הוג הנורווגית מצטרפת למתקן יצוא הגז של שותפות תמר

הוג חתמה בסוף השבוע עם דייהו הדרום קוריאנית על הסכם שלפיו היא ושותפות נוספות יהיו הבעלים של המתקן החדשני

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

>> ענקית הספנות הנורווגית הוג מצטרפת למיזם היצוא המתוכנן של שותפות הפקת הגז תמר. הוג חתמה בסוף השבוע עם דייהו הדרום קוריאנית על הסכם שלפיו היא ושותפות נוספות יהיו הבעלים של המתקן החדשני, בעוד דייהו תשמש קבלן ההקמה והתפעול שלו.

תמר עצמה חתמה לפני שבועיים עם דייהו על הסכם שלפיו דייהו תקים את מתקן ההנזלה של הגז לשם יצוא. המתקן מיועד לשיווק כמות שנתית של 3-4 BCM לדרום קוריאה במחיר גבוה של 7-9 דולר למיליון BTU.

הטכנולוגיה לבניית מתקני הנזלת גז צפים היא חדשנית, וברוב המקרים עד כה הוקמו מתקנים שכאלה על החוף. עם זאת, הפיתוח הגובר של שדות גז ימיים בעולם מניע את פיתוחם של מתקני הנזלה ימיים, והנושא נבחן כיום על ידי חברות האנרגיה הגדולות בעולם.

נשיא ומנכ"ל הוג, סווינון סטול, אמר כי החברה השקיעה בחמש השנים האחרונות מאמצים בתכנון טכני וכלכלי של מתקני הנזלה צפים, וכי בחברה נרגשים לקראת בניית הראשון שבהם: "דייהו היתה שותפתנו במשך כמה שנים, ואנו בטוחים כי ביחד עם השותפים בתמר נוכל לתכנן, לבנות ולתפעל פתרון מצויין להבאת הגז מתמר לשוק".

עם כל זאת, יצוא הגז ממאגר תמר לא אושר עדיין, והוא נדון כיום בוועדה בין משרדית לבחינת השימושים בגז, שאמורה למסור את מסקנותיה עד פברואר 2012. בוועידת אנרגיה ועסקים שנערכה בשבוע שעבר אמר מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו: "בעיני, מתקן הנזלה צף (FLNG) הוא תוספת, ולא המנגנון העיקרי. צריך לבחון את התאמתו, אך הפתרון האמיתי הוא LNG (גז נוזלי) ביבשה".

הוג פועלת כבר 40 שנה בתחום שינוע הגז הנוזלי. החברה התמודדה לפני שנתיים בהליך הקדם-מכרזי להקמת המתקן הקבוע לקליטת הגז הנוזלי בחופי ישראל - בשותפות עם חברת הספנות הנורווגית גולאר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker