השותפות בתמר במו"מ עם חברה קוריאנית להקמת מתקן הנזלה צף

גם בסין ממשיכים להביע עניין בגז הישראלי: נציגי CNOOC יגיעו לסיור

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

יום סוער נוסף עבר היום בבורסה על מגזר הגז הטבעי הישראלי: אחרי שהבוקר פורסם כי CNOOC הסינית מתעניינת בגז הישראלי של קבוצת תשובה, בעיקר לוויתן, דיווחה דלק קידוחים עם סיום המסחר ולאחר ידיעות שונות במהל היום, כי דרום קוריאה מתעניינת בגז שבמבנה תמר - תגלית הגז הטבעי מול חופי חיפה שאמורה לספק את צרכי מדינת ישראל ל-20-30 השנים הקרובות.

על פי הודעתה, השותפות בתמר חתמו על מכר הבנות עם חברת דייהו הקוריאנית בשיתוף עם חברה נורווגית שיקימו מתקן הנזלה צף, כמוהו עדיין לא קם בעולם, מעל פי הבאר בתמר, כך שדרום קוריאה או מדינות אחרות יוכלו לרכוש את הגז הנוזלי, בהיקף של 3-4.5 BCM (מיליארד מ"ק בשנה) בשנה למשך 15-20 שנה. את הגז למתקן ההנזלה תמכור תמר לפי מחיר של 7-9 דולר ליחידת גז טבעי, הרבה מעל המחיר שהן משלמות היום לחברת החשמל.

כל הידיעות הללו הגיעו בעיצומו של המשא ומתן בין שותפות תמר לחברת החשמל הישראלית על מחיר הגז הטבעי שיירכש מתמר, שבוע אחרי שהוועדה לבחינת ייצוא הגז מישראל קראה לציבור להשמיע את דעתו בסוגיית התרת ייצוא הגז, ומספר ימים בודדים אחרי שהממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה, הודיע לחברת החשמל כי חתימה על חוזה רכישת הגז ממאגר תמר - כפי שנוסח בהסכם העקרונות שנחתם בין הצדדים לפני כשנתיים - עלולה להוות הסדר כובל.

מכל אלו, ניתן להבין שהדרך להוצאתו לפועל של הסכם כזה עדיין רחוקה. כל זאת לא הפריע למניות החברות המחזיקות בתמר (דלק קידוחים, אבנר, דלק אנרגיה, קבוצת דלק וישראמקו) ולוויתן לזנק בשיעורים חדים שהגיעו אפילו עד 10% עבור רציו, המחזיקה ב-15% במאגר לוויתן.

כבר לפני כשנה החלה ענקית האנרגיה סינופק לבחון כניסה לתחום הגז הישראלי ובכירי חברת ההפצה בייג'ין גרופ ביצעו אף הם סיור בישראל תוך שהם נפגשים עם חברות החיפושים והרגולטורים.

הבוקר נודע כי עכשיו, מגיע גם תורה של יצרנית הנפט הגדולה בסין CNOOC, מתחרתה של סינופק, הנסחרת לפי שווי של 90 מיליארד דולר ונמצאת בבעלות ממשלתית. בשבועות הקרובים תגיע משלחת מטעם החברה לסיור בישראל ולפגישות עם גורמים בעולם חיפושי הגז והנפט - הן החברות והן הרגולטורים, את אישורם תצטרך לכל עסקה שתבצע בעתיד.

מדובר בסדרת פגישות ראשוניות ולא מחייבות, שתחילתן בפגישה בסין עם בכירי דלק אנרגיה, זרוע הגז והנפט של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, המחזיקה בנתחים נרחבים מתגליות הגז הטבעי תמר ולוויתן, ומחזיקה ברישיונות חיפושים נוספים. דלק אנרגיה תלווה אותם בביקור, ומקורבים לחברה אמרו כי "מדובר במגעים ראשוניים בלבד, עדיין לא ברור לאיזו מטרה, אם הם ירצו להשקיע כאן מן הסתם יהיה מדובר בסל פעילות נרחב".

על פי הערכות, CNOOC עשויה להתעניין בהשקעה במתקן הנזלת הגז שיצטרך לקום באזור, כדי להצליח ולהעביר את הגז הטבעי בצורת LNG (בצורתו טבעית הוא יכול לעבור רק בצינורות מהמאגר, למרחקים קצרים). אפשרות נוספת היא ביצוע השקעה ישירה בלוויתן, המכיל על פי הפרסומים הרשמיים האחרונים 16.1 TCF (טריליון רגל מעוקבת) של גז טבעי וככל הנראה ייועד ליצוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker