מחר יתקיים דיון בהסדרת פעילותן של חברות להערכת שווי בשוק ההון

זהבה גלאון: "החברות העוסקות בהערכת שווי בשוק ההון נגועות בניגודי אינטרסים חמורים המשרתים את טובתם של בעלי שליטה על חשבון הציבור"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

"מדובר בתחום פרוץ, שכיום אינו מוסדר כלל על ידי הרגולטורים. בדיון, בכוונתי לדרוש מהרשות לניירות ערך לקדם נהלים ואף חקיקה שיקבעו כללי דיווח, שקיפות והעדר ניגוד עניינים ויסדירו את פעילותן של חברות הערכת השווי הפועלות בישראל כיום", כך התבטאה היום ח"כ זהבה גלאון (מרצ), שלבקשתה תקיים מחר ועדת הכספים של הכנסת דיון בנושא הסדרת פעילותן של חברות להערכת שווי בשוק ההון.

עוד הוסיפה ח"כ גלאון כי "החברות העוסקות בהערכת שווי בשוק ההון נגועות בניגודי אינטרסים חמורים המשרתים את טובתם של בעלי שליטה על חשבון הציבור. מספרן הקטן של החברות ושיתוף פעולתן עם הגופים העסקיים החזקים במשק, הן דוגמה מובהקת לבעייתיות של הריכוזיות בשוק ההון".

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

הבוקר התפרסם ב-TheMarker שאם לא יחולו שינויים של הדקה ה-90 בהערכת השווי, הכלכלן פרופ' אמיר ברנע ושלי תשובה, המנכ"ל המשותף וממייסדי חברת הייעוץ עסקי-אסטרטגי טריגר פורסייט, יעניקו למניית חברת התקשורת פרטנר, שבשליטת סקיילקס של אילן בן דב, מחיר כלכלי של כ-52 שקל למניה - הגוזר לפרטנר שווי שוק של כ-8.1 מיליארד שקל, שגבוה בכ-50% משוויה בבורסות תל אביב וניו יורק.

אם לא די בכך, גם ראש הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, עו"ד עמירם גיל, כתב במכתב בסוף ספטמבר לראש רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, כי "חרף מרכזיותן של הערכות שווי בשוק ההון, כמה מקרים מהתקופה האחרונה מעידים שהתחום פרוץ וסובל מהיעדר הסדרה ואכיפה. אבקשך להנחות את המחלקה המשפטית ברשות ני"ע ליזום חקיקה שתסדיר את פעילותן של חברות להערכת שווי, תוך הבטחת הגנות ראויות לציבור".

גיל מדגים את הפרשה האחרונה בקבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר. דנקנר מכר את מכתשים אגן על סמך הערכת שווי של משרד סוארי, אחד ממעריכי השווי הגדולים והחשובים במשק. סוארי העריך את שווי העסקה בהיקף מסוים - ובהמשך קיבל בית המשפט תביעה ייצוגית של רו"ח דב כהנא, שטען כי זכויות בעלי המניות במכתשים קופחו בשל הערכת השווי הזאת.

עוד הוסיפה גלאון בנושא כי "חברות אלה מבצעות הערכות שווי המשפיעות על מיזוגים ורכישות, חלקות דיבידנדים לבעלי מניות ועוד, אך הן לא נתונות לפיקוח. פעמים רבות הן נמצאות בקשרים עסקיים מתמשכים עם אותם גופים, שהן אמורות לנתח באופן אובייקטיבי והופכות לעושות דברן, בכוונה או שלא.

הדבר יוצר כר פורה לניצול של מידע 'אובייקטיבי' כביכול למטרות עשיית רווח מפוקפק, כפי שקרה בפרשת מכירת חברת מכתשים-אגן על ידי חברת כור של נוחי דנקנר, שבה עמדה כור לגרוף רווחים של עשרות מיליוני שקלים כתוצאה מהערכת שווי מוטה שנקבעה לה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker