המודל שאימצנו לא השיג את מטרתו. כיוון שכך, החלטנו שטוב נעשה אם בשלב זה נפסיק את הפרויקט, ובהמשך נבחן את דרך הפעולה הנכונה להשגת המטרות".

בבנק הדגישו כי 139 העמותות אשר פעלו במסגרת הפרויקט יקבלו 10,000 שקל לכיסוי הוצאותיהן. את 600 אלף השקלים הנותרים יפנה לאומי למיזמים ולפרויקטים לקידום החינוך, הקהילה והרווחה בישראל.

הסערה פרצה לאחר שביום רביעי האחרון פתח יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, במאבק נגד הבנק ונגד פרויקט 2 מיליון סיבות טובות. במכתב אותו פירסם אופנהיימר הודיע כי הוא סוגר את חשבונו בלאומי על רקע השתתפות עמותת "אם תרצו" בפרויקט 2 מיליון סיבות טובות של הבנק. בפרויקט נתרמים לעמותות אשר הגולשים בוחרים 2 מיליון שקל מכספי התרומות של לאומי .

מתוך הקמפיין נגד לאומי

במקביל לכך, רץ קמפיין בפייסבוק אשר קרא לסגור את חשבון הבנק בלאומי. עמוד הפייסבוק של הבנק התמלא בתלונות לקוחות הדורשים להסיר את עמותת "אם תרצו" מהפרויקט, או שיסגרו את חשבונם בבנק.

במכתבו של אופנהיימר אותו הפיץ בפיסבוק הוא כתב כי "במשך למעלה מעשרים שנה אני מנהל את חשבונות הבנק שלי בסניף לאומי. לצערי, איאלץ עד סוף השבוע לסגור את חשבון הבנק שלי ולעבור לבנק אחר".

אופנהיימר נימק את החלטתו בצירוף עמותת "אם תרצו" לתחרות. לדבריו, "הנהלת הפרויקט התעלמה מדרישות הסף המציינות במפורש בתקנון התחרות - כי עמותה פוליטית לא תורשה להשתתף במיזם".

אופנהיימר טוען כי מעיון קצר באתר האינטרנט של אם תרצו ובפעילותה הציבורית של העמותה ניתן ללמוד כי מדובר בתנועה בעלת צביון פוליטי ימני ברור, "ראשיה מעורבים עד צוואר ביוזמות חקיקה, התנועה מטיפה ומקדמת חוקים אשר הוגדרו לאחרונה על ידי היועץ המשפטי לממשלה כבלתי דמוקרטים".

מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר צילום: הארץ

אופנהיימר הזהיר את לאומי כי הוא ורבים ממכרייו המחזיקים חשבון בבנק לאומי יעזבו את הבנק תוך מספר ימים אם לא יוסר שמה של עמותת אם תרצו מרשימות העמותות המועמדות לקבלת הפרס. בנוסף אמר כי יפעל באמצעים משפטיים על מנת לאלץ את הנהלת בנק לאומי לכבד את תקנון התחרות אותו היא ניסחה.

בתגובה להודעת בנק לאומי על הביטול מסרה תנועת "אם תרצו" כי "מסע סתימת הפיות והאיומים הבריוניים של 'שלום עכשיו' עשה את שלו. שוב הוכח שהשמאל הקיצוני מתמחה בסתימת הפיות של כל מי שלא מתיישר עם עמדותיו. אנו מצרים על כך שבנק לאומי נכנע לאיומים ולסחטנות של 'שלום עכשיו', איומים שכתוצאה מהם נפגעו עשרות עמותות חברתיות שעושות עבודת קודש".

"שלום עכשיו מצטערת כי בשל התעקשות 'אם תרצו' להישאר בתחרות למען הקהילה, נאלץ בנק לאומי לבטל את הפרויקט כולו. ההחלטה הראשונית לאפשר לתנועת 'אם תרצו' להשתתף בפרויקט היתה שגויה ושערורייתית, במקום להסירם מיד, בנק לאומי נאלץ עתה לבטל את הפרויקט כליל. שלום עכשיו מודה לאלפי לקוחות הבנק ששלחו במהלך סוף השבוע למעלה מ-2,900 פקסים ובהן דרישה להסיר את 'אם תרצו' מהתחרות", כך אמר בתגובה להחלטת הבנק יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו.

"2 מיליון סיבות לעזוב את לאומי"

פעילי תנועת אם תרצו מפגינים מול משרדי אונר"א בירושליםצילום: מילרוד מוטי

בימים האחרונים נפתחה קבוצה חדשה בפיסבוק בשם: 2 מיליון סיבות לעזוב את לאומי. ראשי הקבוצה מאשימים את הבנק כי הוא מסבסד את אם תרצו ודורשים כי לא יעשה זאת עם כספם.

לקוחות לאומי שנמנים עם יוזמי הקבוצה כתבו כי בשל תמיכת הבנק בעמותה שלדבריהם הינה "גוף ימני קיצוני" הם מתחייבים לעזוב את הבנק עוד השבוע. לדבריהם, ערכי העמותה נוגדים באופן מוחלט את צו מצפונם והשקפת עולמם. בקבוצה נכתב כי "בנק לאומי הוא גוף פרטי ולא פוליטי. לא ניתן שכספנו ישמשו למימון גופים פוליטיים בכלל וגופים קיצוניים הקוראים באופן מובהק לרדיפה פוליטית והשתקה כ"אם תרצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker