למוסדיים אסור לוותר לתשובה על החוב

הוא זעק בוועדת ששינסקי כי הסכם יש לכבד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

>> דלק נדל"ן דיווחה אתמול על תחילתו של התהליך שבעלי האג"ח שלה חששו ממנו: "תוכנית ארגון מחדש לחובות". זוהי מכבסת מלים שבאה לתאר הסדר חוב. דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה, חייבת כ-2.2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח שלה.

יצחק תשובהצילום: אילה טל

כאחד משלושת הלווים הגדולים במערכת הבנקאות המקומית, יש לתשובה לא מעט חובות. אבל לתשובה יש גם נכסים רבים: הוא מחזיק למשל ב-65% ממניות קבוצת דלק בשווי כ-6 מיליארד שקל, והיא אחת המחזיקות המרכזיות בתגליות הגז הענקיות תמר ולווייתן.

תשובה הוא זה שזעק בוועדת ששינסקי שדנה במיסוי תמלוגי הגז, כי הסכמים יש לכבד, וכי אל לה למדינה לשנותם באופן רטרואקטיבי. מעניין מה תשובה חושב על הסכם החוב שלו לבעלי האג"ח? נראה שהסכמים יש לכבד רק אם הם לטובתך - אחרת ניתן, ואולי אף רצוי, להפר אותם.

תשובה הוא גם בעל השליטה בבית ההשקעות אקסלנס, המנהל כ-60 מיליארד שקל, ובחברת הביטוח הפניקס. העסק של אקסלנס והפניקס הוא לקחת כספים של הציבור ולהלוות אותם לעסקים. עכשיו בעל הבית של אותן חברות מרגיש שמותר לו לא להחזיר חוב. אם כך מדוע לחייב פשוט מהשורה אסור?

תשובה, שנהפך לאחד הטייקונים הישראלים הגדולים, צריך לדעת לעמוד בחובותיו לבעלי האג"ח. הוא הרי זקוק לשוק ההון כדי לגייס כסף לחברות שלו, למשל לצורך פיתוח שדות הגז.

אבל תשובה הוא לא הבעיה. הוא כמובן מקווה כי השוק הקטן והחברותא בין כולם תבוא לעזרתו. ואולם מי שאחראי לניהול הכסף של הציבור הוא הבעיה. הכוונה היא לגופים המוסדיים כמובן. הם אלה שהילוו לתשובה חלק מה-2.2 מיליארד שקל. הם אלה שלא היו עירניים מספיק כאשר דלק נדל"ן השתוללה ברכישות מסביב לעולם. הם אלה שלא אמרו "עד כאן". הם אלה שלא דרשו ביטחונות מספיק טובים. אותם גופים צריכים להודות בטעות שלהם, ולפתוח במלחמה למען הכסף שלנו שמושקע בקרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות הנאמנות.

המוסדיים צריכים לדרוש מתשובה לשלם את כל החוב, עד לשקל האחרון. אסור להם לוותר לו על שום מקור הכנסה. הוא יכול לדלל, למשל, את אחזקותיו בחברת דלק, ולשלם את החוב; או למצוא כל דרך אחרת שבסופה יממש את הבטחותיו וישלם את חובו.

זו ההזדמנות שלכם, מוסדיים יקרים, לשפד את תשובה על קרנות הדילמה, ולהבהיר לו שאם לא ישלם את חובו בדלק נדל"ן, הוא לא יצליח לגייס כסף לפיתוח תגליות הגז - התגליות שעשויות להעשיר אותו עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker