הבריון השכונתי התגלה כלחיץ

נראה שהתחרות החריפה והירידה ברווחיות הכניסו מישהו בקבוצת אי.די.בי לפאניקה

יורם גביזון
יורם גביזון

>> "אפי רוזנהויז ביקש לפרוש כבר כמה פעמים בעבר, אף שלא נקבע מועד פרישה ספציפי. אתמול ביקש רוזנהויז שוב לפרוש - ונענינו לפנייה. ריצ'י האנטר, שנחשף למידע על פרישתו של רוזנהויז, פנה אלי אתמול אחר הצהריים וביקש לפרוש במלים אלה", תיאר אתמול רפי ביסקר, יו"ר משותף בשופרסל, את הנסיבות שהביאו לפרישת מנכ"ל שופרסל ומנהל העסקים הראשי של החברה בהתאמה.

פרק זמן קצר אחר כך - בשופרסל לא מכחישים שמדובר במשהו שנע בין עשר דקות לשלוש שעות - מונה יצחק אברכהן לתפקיד המנכ"ל החדש של שופרסל. אברכהן ייכנס לתפקידו ב-1 בינואר 2012, בתום תהליך חפיפה שיימשך 34 ימים תמימים. כך מתנהל תהליך החלפת מנכ"ל וחפיפה בקבוצת אי.די.בי, או לפחות כך מתארת אותו קבוצת אי.די.בי.

שופרסל אינה חברה קיקיונית אלא רכיב חשוב בקבוצת אי.די.בי. שופרסל היא חברת קמעונות המזון הגדולה בישראל, עם נתח של 36%. מחזור המכירות של שופרסל הסתכם ב-11.6 מיליארד שקל, ומה שלא פחות חשוב - בשמונה שנים וחצי שחלפו מאז נרכשה השליטה באי.די.בי על ידי קבוצה בראשות נוחי דנקנר, חילקה שופרסל דיווידנדים בסכום מצטבר של 2.4 מיליארד שקל, כלומר 44% יותר מהסכום ששילמה קבוצת דנקנר עבור השליטה בקבוצת אי.די.בי.

סיפור הפרישה (מרצון, מרצון, ברור שמרצון) של רוזנהויז והאנטר, כפי שתוקשר כל כך, לא סביר וכל כך מלא בדברים תמוהים שיש שתי אפשרויות: או שהוא לא אמיתי והחלפתם של רוזנהויז והאנטר נעשתה כמהלך מסודר ומתוכנן היטב, או שהחרפת התחרות והירידה החדה ברווחיות ברבעון השלישי גרמו לפאניקה בקבוצת אי.די.בי והשליטו תרבות של שליפות על שופרסל.

כמה מהשאלות היותר מתבקשות הן מדוע פנה האנטר בבקשה לפרוש דווקא כשרוזנהויז, הצל שריחף מעליו בשנתיים האחרונות, עמד לפנות את מקומו; מדוע שני המנהלים הבכירים בשופרסל בוחרים לפרוש דווקא בנקודת שפל כאשר החברה מציגה קריסה ברווחיות התפעולית; ומדוע לא בוצע הליך מסודר של בחירת מנכ"ל וחפיפה עם קודמו.

אפשר לחשוב על הסבר חלופי וקוהרנטי יותר לפרישה המפתיעה של רוזנהויז והאנטר: התוצאות הכספיות הגרועות. שופרסל תוארה על ידי עדים במשפטו של רוזנהויז בנושא הפרת תנאי המיזוג בין שופרסל לרשת קלאבמרקט כארגון שאינו בוחל בהפעלת לחץ אגרסיבי על הספקים כדי להפסיק מהלכים שיווקיים של רשתות מתחרות. תוצאות הרבעון השלישי של 2011 חושפות את הבריון השכונתי לכאורה במלוא פגיעותו וחולשתו.

איומים של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב וכמה ועדי עובדים להחרים את שופרסל הספיקו כדי לגרום לרשת המובילה בישראל להחליט על הורדת מחירים פראית. זו העמיקה והלכה ככל שהרבעון התקדם לקראת ראש השנה והסקרים שמשווים בין סלי המחירים ברשתות השונות. התוצאה היא ירידה של 45% ברווח התפעולי ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל ב-2010 לרמה של 71 מיליון שקל, שהם 2.4% מהמחזור לעומת 4.4% מהמחזור במקביל ב-2010, וירידה של 58% ברווח הנקי ל-29 מיליון שקל ברבעון החולף.

שופרסל חזרה ברבעון אחד של תודעה צרכנית לרווחיות תפעולית שהציגה לפני שש שנים. ברמת רווחיות תפעולית נמוכה זו יהיה קשה לאי.די.בי הממונפת למשוך דיווידנדים משופרסל, וכשאי.די.בי סופגת מכות קשות מכל הכיוונים - נראה שהחזרת שופרסל לרווחיות שאיפיינה אותה לפני שנה בלבד היא היעד המרכזי של אי.די.בי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker