תנובה בוחנת את סגירת המחלבה המפסידה ברומניה

תנובה הקימה את המחלבה ברומניה ב-2005 ■ כושר הייצור של המחלבה אמור היה להיות 100 אלף ליטר ביום ו-220 אלף ליטר ביום בתפוקה מלאה, במטרה לנגוס בנתח של 20% מהשוק אותו מובילה חברת דנונה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת תנובה, בראשות היו"ר החדש שלמה רודב, בוחנת בימים אלו את סגירתה של המחלבה הכושלת של החברה ברומניה לצד אופציות אחרות, כמו מכירתה או מיזוגה עם מחלבה אחרת.

תנובה הקימה את המחלבה ברומניה ב-2005, מתוך הנחה שתוכל למנף את הידע שצברה בתחום החלב לשווקים מתעוררים ולהקטין את תלותה בישראל, שהשוק בה מפותח ושבה היא מחזיקה בנתח של 60% מהשוק.

בניגוד למתחרותיה, בעיקר דנונה, תנובה גם בנתה רפת שמספקת לה חלק מתצרוכתה והגדילה בכך את ההשקעה. תנובה צירפה כמשקיעים את הבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) שרכש 35% ממניותיה של המחלבה בדצמבר 2005, וכן את המשקיע הפרטי יוסי בואנו שרכש 10% ממניותיה. ההשקעה המקורית של תנובה במחלבה היתה אמורה להיות 40 מיליון יורו, אולם החברה נאלצה להכפיל את ההשקעה כדי להתמודד עם הפסדיה.

כושר הייצור של המחלבה אמור היה להיות 100 אלף ליטר ביום ו-220 אלף ליטר ביום בתפוקה מלאה, במטרה לנגוס בנתח של 20% מהשוק אותו מובילה חברת דנונה. תנובה לא הצליחה להתמודד בגלל עלות ייצור גבוהה, שנבעה בין היתר מהייצור העצמי של החלב, והנתח שלה בשוק החלב הרומני מגיע ל-5%. מחזור המכירות השנתי שלה הוא 20 מיליון יורו בלבד, כשהיא מנצלת 25% בלבד מכושר הייצור שלה.

שיעור הניצול הנמוך של כושר הייצור גורם לעלות ייצור והפצה גבוהים שיביאו על פי הערכות, להפסד של 10 מיליון יורו בשנה ב-2011.

תנובה ניסתה ב-2009 להתמזג עם ALBACAT הרומנית אולם המיזוג לא עלה יפה. הפסדיה המתמשכים של המחלבה אילצו את תנובה לבצע ב-2009 הפרשה של 45 מיליון שקל לירידת ערך, וב-2010 הפרשה נוספת של 9 מיליון שקל לירידת ערכה של המחלבה.

בדו"חות הכספיים של תנובה ל-2010, שפורסמו בתחילת אוקטובר 2011, גילו כי תנובה רכשה בדצמבר 2009 את חלקו של יוסי בואנו במחלבה (10%) תמורת 1.9 מיליון יורו בלבד, כלומר לפי שווי חברה של 19 מיליון יורו, כשההון העצמי של המחלבה ברומניה עמד על 2.4 מיליון יורו בלבד.

צילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום