וידיאו

תשובה מוכן לשלם רק 50% מהחוב של דלק נדל"ן

אסא ששון ושרית מנחם ב-marker TV: במסגרת ההסדר מחזיקי האג"ח יוותרו על כמעט מיליארד שקל תמורת מניות החברה ותשובה יזרים 300 מ' ש' ■ יו"ר ועדת הכלכלה: נדרוש מתשובה להחזיר אופציות ובונוסים

מיכאל רוכוורגר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים279

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, אלעד גרופ ודלק נדל"ן, מצטרף באופן רשמי לרשימה לא מכובדת של אנשי עסקים שגייסו חוב מהציבור, אך אינם מסוגלים להחזירו ומבקשים מהציבור שימחל להם על החוב. או במלים אחרות, הם מבקשים מהציבור שיוותר קצת מהפנסיה שלו לטובת הסדר החוב המוצע. בכך מצטרף תשובה ללב לבייב, בני שטיינמץ, אילן בן דב, ליאון רקנאטי, אבי ורטהיים, שעיה בוימלגרין ועוד.

יצחק תשובה צילום: מיכל פתאל

כבר שלוש שנים שתשובה מחפש מזור למצבה הקשה של דלן נדל"ן, ומשלא מצא - הוא מציע כעת לציבור הסדר חוב הכולל "תספורת" של כ-50%. זו הפעם הראשונה בקריירה העסקית של תשובה שהוא בדרך לשמיטת חובות שגויסו בגלל המוניטין שלו כאיש עסקים.

נכון להיום דלק נדל"ן נסחרת לפי שווי שוק זעום של 73 מיליון שקל, והחוב שלה לבעלי האג"ח נאמד ב-2.2 מיליארד שקל. החוב מתרכז ברובו בשלוש סדרות - ד', ה' ו-כ"ה - שההבדל ביניהן הוא בהיקפים ובמועדי הפירעון. במסגרת ההצעה יזרים תשובה באופן מדורג במהלך השנים הקרובות כ-300 מיליון שקל. מתוך סכום זה, כ-80 מיליון שקל יהיו הוויתור על האג"ח של דלק נדל"ן שהוא מחזיק כיום, כך שיצטרך להביא מכיסו הפרטי עוד כ-200-250 מיליון שקל.

תשובה מצדו יבקש ממחזיקי האג"ח להמיר מיליארד שקל מהאג"ח (כ-45% מהחוב) שהחברה חייבת להם להון המניות שהם יקבלו בחברה "החדשה" לאחר ההסדר.

יתרת החוב כלפי בעלי האג"ח, בסך כ-1.2 מיליארד שקל, תתחלק כנראה בין שתי סדרות האג"ח החדשות, שתשלומי הקרן שלהן ייפרסו ויתחילו להיות משולמים בעוד שלוש-ארבע שנים. כפי שמסתמן, סדרה אחת תהיה קצרה יותר בהיקף של כ-400 מיליון שקל, שתיפרע ברובה בתשלום אחד בעוד כ-5 שנים, בעוד הסדרה הארוכה תתחיל להיפרע במשך כשש שנים החל מבעוד כארבע שנים.

במהלך השנים הראשונות החברה תשלם לבעלי האג"ח ריביות בשיעורים מופחתים יותר לעומת התשלומים המקוריים, ולאחר מכן השיעורים האלו יעלו במידה אם תחול התאוששות במצבה של החברה. אחרי ההמרה של מיליארד שקל מהחוב להון והזרמה של כ-300 מיליון שקל בידי תשובה, ייוותר לדלק נדל"ן גירעון בהון העצמי של כ-500 מיליון שקל.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), אמר כי "הסדר החוב שיצחק תשובה מציע לציבור אינו תספורת קצוצה למשקיעים אלא גילוח מלא". שאמה הכהן אמר כי "נדרוש ממנו להחזיר אופציות ובונוסים שקיבל מהחברה. ועדת הכלכלה תתכנס בדחיפות בימים הקרובים לדון בהסדר המוצע והשלכותיו הצרכניות השליליות".

שאמה הכהן הוסיף כי "אסור לנו להיות אדישים כי תשובה בשל מעמדו ומשקלו בשוק ההון והמשק הישראלי ובהתנהלותו מקבע גבולות חדשים. במקרה הזה מדובר בשפל חדש שיהווה רף נורמטיבי לחברות נוספות. חייבים להבהיר לו כי פגיעה כזו בחיסכון ובפנסיה של הציבור אינה יכולה לעבור לסדר היום ועלינו כמחוקקים לשנות את כללי המשחק, כך שמי שגובה את מחיר כישלונות מהציבור לא יורשה לחזור ולגייס הון מהציבור בחמש השנים הקרובות".

חברת ועדת הכספים ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה בתגובה כי "כשאני הולכת לספר אני משלמת מכספי. מיליארדר כמו תשובה חייב לשלוח את היד לכיס ועלינו לבלום את נסיונותיו לעשות סיבוב נוסף על גב הציבור". לדבריה, "יצחק תשובה מציע הסדר חוב שערורייתי שפוגע בראש ובראשונה בציבור החוסכים לפנסיה. אין שום סיבה שהמוסדיים יאשרו את התספורת בגובה 30% שהוא מציע לבעלי החוב, אך כבר נוכחנו שלקומבינות המבישות של בעלי ההון יש משתפי פעולה גם בצד שאמור לייצג את האינטרס הציבורי".

פרופ' אמיר ברנע
פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

"הצעתו של תשובה מוכיחה שחובה לאמץ את הצעת החוק שהצעתי יחד עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), הקובעת שכל הסדר חוב הכוללת תספורת של יותר מ-10% ייעשה בפיקוח בית משפט. מינוי נאמן אובייקטיבי מטעמו ימנע את ניגוד האינטרסים, המוביל להסדרי החוב השערורייתיים הללו, ויבטיח שחסכונות הציבור לא יפלו קורבן לגחמותיהם של טייקונים ממונפים."

מצטיידים באמיר ברנע

כדי להכין ניתוח כלכלי של מצבה הנוכחי והעתידי של החברה וחברות הבנות העיקריות - אלעד ישראל מגורים ודלק גלובל ריאל אסטייטס (DGRE) - דלק נדל"ן הצטיידה בחוות דעת כלכלית של כלכלן פרופ' אמיר ברנע.

ברנע הפך בשנים האחרונות ליועץ מלווה של כמה חברות שנקלעו לקשיי נזילות, כמו אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, דוראה של בצלאל יגר ואולימפיה של אוסקר כצנלסון ושותפיו. ההסדר של אפריקה עד כה מסתמן כהסדר הוגן. בעוד אולימפיה ודוראה בינתיים בדרך לפירוק.

היום בערב הצדדים המעורבים היו אמורים להיפגש שוב כדי לגבש את המתווה הסופי של ההצעה הראשונית שאותה החברה אמורה לדווח לבורסה. לפי הערכותיו של ברנע, באמצעות ביצוע השבחה מאסיבית בנכסים של אלעד מגורים ושל DGRE, ובהתעלם מההשפעות השליליות של עסקות החלף (SWAP) שביצעה DGRE כדי להגן על שינויי ריביות ואינפלציה בגין ההלוואות על החניונים בבריטניה - ההון העצמי הכלכלי של דלק נדל"ן עשוי להגיע לאחר ההשבחה בעוד שלוש-חמש שנים לכ-500 מיליון שקל עד מיליארד שקל.

על סמך החישובים האלו, שעדיין אינם סופיים, יציע ברנע כי השליטה בדלק נדל"ן תעבור למחזיקי האג"ח שיחזיקו בכ-60%-70% מהון המניות, בעוד תשובה ייוותר עם אחזקה של כ-20%-30%. לפי הערכות גסות שונות, החבילה של ברנע מדברת על "תספורת" של כ-30%-50%, שכן קשה מאוד עד בלתי אפשרי להעריך בשלב זה את שווי הנכסים של דלק נדל"ן לאחר שיעברו הליך של השבחה.

מבחן למוסדיים

ההסדר הזה יהיה גם מבחן בעבור הגופים המוסדיים השונים, כמו מנורה, הראל, מגדל שוקי הון ופסגות ואחרים, שיצטרכו להוכיח שצברו מספיק ניסיון בהסדרים האחרים, וכי יש הצדקה לדמי הניהול הגבוהים שציבור החוסכים משלם להם מדי שנה, ומצפה מהם יותר מכל שדווקא באירועים האלו הם יילחמו בעבורו.

מהשיחות עם נציגים של גופים מוסדיים, המחזיקים בסדרות שונות של אג"ח של דלק נדל"ן ושלא הסכימו להזדהות בשמם, נראה כי אם ייצמד להצעה הזו, לתשובה לא צפויים להיות חיים קלים בתקופה הקרובה.

"ההצעה של תשובה להזרים 300 מיליון שקל נראית כבדיחה לא מוצלחת. כדאי שהוא יתעשת ומהר, ויתחיל לחשוב על הזרמות במונחים של לב לבייב, של 500 מיליון שקל לפחות. גם בני שטיינמץ הביא לסקורפיו מאות מיליוני דולרים במסגרת ההסדר. מישהו כאן התבלבל. איני צריך שייתנו לי מניות של דלק נדל"ן במסגרת ההסדר, שכן ברגע שהחברה הפסיקה לשלם חובות היא שייכת לבעלי האג"ח", טוען מוסדי המחזיק באג"ח של דלק נדל"ן.

לדברי אותו מוסדי, "עכשיו השאלה היא כמה תשובה יהיה מוכן להזרים תמורת האפשרות להישאר עם אחזקה כלשהי בחברה. השם של תשובה בשוק ההון רחוק ממה שהיה פעם, וגם לנוכח זאת כך גם התשואות באג"חים של דלק נדל"ן הן גבוהות למדי. ואולם לתשובה יש עסקים ענפים, והוא צריך כיום את שוק ההון הרבה יותר מלבייב. אם יעשה טעויות, לא ישכחו לו את זה במשך תקופה ארוכה. אם זו באמת ההצעה, אז היא לא הוגנת ומקוממת. מן הראוי שתשובה יחזור בו ויציע הצעה רצינית יותר ועדיף שתהיה במכפלות".

מוסדי גדול אחר, המחזיק באג"ח של דלק נדל"ן, ציין כי "תשובה מציע 300 מיליון שקל כדי שבסוף יצטרך להזרים 500 מיליון שקל, אבל זה לא מספיק. עדיף שיציע 500 מיליון שקל, ובסוף נסגור נניח על 800 מיליון שקל. אבל לא פחות מכך. שכן בינתיים מדובר בהצעה שאינה יותר מגימיק ובדיחה שאי-אפשר ללכת עמה לשום למקום כלשהו. לא בטוח ששוק ההון יסגור את שעריו כלפי בפני תשובה לחלוטין, אך מן הראוי הוא יידע לתמחר סיכונים של חברות של תשובה בהתאם.

"מה שמפריע זה הוא שמאז דלק נדל"ן הסתבכה, מסתתר תשובה מאחורי הקלעים ואינו מופיע בפומבי. שכחנו איך הוא נראה. זה אותו תשובה שבמלחמה על תמלוגי הגז לא בחל בשום באמצעים והיה מגיע בעצמו לכנסת כדי להשפיע על חברי הכנסת, וזה אותו תשובה שבאופן אישי ערך פגישות עם המוסדיים כשניסה לגייס בהנפקת אלעד קנדה. נראה שתשובה מגיע רק כשהוא צריך לגייס, ולא כשצריך להחזיר חובות - וחבל שכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker