ההנפקה הצליחה: שמן גייסה 110 מיליון שקל ותיסחר בת"א 100 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההנפקה הצליחה: שמן גייסה 110 מיליון שקל ותיסחר בת"א 100

(עדכון) מי המשקיעים המוסדיים שמתכוונים להשקיע בהנפקת החברה, כמה עמלות חיתום גובים החתמים ומה קורה עם אישור משרד הביטחון ■ TheMarker עושה סדר

7תגובות

חברת חיפושי הנפט שמן מגיעה לבורסה. ל-TheMarker נודע כי היום התקבלו ביקושים של 110 מיליון שקל בהנפקה הראשונה לציבור, כאשר החתמים ישלימו 10 מיליון שקל - רבע בלבד מההתחייבות החיתומית. עמלת החיתום תסתכם ב-9% מתמורת ההנפקה.

האינטרסים מאחורי ההנפקה

היום (ד') מתקיימת ההנפקה הראשונה לציבור (IPO) הראשונה מזה חודשים ארוכים וחברת חיפושי הגז והנפט שמן תנסה להגיע לבורסה בתל אביב. מדובר באחת ההנפקות המסקרנות ומרובות האינטרסים בה ינסו בעלי השליטה העיקריים בחברה - חיים לייבוביץ', אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן, לגייס 120 מיליון שקל מהציבור בשוק יורד וקשה - כדי לא לאבד את שליטתם בחברה. שמן מחזיקה ברישיון חיפושי הנפט הימי הנושא את שמה (לשעבר "מד אשדוד"), הסמוך לחופי פלמחים.

ההנפקה תבוצע ביום בו יפקע הדד ליין של השלושה לביצוע הרישום בבורסת תל אביב, שכן הם התחייבו בפני משקיעים פרטיים מהם גייסו 126 מיליון שקל לפני כחצי שנה להנפיק עד ל-30 בנובמבר, ולא - ידוללו ב-50% לטובת אותם משקיעים, ביניהם כלל חיתום שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי שגם משמשים כחתמים בהנפקה הנוכחית, רעיה שטראוס, ואלי ברקת, גם באמצעות בדש אייפקס.

ערב ההנפקה, והמתח בשיאו, כך שגורמים שונים מנסים להשפיע על הצלחתה - לחיוב או לשלילה. בסביבת ההנפקה יודעים הערב לספר על הענות מצד גורמים מוסדיים ישראלים, וגם כאלו מחו"ל, אך העבודה שנותרה בפניהם עודנה קשה. ל-TheMarker נודע כי מגדל, הפניקס, אקסלנס, אי.בי.אי ומנורה בוחנים ברצינות השתתפות בהנפקה, כמו גם גורמים מחו"ל.

שרון בוקוב

בשל הצורך לגייס תחת לחץ זמן, ביצעו בשבועות האחרונים חתמי ההנפקה - פועלים אי.בי.אי, לידר הנפקות, כלל חיתום ודיסקונט חיתום - רוד שואו אינטנסיבי יחד עם מנכ"ל החברה יוסי לוי (לשעבר מנכ"ל ישראמקו) והרכש החדש והנוצץ - היו"ר גבי אשכנזי שירוויח 100 אלף שקל לחודש יחד עם אופציות. שמן קיוותה בתחילת השנה לגייס לפי שווי של מיליארד דולר, אך בשל התנאים הקשים מאוד ששוררים בשוק תגייס כעת לפי שווי של 700 מיליון שקל או 630 מיליון שקל לפני הכסף.

החתמים התחייבו לשליש מההנפקה, או כ-10 מיליון שקל עבור כל אחד ארבעת גופי החיתום בתנאי שהיקף ההזמנות יעמוד על 80 מיליון שקל לפחות. עמלת הניהול והחיתום עומדת על 6.5%, אך אם יידרשו להפעיל את ההתחייבות החיתומית יפוצו ב-1.5%, ו-0.5% נוסף על כל 5 מיליון שקל נוספים שיידרשו לשים מכיסם.

אם יידרשו להפעיל את כל ההתחייבות החיתומית עשויה להגיע עמלת החיתום לרמה גבוהה מאוד של 12% מתמורת ההנפקה, המהווים 14.4 מיליון שקל. נוסף על כך, יקבלו המנהלים הבכירים של שמן, לוי ואשכנזי, בונוס של עד 2 מיליון שקל לשיקול החברה ו-10% מכל תמורת הנפקה שתעלה על 120 מיליון שקל.

תומכי ההנפקה מציינים כי אם תצליח שמן לגייס את הסכום, היא תיכנס ישירות למדד ת"א 100 במסלול המהיר, שכן שוויה יהיה גבוה מזה של החברה במקום ה-93 ברשימת החברות בעלות שווי השוק הגבוה במדד.

בפברואר 2010 זכו לייבוביץ', באמצעות ACC הפרטית, בן-זקן נניקשווילי בזיכיון לרישיון הימי, אחרי שקבוצות רבות התמודדו במכרז. "מד אשדוד" מוכר זה כ-20 שנה, והוחזק עד שלוש שנים קודם לכן בידי חברות מקבוצת מימון, בהובלת ישראמקו שנוהלה משך שנים על ידי יוסי לוי, מנכ"ל שמן הנוכחי.

בשנות ה-90 היה הרישיון מקור לעניין רב כאשר משקיעים רבים עמדו על החוף והשקיפו בתקווה שיראו עמוד אש, המסמל על הימצאות נפט במקום. הנפט אכן נמצא, אך בקצב של 800 חביות נפט ליום, כמות שלא הייתה כלכלית אז. ב-2000-2003 ביצעו השותפות בשטח הרישיון שני קידוחים - ניר 1 וניר 2 - שהסתיימו בכישלון.

ב-2004-2005 נערכו השותפות לביצוע קידוח שלישי וצפוני יותר, במים העמוקים שמול חוף פלמחים (קידוח ים 3), אך נתקלו בבעיות אל מול משרד הביטחון, והתעכבו בביצוע, ובסופו של דבר לקח משרד התשתיות את הרישיון בחזרה.

אותן בעיות מול משרד הביטחון הן שעומדות עכשיו מול מקטרגי ההנפקה, שכן נכון להיום עדיין לא התקבל אישור משרד הביטחון. הבעיה של שמן היא הוא נמצא מתחת לשטח אווירי בו נערכים ניסויים מדי פעם בפעם.

בשנות ה-90 דרש משרד הביטחון את פינוייה של האסדה בזמני ניסוי ובטווחי זמן קצרים של מספר ימים, דבר שהפך את ביצוע הקידוח לבלתי אפשרי. אך ב-2006 התקבל אישור משרד הביטחון לביצוע הקידוח תחת מגבלות מתירניות יותר, הכוללות השארת צוות חיוני על האסדה בהתראה מראש. השותפות לא הספיקו ליהנות מהאישור, שכן הרישיון נלקח מידן.

ביולי האחרון, לאחר שמשרד התשתיות אישר את העברת רישיון שמן לשותפות החדשה, הגישה זו בקשה מחודשת לאישור משרד הביטחון, שלא התקבל עדיין. הקידוח מתוכנן להתבצע ברבעון השלישי של 2012 וההערכות הן כי האישור יתקבל עוד קודם. בשמן מקווים כי האישור החדש יסתמך על זה הישן באותן המגבלות, דבר שיאפשר את ביצוע הקידוח. בכל מקרה, במהלך הקידוחים וההפקה אם תתרחש, תדרש שמן לעבודה צמודה מול משרד הביטחון. הערכה בשוק היא כי קשריו של אשכנזי במערכת הביטחון יסייעו לה בכך.

מילרוד מוטי

בתגובה לפניית TheMarker בנושא במאי האחרון, כאשר הנושא היה בדיונים עוד לפני בקשת האישור הרשמית, ענה משרד הביטחון כי " ככלל, מדיניות משרד הביטחון היא לעשות כל שניתן על מנת לסייע להתפתחות אזרחית וכלכלית, כך גם ייעשה במקרה זה. בימים אלו מקיימת מערכת הביטחון עבודת מטה לבחינת בקשתו של בעל הרישיון הנוכחי לבצע קידוח".

ברישיון "שמן" קיימים שני פרוספקטים (מבנים תת קרקעיים) עיקריים לקידוח - "ים" ו"בראבו" - כשמרבית עתודות הנפט נמצאות לפי הערכות ב"ים". על פי נתונים מעודכנים, במקום הסתברות של 50% (C2) להימצאות 270 מיליון חביות נפט ו-4.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) של גז טבעי.

על פי הנתונים של חברת NSAI עתודות הנפט בר ההפקה במבנה "ים" מוערכות ב-120 מיליון חביות. וההערכה לממוצע הפוטנציאל הכלכלי עומדת על 142.4 מיליון חביות נפט ומשקפת תזרים מזומנים לאורך כל חיי הפרוייקט, בהיון של 10% של 4 מיליארד דולר. החברה צריכה לחתום על חוזה קידוח עד נובמבר ומנהלת מגעים מתקדמים עם מכונות קידוח ג'ק-אפ (אסדות הנתמכות בקרקעית הים ולא צפות).

לאחר ההנפקה, יחזיקו בשמן: לייבוביץ' (30.9%), מנופים הציבורית (15.44%), נניקשווילי (7.7%) ובן-זקן (7.7%).

שמן - השתלשלות קבלת הרישיון:

פברואר 2010: חברת ACC של חיים לייבוביץ' מקבלת את רישיון חיפושי הנפט "שמן" ממשרד התשתיות. לייבוביץ מצרף את בן זקן נניקשווילי.

פברואר 2011: חברת שמן מגייסת 176 מיליון שקל ממשקיעים פרטיים (50 מיליון שקל הגיעו מנניקשווילי) – בתנאי שתונפק עד נובמבר ותעניק להם הנחה של 20% על המחיר.

אפריל 2011: משרד התשתיות לא מאשר את מבנה ההון ששמן מציגה לו ודורש כי ההון העצמי לא יהיה מותנה.

יוני 2011: החברה מצליחה לקבל 126 מיליון שקל לא מותנים מהמשקיעים – תמורת הנחה של 25% על ההנפקה הציבורית והתחייבות להנפיק עד ה-30 בנובמבר 2011, ולא – יקבלו המשקיעים הפרטיין 50% מהחברה.

יולי 2011: משרד התשתיות מאשר את העברת רישיון שמן מ-ACC לחברת שמן.

נובמבר 2011: שמן מנסה לגייס בבורסה 120 מיליון שקל לפי שווי של 700 מיליון שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#